eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy na zasiłku chorobowym pracodawca może dać wypowiedzenie?


2014-08-18 14:11 autor: polo2115

5 147 odsłon

Czy na zasiłku chorobowym pracodawca może dać wypowiedzenie?

Witam. Jestem na zasiłku chorobowym już od ponad miesiąca i dzisiaj dostałem pisemnie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika z art. 53 & 1 pkt. 1 b) Kodeksu pracy. Pisze również, że zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 KP umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą otrzymania niniejszego pisma.

Proszę mi napisać, czy pracodawca może mnie tak od razu zwolnić, czy działa niezgodnie z prawem i czy się odwoływać do Sądu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-18 14:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Wskazana przez Panią (i pracodawcę) podstawa rozwiązania umowy o pracę nie upoważnia pracodawcy do rozwiązania umowy. Zgodnie bowiem z art. 53 par. 1 pkt 1b pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową). Biorąc pod uwagę informacje zawarte w Pani pytaniu należy zauważyć, że pracodawca rozwiązując umowę na podstawie art. 53 par. 1 pkt 1b uczynił to niezgodnie z prawem. W związku z tym istnieje jak najbardziej podstawa do odwołania się do sądu pracy. 

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-19 04:26 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    a nie korzystała Pani ze zwolnień lekarskich wcześniej? - jeżeli przerwy pomiędzy zwolnieniami są krótsze niż 60 dni i są to zwolnienia związane z podobnymi schorzemniami - okresy się sumują i być może wyczerpała Pani okres zasiłkowy w sposób umożłiwiający pracodawcy rozwiażania umowy o pracę

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Minimal1

    Dodano 2020-11-19 11:51 przez Minimal1

    Zwolnienie z art. 53 KP?

    Dzień dobry,  Pracownik został zatrudniony 27.04.2020 r., 27.05.2020 zaczął już chorować. Przebywa ciągle na zwolnieniu lekarskim, obecnie stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy można takiego pracownika zwolnić z art. 53?

  • Michał84

    Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

    Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

    Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
    Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-06 10:57 przez konto usunięte

    Zwolnienie z pracy pracownika przebywającego na chorobowym

    Witam,
    Zwolniono mnie z pracy w trakcie trwania zwolnienia chorobowego, które trwa już 45 dni. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

  • majka

    Dodano 2013-11-16 08:28 przez majka

    Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony. Czy mam prawo do odprawy?

    Pracowałam w firmie od 2009 roku, zakład pracy rozwiązał ze mną umowę zawartą na czas nieokreślony bez wypowiedzenia, bez winy pracownika w trybie art. 30 & pkt. 3 K.p. w związku z art. 53 & 1 pkt 1 lit.a. Zakład zatrudnia ponad 20 pracowników. Czy w takim wypadku mogę liczyć na odprawę pracowniczą?

  • brynio

    Dodano 2013-03-11 13:09 przez brynio

    Emerytura i dodatkowe zatrudnienie - zasiłek chorobowy po 180 dniach

    Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie.
    Jestem emerytem zatrudnionym w firmie na 1/2 etatu na czas nieokreślony.
    Uległem wypadkowi i wykorzystałem 182 dni zasiłku chorobowego. Jednakże poważne złamanie kości piszczelowej (2 przebyte operacje) i odkryta rana z obnażeniem kości nie roku...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

  • Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z ...

  • Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?

    Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?

    Rozważmy następującą sytuację: pracownik został zwolniony w trakcie okresu, w którym pobierał zasiłek chorobowy. Sprawa trafiła na wokandę sądu pracy- zatrudniony domagał się uznania, że rozwiązanie umowy było bezprawne oraz ...

  • ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

    ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania