eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zakres obowiązków, groźba wypowiedzenia


2013-12-09 13:37 autor: konto usunięte

4 312 odsłon

Zakres obowiązków, groźba wypowiedzenia

Jestem pracownikiem umysłowym, właśnie dostałam zakres obowiązków, w którym jest ujęta praca fizyczna. Mógłby Pan podać mi akt prawny, który mówi o tym, że jest to niezgodne z prawem? Pracodawca wręczył mi w/w zakres i jeszcze dodał takie prace, na które nie mam uprawnień. Oczywiście nie podpisałam zakresu. Pracodawca nakazał mi wystosować pismo, w którym odniosę się do prawa pracy.

Zagroził mi też, że warunki w firmie zmieniły się i potrzebują teraz też na tym stanowisku osobę, która będzie dodatkowo wykonywać pracę fizyczne (szkoleń, badań nie posiadam), a jeśli ja nie zgadzam się to mogę zostać zwolniona.

Czy może mnie za to zwolić? Proszę mi podać akty, paragrafy które mogłabym przedstawić pracodawcy w zażaleniu. Nie dostałam ani nowego skierowania, ani umowy zmieniającej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-09 15:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca ma prawo oddelegować Panią do innej pracy (zgodnej z Pani kwalifikacjami) na okres  3 miesięcy bez zmiany umowy (polecenie ustne- Art 42, par 4 KP). Jeżeli zmiana ta miała by być stała i nieść za sobą zmiany warunków pracy, płacy oraz obowiązków musi to zrobić za pomocą umowy zmieniającej bąź aneksu do umowy -Art 42 par 1 KP. Kwestia dotycząca szkoleń i badań jest poza dyskusją. Przed podjęciem innej pracy (na nowym stanowisku) musi mieć Pani zrobione osobne badania (zgodne ze stanowiskiem pracy) oraz wszelkie szkolenia (wstępne, stanowiskowe, itp. -Art 229 KP). W momecie dostania wypowiedzenie zmieniającego ma Pani 7 dni na odwołanie się do sądu. W przypadku czasowego oddelegowania odwołanie nie przysługuje.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-10 07:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zmiana jest stała ponieważ mam to w zakresie obowiązków. Jednak pracodawca nie przedstawił mi nowej umowy (zmieniającej), nie było mowy o żadnych dodatkowych badaniach ani szkoleniu. Zagroził mi tylko że jeśli tego nie podpiszę mogę zostać zwolniona ponieważ warunki pracy uległy zmianie i teraz na tym stanowisku potrzebują osobę która będzie wykonywać pracę umysłową jak i fizyczną.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-10 07:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak jak napisałem wcześniej, jeżeli jest to oddelegowanie maksymalnie na  3 miesiące w roku ( nie muszą być łącznie) to wystarczy polecenie ustne. W innym wypadku musi być aneks do umowy (w przypadu porozumienia) bądź wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli nie zgodzi się Pani na nowe warunki wypowiedzenie przejdzie w definitywne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

  • Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

    Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

    Odprawa przysługuje nie tylko w razie zwolnienia grupowego, ale i indywidualnego. W przypadku jednak zwolnienia indywidualnego warunkiem otrzymania odprawy jest to, aby przyczyny niedotyczące pracownika stanowiły wyłączny powód uzasadniający ...

  • Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...

  • Zmiana warunków pracy i płacy

    Zmiana warunków pracy i płacy

    Zmiana warunków umowy o pracę zawsze wymaga formy pisemnej. Istotą wypowiedzenia zmieniającego jest zaproponowanie pracownikowi nowych warunków pracy i płacy, innych niż określone w umowie o pracę. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania