eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Przedawnione wezwanie do zapłaty


2018-12-11 11:31 autor: Mamba84

2 540 odsłon

Przedawnione wezwanie do zapłaty

Witam,

w piątek (07.12.2018) dostałam (listem zwykłym) wezwanie do zapłaty z firmy zajmującej się skupem i windykacją wierzytelności. Sprawa dotyczy kary za brak biletu w pkp. Nie podano którego dnia dostałam karę (też nie pamiętam kiedy dokładnie to było) proces odbył się 15.05.2006 r.

W wezwaniu nie ma żadnej wzmianki o klauzuli wykonalności wyroku. Jest natomiast informacja, że muszę w ciągu 5 dni od chwili doręczenia listu zapłacić kwotę 377 zł inaczej sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej. Zapewne gdybym dostała informację, że w 2006 r. będzie proces od razu bym się przestraszyła i zapłaciła (już tak było), ale tu dostaję pismo od firmy windykacyjnej za sprawę, która miała miejsce minimum 12 lat temu.

Czy ten dług nie jest przedawniony? Jak to sprawdzić?? i kogo powiadomić o ewentualnym przeterminowaniu: sąd czy firme windykacyjną? Czy może lepiej iść z tym do prawnika?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-12-12 09:16 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Bieg przedawnienia przerywa każda czynność przed sądem lub dokonana przez komornika (tak w skrócie). Jeśli postępowanie egzekucyjne nie było prowadzone, to faktycznie należność jest przedawniona. Może o tym fakcie poinformować Pani firmę windykacyjną z pouczeniem, iż zostanie obciążona kosztami postepowania egzekucyjnego w razie skierowania przedawnionej sprawy do komornika. Jeśli do tego by doszło, pozostaje wystąpić z powództwem z uwagi na przedawnienie roszczenia.

    Z drugiej strony musi się Pani liczyć z natręctwem firm windykacyjnych - przedawnienie oznacza, że dług nie może być dochodzony egzekucyjnie, ale wierzyciel (lub też reprezentująca go firma windykacyjna) ma w zwyczaju co jakiś czas się przypominać, nakłaniając do zapłaty, czy to listownie, czy telefonicznie. Oczywiście jednak nie ma Pani obowiązku regulowania przedawnionej należności.

    Mamba84 skomentował/a odpowiedź 2018-12-12 18:59

    Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj byłam w sądzie, żeby przejrzeć akta spraw (są dwie - sprawy były w 2005 i 2006 roku ) niestety dopiero w poniedziałek mi zostaną udostępnione, ponieważ to jest głęboko w archiwach (tak powiedziała pani tam pracująca). Zrobię zdjęcia tych akt, przyjrzę się im w domu ( o ile coś z nich zrozumiem ;) ) Jeżeli są przedawnione wyślę odpowiednie pismo do firmy. Czy do przewoźnika pkp też powinnam podobne pismo wysłać w razie przedawnienia?? Czy w razie przedawnienia muszę zakładać sprawę w sądzie? Z jakimi kosztami muszę się liczyć? Pytam o koszta ponieważ jestem nie pracuję ze względu na chorego maluszka i jestem bez dochodu więc liczę się z każdą wydaną złotówką. Z góry dziękuję za pomoc.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-12-13 11:49 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Firma, która do Pani napisała działa w imieniu przewoźnika albo - co bardziej prawdopodobne - kupiła dług od niego. W związku z tym nie ma sensu kontaktować się w przewoźnikiem. Idąc dalej, także kontakt z firmą windykacyjną nie jest Pani obowiązkiem - myślę, że doskonale wiedzą, że roszczenie jest przedawnione i nie skierują sprawy do komornika. Co więcej, nie wysłali do Pani listu za potwierdzeniem odbioru, a jedynie zwykły.
    Co do ewentualnego postępowania sądowego - powinna wytoczyć powództwo jedynie w sytuacji wszczęcia egzekucji przez komornika sądowego, w innym wypadku nie - chyba że działania firmy windykacyjnej przybiorą formę nękania, wówczas (wtedy w grę wchodzi pozew o naruszenie dóbr osobistych). W każdym postępowaniu sądowym może Pani wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych (opłaty sądowe, wynagrodzenie biegłego, itp), co jednak nie zwalnia z obowiązku zapłacenia przeciwnikowi kosztów postępowania poniesionych przez niego (w tym kosztów zastępstwa procesowego) - w razie przegranej w sprawie.

    Mamba84 skomentował/a odpowiedź 2018-12-17 14:50

    Witam, dzisiaj przeczytałam akta spraw, nie widziałam tam nic wpisanego później niż w roku 2006. Zrobiłam dokładne zdjęcia, żeby zobaczyć je ponownie w domu, dalej nic takiego nie widzę. Nie wykluczone, że coś przeoczyłam, bo te dokumenty to dla mnie czarna magia ;) Czy przewoźnik może mi jeszcze wytoczyć jakąś sprawę sądową? Czy w przypadku kolejnych pism od firm windykacyjnych wysłać im informację o przedawnieniu i ewentualnie na jakie paragrafy kodeksu cywilnego się powołać? Przepraszam za ogrom pytań, to dla mnie strasznie stresująca sytuacja :/ Z góry dziękuję za pomoc.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-12-18 16:56 autor odpowiedzi: Mamba84

    W aktach w 8 rubryce (inne wnioski pozwu o których mowa w art. 187   2kpc lub w art 484   2kpc) jest napisane
    Wnoszę:
    1. o rozpoznanie sprawy w nieobecności powoda
    2. o wydanie nakau zapłaty w postępowaniu upominawczym
    (i wytłuszczonym dukiem)
    3. zrzekam się prawa  o nadanie klauzuli wykonalności z urzędu w niniejszej sprawie oraz rezygnuę z wniosku o przesłanie powodowej spółki nakazu zapłaty opatrzonego w klauzulę wykonalności.

    Czy powyższe oznacza w wyższej opisanej sprawie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • MONIKA

    Dodano 2013-02-26 22:38 przez MONIKA

    Spadek a długi

    W 2006 roku zmarł mój ojciec. Razem z dwoma siostrami i mamą mamy w spadku mieszkanie (ja w 1/8 części) spółdzielcze, własnościowe. Mam długi u komornika i w ZUS (alimenty) - wszystkie dotyczą niepłacenia alimentów na syna.
    Otrzymałem pismo od komornika w 2009 r. - wezwanie do zapłaty należności. W ...

  • ewe1ina85

    Dodano 2018-04-16 21:06 przez ewe1ina85

    Wezwanie przedegzekucyjne - brak dowodu uprawnień do ulgi

    Witam, dnia 14.03.2005 otrzymałam wezwanie do zapłaty gdyż poruszałam się metrem z kartą miejską, ale bez dowodu uprawniającego do ulgi. Wezwanie sporządzonow obecności straży miejskiej. Następnie minęło 13 lat i niedawno otrzymuje wezwanie przedegzekucyjne do zapłaty. Wcześniej nie otrzymywałam nic...

  • magdalenawu

    Dodano 2015-09-02 13:41 przez magdalenawu

    Windykacja długu

    Witam,jakiś czas temu korzystałam z usług firmy Orange na abonament, jednak nie przedłużałam umowy. Po czasie okazało się, że nie opłaciłam ostatniego rachunku na kwotę 90 zł. Po kilku miesiącach dostałam dziwną informację z firmy Get Back o konieczności uiszczenia zapłaty - nie było tam żadnych kon...

  • malalivi

    Dodano 2013-06-19 16:02 przez malalivi

    Komornik za niepłacony czynsz. Czy dług płacą wszystkie osoby zameldowane?

    Dzień dobry,
    W domu, w którym mój mąż jest zameldowany od około 20 lat, ale od 7 lat tam nie mieszka, nadal mieszka jego matka i siostra, a ojciec od roku nie żyje. Wczoraj do męża pracodawcy przyszło pismo od komornika o zajęcie wynagrodzenia za niepłacony czynsz za mieszkanie rodziców.
    Chciałabym ...

  • magda4560

    Dodano 2018-02-21 08:43 przez magda4560

    Kiedy mija przedawnienie?

    Witam,w 2011 roku nie zapłaciłam za fakturę za kosmetyki, teraz dostałam zawiadomienie przedsądowe. Ta faktura już nie jest przedawniona.Proszę o odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Czym jest windykacja polubowna i dlaczego warto z niej skorzystać?

    Czym jest windykacja polubowna i dlaczego warto z niej skorzystać?

    Dłużnikiem, zwłaszcza w obecnych czasach, może zostać każdy. Pogorszenie sytuacji finansowej, wysokie raty kredytów, strata pracy - mogą doprowadzić do utraty kontroli nad finansami. Wówczas może skontaktować się z nami firma ...

  • Windykacja sądowa - kiedy i dlaczego warto z niej skorzystać?

    Windykacja sądowa - kiedy i dlaczego warto z niej skorzystać?

    Brak możliwości odzyskania należności od dłużnika na drodze polubownej nie oznacza "przegranej sprawy". W takiej sytuacji kolejnym, naturalnym rozwiązaniem staje się windykacja sądowa. Co kryje się pod tym terminem? Dlaczego warto ...

  • Co może, a czego nie firma windykacyjna?

    Co może, a czego nie firma windykacyjna?

    Inflacja, drożyzna, wzrost stóp procentowych. Niepewna sytuacja gospodarcza coraz mocniej dotyka konsumentów - zwłaszcza tych posiadających zadłużenie. Gdy pojawiają się problemy z jego spłatą, wielu wierzycieli, nie mogąc lub nie mając ...

  • Kiedy przedawnienie długu?

    Kiedy przedawnienie długu?

    Kolejny rok to błogosławieństwo dla dłużników, których zobowiązania ulegają przedawnieniu z przyjściem nowego roku. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania