eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › umowa o pracę


2007-11-29 23:59 autor: Julek

2 298 odsłon

umowa o pracę

W styczniu tego roku skończyła mi się umowa o pracę. Pracodawca obiecał mi na nowej umowie zmianę stanowiska na menadżera. Mamy już listopad i wiem, że pracodawca odprowadza ode mnie ZUS ale umowę zobaczyłem dopiero dzisiaj. Nie było na niej obiecanej zmiany stanowiska więc jej nie podpisałem. Pracodawca powiedział, że w związku z tym spotkam się z nim w sądzie pracy. Chciałbym wiedzieć czy może wyciągnąć z tego jakieś konsekwencje dla mnie niekorzystne.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-30 11:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A jaka to była Pana umowa o prace? na czas okeslony? okres próbny?okres nieokreslony? Warto podkreślić, iz każda umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków. W szczególności powinna określać: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie; ze wskazaniem składników wynagrodzenia, które odpowiada rodzajowi pracy. Wnioskuje, ze chce Pan rozwiazać natychmiast wspólprace z pracodawca, gdyż nie zostaly spełnione wyzej wymienione przeslanki umowy o prace? Zgodnie z prawem pracy strony mogą rozwiązać w trybie natychmiastowym, każdą umowę o pracę, jednakże tylko wtedy, gdy zachodzą wyjątkowe okoliczności (gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika). Tak więc oświadczenie Pana o rozwiązaniu umowy o pracę natychmiastowe powinno być w formie pisemnej, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p). Musi Pan pamietać,iż rozwiązanie natychmiastowe umowy o pracę przez pracownika nie może nastąpić później niż 1 miesiąc od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności uzasadnionej rozwiązanie umowy. Według artykułem 55 § 3 k.p rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika ma takie same skutki prawne, jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. W razie bezprawnego rozwiązania współpracy przez pracownika, to również pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-01 21:19 autor odpowiedzi: Julek

    Ja nie chce odchodzić z pracy, chodzi o to, że przez rok pracowałem bez podpisanej umowy. Opłacali ode mnie ZUS ale dali mi umowę do podpisania dopiero teraz a ja jej nie podpisałem bo nie zgadzam się na warunki jakie są w niej zawarte.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-03 12:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A jaka jest pana podstawa umowy o prace - czas nieokreslony, okreslony, umowa zlecenie? Tak naprawde nie rozumiem tej sytuacji, pracowal pan bez podpisania umowy, no niby umowa byla ale bez pana podpisu - jest to niezgodne z prawem. Pracodawca, który nie przestrzega obowiązku wręczenia pracownikowi umowy, popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany grzywną. Zgodnie z przepisami prawa pracy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien wręczyć pracownikowi umowę o pracę na piśmie.Jednakże dopuszczalna jest sytuacja kiedy pracownik otrzyma umowę nie później niż do zakończenia swojej pierwszej "dniówki".

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-05 07:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W sumie nie wiem, o co pracodawca chce się z Panem sądzić, bo to na nim spoczywał obowiązek sporządzenia na czas i przedstawienia pracownikowi umowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania