eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy w okresie ochronnym


2013-10-22 16:10 autor: Makani

1 825 odsłon

Rozwiązanie umowy w okresie ochronnym

Witam,

mojej mamie zostało 2 lata do emerytury. Jej pracodawca chciał ogłosić upadłość spółki, ale nie zgodził się na to sąd (za mało środków). Teraz powiedział, że nie ma co zrobić z pracownikami w okresie ochronnym (innych zwalnia za porozumieniem), nie ma dla nich pracy, gdyż spółka straciła kontrakty.

Zaproponował, że pracownicy w okresie ochronnym będą zatrudnieni w spółce do czasu możliwości przejścia na emeryturę, ale bez wynagrodzenia (będą siedzieć w domu). Czy jest to zgodne z prawem i czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji, aby rozstać się z firmą, a nie stracić możliwości rejestracji jako osoba bezrobotna (z prawem do zasiłku) oraz późniejsze przejście na zasiłek przedemerytalny?

Pozdrawiam

Magda

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-22 18:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli chodzi omamę , to  szef nie musi ogłaszać upadłości. Wystarczy, że zlikwiduje firmę a to zasadnicza różnica. Wtedy mama zostanie zwolniona z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W przypadku likwidacji nie ma okresu ochronnego.

  Wschodnie Centrum Wsparcia dla Biznesu GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 07:00 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  propozycja pracodawcy nie jest zgodna z prawem (chyba, że Mama się zgodzi).

  Jeżeli nie ma szans na pracę i wynagrodzenie to lepiej rozwiązać umowę za porozumieniem stron z przyczyn nie dotyczących pracownika (trzeba zamieścić w porozuemieniu i świadectwie pracy stosowną informację) i takie rozwiazanie umowy nie pozbawi Mamy uprawnień dla bezropotnych - w takim pryzpadkutraktuje się ją tak jakby to pracodawca rozwiązał umowę

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 3 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.