eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › degradacja o co chodzi


2008-07-30 15:07 autor: pocisk997

12 551 odsłon

degradacja o co chodzi

witam mam pytanko ale pozwólcie ze najpierw opisze moja sytuacje dokładnie abyście mogli mnie zrozumieć i pomóc mi najlepiej jak możecie otóż moja sprawa wygląda tak bylem na urlopie około 14 dni wczoraj bylem pierwszy dzień w pracy po wolnym i doszły mnie słuchy (nie jest to jeszcze nic pewnego ponieważ nie słyszałem nic oficjalnie od żadnego z moich przełożonych ) iz maja mnie zdegradować o stanowisko niżej i w związku z tym narodziło sie mi kilka pytań i mam nadzieje ze mi pomożecie

1. czy jeśli mnie degradują to czy muszę o tym wiedzieć wcześniej czy mogą to zrobić z dnia na dzień?

2. czy jeśli mnie degradują to razem ze zmiana stanowiska zmienia sie również moja stawka? (słyszałem ze kary sie nie mogą łączyć a degradacja już jest sama w sobie kara )

3. czy muszą mi przedstawić konkretne argumenty i co jeśli sie z nimi nie zgodzę?

to chyba tyle mam nadzieje ze dość jasno to opisałem teraz licze na wasza pomoc pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-30 20:05 autor odpowiedzi: teresa

    Nie bardzo zrozumiała jest dla mnie forma kary w postaci degradacji????......

    Jesli pracodawca chce zaproponowac pracownikowi niższe stanowisko pracy oraz nizsze wynagrodzenie to musi być zastosowana procedura wypowiedzenia zmieniającego i takie wypowiedzenie jest na zbliżonych zasadach - jeśli chodzi o długość - jak zwykłe wypowiedzenie.

    art. z KP na ten temat:

    Art. 36.

    § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

    2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

    3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

    § 11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

    ........

    Art. 42.

    § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

    § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

    § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

    § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-31 02:04 autor odpowiedzi: pocisk997

    czyli jeśli dobrze rozumiem to muszę dostać najpierw wypowiedzenie dotychczasowej umowy o określonym terminie i następnie umowę o nowych warunkach po określonym terminie dziękuje za wyjaśnienia pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-31 14:53 autor odpowiedzi: teresa

    nie -załatwiane jest to jednym pismem - jest to tzw. wypowiedzenie zmieniające - na piśmie właśnie tak się nazywającym, pracownik dostaje propozycję nowych [gorszych ] warunków pracy i płacy, które bedą obowiazywać po upływie odpowiedniego dla niego okresu [a okres ten jest taki jak we wczesniej wskazanych przepisach - art. 36]

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-31 15:28 autor odpowiedzi: pocisk997

    aha :) a co jeśli tego nie dostane tylko bez żadnego wypowiedzenia będę miał niższą stawkę? czy mogę żądać jakiegoś odszkodowania czy coś w tym stylu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-31 16:38 autor odpowiedzi: teresa

    Umowa zobowiazuje pracodawcę do wypłacania wynagrodzenia w niej zawartego i na tej podstawie może dochodzić Pan swoich praw - najpierw u samego pracodawcy, a jesli to nie przyniesie rezultatów to w Sadzie Pracy - wszystko na piśmie.

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-13 17:14 autor odpowiedzi: Misio26

    Witam . Ja mam taka sytuację iż , pracodawca zamykał sklep w Bydgoszczy gdzie pracowałam na stanowisku kierownika  i zaproponował Mi prace w Gdańsku rowniez na stanowisku kierowniczym i dał mi wypowiedzenie miejsca pracy a pozostałe warunki pracy pozostały  bez zmian czyli stanowisko i wynagrodzenie oraz  umowa na czas 10 lat i poszłąm na urlop i w ciągu 7 dni miałam podać odpowiedz czy zgadzam się na te warunki  , ale poszłam na chorobowe . Moje pytanie to czy w takiej sytuacji pracodawca moze mnie zdegradować i zacząć płacić mi niższe  składki oraz tylko podstawe bez dodatku funkcyjnego ?????

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania