eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Proszę o odpowiedź lub komentarz do poniższego zdarzenia.

Pracownik wykonuje swą pracę na wyraźne polecenia i wskazania przełożonego, który decyduje co i jaki towar może być użyty do wykonania polecenia. Krótko. Chodzi o układanie w palety materiałów z magazynu otwartego. Decyzją przełożonego zastały użyte takie a nie inne materiały, które to zakwestionował potem kierownik zakładu a następnie (tego samego dnia) pisemnie upomniał pracownika za jakoby błędnie wykonaną pracę.

Zaznaczam, że pracownik użył elementów wyznaczonych. Nie podjął decyzji samodzielnie. Nim upłynęło 7 dni do odwołania się, pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Odwołał się od tego a następnego dnia nastąpiły słowne oskarżenia pracownika przez dyrekcję o jego nagannej pracy o narażaniu firmy na straty i w ostateczności groźba słowna o nałożeniu kary materialnej.

Zaznaczam, że pracownik nie ma podpisanej odpowiedzialności materialnej oraz nie ma prawa decydować co ma być układane w palety, które i tak na koniec są przyjmowane przez przełożonego celem wyliczenia akordu.  

Proszę o poradę, czy wobec tej sytuacji może pracownik wypowiedzenie zaskarżyć do sądu pracy? Nie jestem w tym przypadku żadną ze stron. Pracownik jest moim znajomym.

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-05 18:08 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    Może odwoływać się do Sądu pracy o ile oczywiście udowodni, że wykonywał polecenie.

    radca prawny - specjalista prawa pracy. Kancelaria CGS

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.