eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę


2014-08-30 18:01 autor: rafalski1979

3 237 odsłon

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Witam,

po dziewięciu latach uczciwej, nienagannej pracy  dostałem wypowiedzenie. Pracodawca jako powód wypowiedzenia podaje sytuację ekonomiczną zakładu i konieczną redukcję etatu, jednak w uzasadnieniu doboru pracowników do zwolnienia podaje nieprawdę.

Powołuje się na ocenę mojej pracy wystawioną przez mojego przełożonego, była to ocena punktowa. W wypowiedzeniu jest napisane, że byłem najniżej oceniony co jest nieprawdą, było wiele osób, które otrzymały niższą ilość punktów, miały po kilka nagan.

To, że byłem dobrym pracownikiem potwierdza moj przełożony, potwierdza również, że było wiele osób z niższą punktacją, a w wypowiedzeniu powołują się na jego ocenę. Napisane jest, że było to jedyne kryterium w wyborze pracownikow do zwolnienia. Była to umowa na czas nieokreślony, pracodawca zgodził się na wypłatę odprawy i 3-miesięczne wypowiedzenie.

Czy w takiej sytuacji mogę się odwołać, czy mam jakieś szanse na podważenie tej decyzji? Dodam jeszcze, że wypowiadają mi umowę, że jako byłem najgorszym pracownikiem, a w tej chwili przebywam na urlopie i wydzwaniają do mnie o poradę.

Proszę o jak najszybszą odpowiedź, zostały tylko 2 dni na odwołanie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-30 19:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No cóz. Zawsze, jeżeli uzna Pan za stosowne i nie zgadza się z decyzją pracodawcy, może się odwołać do sądu. Ma Pan na to 7 dni od daty otrzymania wypowiedzenie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-31 21:22 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    Oczywiście - jeżeli będzie Pan w stanie udowodnić, że wybór pracodawcy był nieuzasadniony - jak najbardziej.

    Trzeba tylko zastanowić się nad wyborem roszczenia, którego chciałby Pan się domagać

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-12 20:50 autor odpowiedzi: rafalski1979

    Dziękuje bardzo za odpowiedzi, pozew złożony, choć wiem że to nie będzie łatwe wszelkie dokumenty są u pracodawcy i już je widziałem są przerobione korektorem te z punktacją . Mam jeszcze kilka pytań :

    1. Jakimi kosztami może mnie obciążyć sąd w razie przegranej?

    2. czy pracodawca może powoływać się na taką punktację jeżeli nie przedstawił pracownikom żadnego regulaminu punktacji, żadnej możliwości odwołania się od niej, nie napisalł konkretnie co ma mi do zarzucenia tylko np. reprezentacja firmy 2pkt

    3. czy sąd może połączyć kilka spraw w jedną , jest nas kilku pracowników którzy zostali zwolnieni w taki sam sposob, pozwy złożone w tym samym dniu takie samo roszczenie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-12 21:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Z drugiej strony, pomijając aspekt prawny, pracodawca ma prawo nie tylko przyjmować pracowników, ale także ich zwalniać. Jezeli zostały zachowane cywilizowane ( zgodne z kodeksem) warunki wypowiedzenia umowy ( przesłanki ekonomiczne, odprawa, okres wypowiedzenia), a subiektywne odczucia pracownika nie pokrywają sie z oceną szefa, to rozczarowanie w sądzie może być duże. Otwarte zostaje pytanie czy Pana bezpośredni przełozony podtrzyma wersję w sądzie o tym, że był Pan dobry? Jeżeli on ma zostać dalej w pracy na swoim stanowisku, to nie wydaje mi się, aby w oczywisty sposób staną za Panem. Daję Panu 5 % na wygraną, ale życzę jak najlepiej:):):)

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-12 22:18 autor odpowiedzi: rafalski1979

    A jakimi kosztami może obciążyć mnie sąd po przegranej sprawie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-28 19:26 autor odpowiedzi: rafalski1979

    WITAM PONOWNIE MAM JESZCZE JEDNO PYTANIE W ZWIĄZKU Z TĄ SPRAWĄ PONIEWAŻ SAM NIE WIEM JUŻ O CO TU CHODZI. TEN ZAKŁAD W KTÓRYM PRACOWAŁEM ZATRUDNIA OK400 OSÓB W OSTATNIM CZASIE ZWOLNIŁ OK 70 OSÓB WSZYSTKIM PODAJE TAKI SAM POWÓD ZWOLNIENIA ZŁA SYTUACJA EKONOMICZNA, WSZYSTKIE OSOBY SĄ  PRACOWNIKAMI Z WIELOLETNIM STAŻEM PRACY, UMOWY NA CZS NIEOKREŚLONY. A JEDNOCZEŚNIE PRZEDŁUŻA UMOWY NOWYM PRACOWNIKOM, PRACUJĄCYM ZALEDWIE KILKA MIESIĘCY  DOSTAJĄ UMOWY NA CZAS NIEOKREŚLONY.  W ZAKŁADZIE DZIAŁA  ZWIĄZEK ZAWODOWY SOLIDARNOŚĆ, LECZ PRACODAWCA WOGÓLE SIĘ ZNIM NIE LICZY. CZY W TAKIEJ SYTUACJI MOŻEMY STARAĆ SIĘ NP. O WIĘKSZE ODPRAWY
    rafalski1979 zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-28 19:37
    TO JEST EWIDENTNA WYMIANA PRACOWNIKÓW NA NOWYCH, MOŻE TAŃSZYCH. CZY WOGÓLE MIELI PRAWO COŚ TAKIEGO ZROBIĆ

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-28 19:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli w firmie są związki zawodowe, to zwolnienia grupowe są z nimi uzgadniane. Oczywiście, prawem pracodawcy jest przyjmowanie oraz zwalnianie pracowników. Jeżeli robi to zgodnie z prawem, to przesłanki etyczne odnośnie zwolnień są, że tak powiem, na drugim miejscu. Dla firmy wizerunkek jest ważny, ale tak naprawdę liczy się zysk. Jeżeli chodzi o większe odprawy niż przewiduje K.p., to warunki powinny ustalać związki zawodowe. Pojedynczy pracownik nie ma szans na wywalczenie "czegoś lepszego".

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • nati7

    Dodano 2014-06-02 14:03 przez nati7

    Czy należy się odprawa?

    Witam,
    dzisiaj otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją miejsca pracy (zakończenie działalności w sklepie) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającego z umowy o pracę oraz odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy.
    Jednakże nie ma mowy w tym wypowiedzeniu o odprawie. Pracowałam w...

  • Szanel

    Dodano 2014-02-07 21:26 przez Szanel

    Czy należy mi się odprawa od pracodawcy po rozwiązaniu przez niego umowy bez podania przyczyny?

    Jestem na rencie ale pracowałam, zakład rozwiązał ze mną umowę o pracę bez podania przyczyny (umowa była zawarta do października 2016 roku). Czy należy mi się odprawa? Zakład rozwiązał ze mną umowę z dwutygodniowym wypowiedzeniem, rozwiązanie nastąpi 08.02.2014 roku.

  • wojtek5

    Dodano 2014-11-26 21:55 przez wojtek5

    Czy należy mi się odprawa po wypowiedzeniu?

    Jestem zatrudniony na stałe w jednoosobowym zakładzie pracy. Obecnie dostałem 3-miesięczne wypowiedzenie. Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa? Pracuję w firmie dziesięć lat.

  • weronika180

    Dodano 2014-10-08 19:10 przez weronika180

    Zwolnienie po 10 latach. Co mi się należy?

    Witam,
    po przepracowaniu 10 lat w zakładzie pracy, zakład wymusił na mnie podpisanie rozwiązania umowy i podpisania nowej umowy na czas nieokreślony (firma zmieniła nazwę zakładu oraz rozdzieliła się na 4 spółki).
    Po przepracowaniu 4 miesięcy firma chce mi wręczyć miesięczne wypowiedzenie. Czy nie n...

  • nieswiadomy

    Dodano 2014-09-30 15:44 przez nieswiadomy

    Umowa na czas nieokreślony a likwidacja stanowiska pracy. Czy należy mi się odprawa?

    Treść zwolnienia z pracy:
    "W związku z restrukturyzacją zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych zakładu tj. likwidacja stanowiska pracy oraz brakiem możliwości zatrudnienia w innych komórkach organizacyjnych na podst. art.10.1 ustawy z dn. 13.03.2003r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownika...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

    Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

    Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

  • Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa

    Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa

    W obliczu walki z negatywnymi skutkami pandemii niemała wcale rzesza firm zmuszona była zdecydować się na tak trudny krok, jak redukcja etatów. Zwolnienia grupowe lub indywidualne dotknęły i ciebie? Szef wręczył ci wypowiedzenie umowy o ...

  • Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

  • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania