eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo gospodarcze › Kontener z piecem. Jaka odległość od granicy?


2013-04-02 19:02 autor: pelepele22

932 odsłon

Kontener z piecem. Jaka odległość od granicy?

Witam. Mam pytanie odnośnie suszarni do liści tytoniu (kontener). Zamierzam postawić ją prostopadle do granicy z sąsiadem z jednej strony jest pomieszczenie z piecem tak zwane palenisko. Ile muszę zachować metrów od granicy bądź od budynku sąsiada, aby wszystko było w porządku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-02 23:20 autor odpowiedzi: Aneta Walewska-Borsuk adwokat

    Na postawione pytanie odpowiedzi udziela rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w poniższym brzmieniu:

    22. 1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.  

    2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:  

    1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,  

    2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,  

    3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.  

    3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpady powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.  

    4. Miejsca do gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.  


    § 23. 1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.  

    2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.  

    3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.  
    4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.  

    § 24. 1. Na terenach niezurbanizowanych dopuszcza się stosowanie zbiorników na odpady stałe, przystosowanych do okresowego opróżniania, pod warunkiem usytuowania ich w odległościach określonych w § 23 ust. 1.


    Z wyrazami szacunku,

    Aneta Walewska-Borsuk, adwokat

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-21 00:06 autor odpowiedzi: pelepele22

    Trochę mineło czasu abym odpisał na ten post lecz może ktoś jeszcze zauwazy. Suszarnia tzn kontenerem nie ma pojemnika odpadów gdyż jest palone w niej samym drewnem, wyglada to tak że do całego kontenera jest dobudowane miejsce  na piec i to palenisko jest obiektem zamkniętym w którym są umieszczone drzwi. Budynek sąsiada jest postawiony w odległosci 1.5 m od granicy jest to budynek z dachem dwuspadowym jedną stroną do mojej działki a drugą do jego . Ze strony do mojej posesji jest sam mur nie ma okien. Czy to prawda, że za zgoda sąsiada moge i ja również postawić susarnie 1.5 m od granicy czy musze zachowac odstęp w odległosci 4 m??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo gospodarcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.