eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny


2008-07-01 09:56 autor: marco62

53 582 odsłon

Zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny

Witam

Czy na dzień dzisiejszy istnieje jeszcze coś takiego jak zwolnienie lekarskie (opieka) nad chorym członkiem rodziny (dziecko, żona). Jest to normalna krótkotrwała choroba.

Jeśli tak to kiedy się ono należy, w jakim wymiarze i jaki lekarz może to zwolnienie wystawić.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-07-01 17:04 autor odpowiedzi: teresa

  Tak jest coś takiego jak opieka nad chorym członkiem rodziny - w przypadku dziecka własnego lub przysposobionego do 14 roku życia nie można wziąć więcej niż 60 dni w danym roku kalendarzowym, wystawia lekarz pediatra prowadzący dziecko- w przypadku dorosłego członka rodziny można wykorzystać max 14 dni w danym roku kalendarzowym, powinien wystawić lekarz prowadzący chorego, bo to on najlepiej wie czy jest taka opieka niezbędna czy też nie.

  Łączny czas pobierania zasiłku opiekuńczego na dziecko i dorosłego członka rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym bez względu na ilość posiadanych dzieci czy członków rodziny wymagających opieki.

  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-01 17:25 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w razie konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

  1) 60 dni w roku kalendarzowym - jeżeli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

  2) 14 dni w roku kalendarzowym - jeżeli opieka jest sprawowana nad innymi chorymi członkami rodziny, do których zalicza się także chore dzieci w wieku powyżej 14 lat.

  Wynika to z art. 33 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.), dalej ustawy zasiłkowej.

  Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny w roku kalendarzowym można wykorzystać maksymalnie 60 dni. Nie ma w tym przypadku znaczenia liczba osób uprawnionych do sprawowania opieki (np. mąż i żona) ani też liczba dzieci i członków rodziny wymagających opieki.

  Zwolnienie to wystawia lekarz, u którego leczy się osoba, na którą chcemy wziąć opiekę.

  Oceń odpowiedź 4 33

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.