eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża po okresie wypowiedzenia


2014-07-02 07:42 autor: kasiakatarzyna

3 963 odsłon

Ciąża po okresie wypowiedzenia

Witam,

pracowałam na umowę o pracę na czas określony (umowa był zawarta na okres  02.10.2012 do 02.10.2015), dnia 10.06.2014 dostałam 2-tygodniowe wypowiedzenie, ponieważ mój pracodawca likwidował stoisko na którym pracowałam.

Okres wypowiedzenia skończył się z dniem 30.06.2014. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu spóźnił mi się okres, przezorna nie czekając na nic pobiegłam po test ciążowy no i jestem w ciąży.

Mam takie pytanie: czy należy mi się coś od mojego byłego pracodawcy? Dzisiaj idę do lekarza żeby potwierdzić i wziąć zaświadczenie od kiedy ciąża trwa. Błagam o pomoc, jakie pismo wystosować do pracodawcy?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-02 08:08 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Umowa o pracę zawarta na czas określony przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy w okresie ciąży dotyczy także Pani sytuacji, gdy w okresie wypowiedzenia była już Pani w ciąży, ale o tym nie wiedziała. Przydatny wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2001 r. (I PKN 333/00): Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.

    Za okres od ustania stosunku pracy do zawiadomienia pracodawcy nie nabywa Pani prawa do wynagrodzenia.

    Jedyne, co musi Pani zrobić, to przynieść pracodawcy zaświadczenie lekarskie, że w chwili złożenia Pani wypowiedzenia była Pani w ciązy. Pracodawca ma obowiązek cofnąć swoje oświadczenie. W razie odmowy służą Pani roszczenia związane z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy.

    W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu:

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ciąża w okresie wypowiedzenia a rozwiązanie umowy

    Ciąża w okresie wypowiedzenia a rozwiązanie umowy

    Szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy objęte są również pracownice, które zaszły w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć ani ...

  • Trzecia umowa na czas określony- wypowiedzenie

    Trzecia umowa na czas określony- wypowiedzenie

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: przez okres dwóch lat (1 grudnia 2006 r.- 30 listopada 2008 r.) pracownik był zatrudniony w oparciu o dwie, kolejno następujące, umowy o pracę na czas określony. 1 grudnia 2008 r. pracodawca podpisał ...

  • Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Kodeks pracy wprowadził w art. 25 podział umów o pracę na rodzaje (odmiany), według kryteriów czasu trwania stosunku pracy oraz spełnienia przez nie dodatkowych celów. Stąd rozróżnienie terminowych (na okres próbny, czas określony i ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania