eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Darowizna dla siostry a rozdzielność majątkowa małżonków. Kto dziedziczy?


2018-08-26 11:50 autor: BlueJasmine

699 odsłon

Darowizna dla siostry a rozdzielność majątkowa małżonków. Kto dziedziczy?

Witam,

moja siostra jest mężatką, ale ma notarialną rozdzielność majątkową.

Jak bezpiecznie załatwić darowanie jej, przepisanie notarialne, część ziemi rolnej, tak by była tylko i wyłącznie jej własnością?

Chodzi mi też o to, żeby np. w razie jej przedwczesnej śmierci, całość dziedziczyła jedynie jej córka w określonym wieku pełnoletnim. Czy można zrobić taki zapis? 

Czy dobrze myślę, że jeśli takiego zastrzeżenia nie będzie, to gdyby ona umarła wcześniej od męża, to jemu się należy pół majątku po żonie, a córce drugie pół - w tym on będzie zarządzał częścią córki nawet jeśli już mają rozdzielność majątkową?

Jej mąż jest alkoholikiem, jest w stanie zastawić wszystko i przepuścić. Chcę zabezpieczyć przyszłość siostrzenicy i nie dać szwagrowi możliwości zarządzania nieruchomościami. Życie jest nieprzewidywalne.

Czy mogę darować siostrze część ziemi i zastrzec, że w razie sytuacji opisanej powyżej, ja zarządzam jej majątkiem do czasu gdy jej córka będzie miała np. 25 lat i ziemia stanie się w pełni jej prawną własnością?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-08-26 17:13 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Co do zasady, darowizna dokonana na rzecz jednego z małżonków stanowi jego majątek odrębny - bez względu na to, czy małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, czy w rozdzielności. Jednakże w razie śmierci tego małżonka, który otrzymał darowiznę, drugi małżonek dziedziczy po nim. Darczyńca, czyli Pani nie może dokonać zastrzeżenia, jakie Pani wskazuje. Wynika to z tego, że tylko Pani siostra może decydować, co się stanie z jej majątkiem po jej śmierci. Dlatego, w sytuacji, którą Pani opisała, są następujace możliwości:
  1) Pani siostra spożądzi testament, w którym do całości spadku powoła swoją córkę, 
  2) Dokona Pani darowizny od razu na siostrzenicę - skoro i tak chciałaby Pani aby w przyszłości to ona otrzymała tą ziemię.

  BlueJasmine skomentował/a odpowiedź 2018-08-27 10:08

  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie wątpliwości. Siostrzenica ma dziś dopiero 5 lat. Czy wybierając opcję nr 2 można już teraz, w każdym razie za jakiś czas, sporządzić, zapis, że otrzyma część przewidzianą dla siostry np. w wieku 21-25 lat? Wydaje mi się, że 18 lat to za wcześnie... Pozdrawiam

  BlueJasmine skomentował/a odpowiedź 2018-08-27 10:09

  Chodzi mi o sporządzenie już darowizny teraz - chcę mieć to załatwine. Ale rozumiem, że nawet jeśli tak można, to do czasu tego jej określonego wieku, to wciąż ja zarządzam nieruchomościami?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ULA1238

  Dodano 2014-07-15 22:06 przez ULA1238

  Darowizna połowy mieszkania ojca dla córki przy rozdzielności majątkowej małżonków

  Witam,
  proszę o poradę w następującej sprawie: posiadam z mężem rozdzielność majątkową od 2000 roku. Mieszkanie, w którym mieszkamy posiadamy od 1995 roku (akt notarialny zamiany z poprzednimi lokatorami).
  Czy w związku z powyższym mąż może sporządzić akt darowizny swojej połowy mieszkania na naszą ...

 • Novell

  Dodano 2014-03-18 13:58 przez Novell

  Majątek osobisty a egzekucja komornicza za wspólny kredyt

  Zaciągnęłam razem z mężem (obecnie w trakcie rozwodu) kredyt konsumencki. Obecnie mąż nie spłaca tego zobowiązania, oficjalnie nie pracuje i nie ma żadnego majątku, ja mam 1/3 domu, jaki darowała mi mama jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego i to jest mój majątek osobisty.
  Czy komornik może z...

 • majra

  Dodano 2014-01-14 10:10 przez majra

  Darowizna, sprzedaż darowizny i remont mieszkania. Czy małżeństwo zapłaci podatek?

  Witam
  sprawa dotyczy mojej siostry, która otrzymała mieszkanie (1/2) w darowiźnie od rodziców w lipcu 2009 r. Teraz to mieszkanie chce sprzedać. Czy będzie zobowiązana do zapłaty podatku, jeżeli część pieniędzy przeznaczy na remont swojego i męża mieszkania (współwłasność)? Siostra ma rozdzielność m...

 • mieczyslaw53

  Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

  Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

  W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
  Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

 • liwunia17

  Dodano 2017-12-05 22:45 przez liwunia17

  Zachowek. Jak podzielić pomiędzy rodzeństwo, jeśli dom był darowizną?

  Witam,piszę w sprawie zachowku. Moja mama i tato otrzymali darowiznę od rodziców mamy dom na działce 7 arów. Było to w 1996 roku. Był to stary poniemiecki dom do remontu. Szczerze mówiąc była to ruina. Wartość ok. 30 tysięcy. Moi rodzice sukcesywnie remontowali ten dom. Na początku dach, bo babcia m...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

  Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

  Darowizna w jednym akcie notarialnym nieruchomości w ten sposób, że najpierw rodzice męża darują mu tę nieruchomość, po czym mąż przekaże połowę własności nieruchomości darowizną swojej żonie, będzie korzystać ze zwolnienia z ...

 • Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

  Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

  Umowę dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jednocześnie nie znalazła się ona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn. Tej daniny zatem z tytułu zawarcia umowy dożywocia płacić nie trzeba - uznał ...

 • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

 • Wycena nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

  Wycena nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

  Ile warta jest nieruchomość? Odpowiedź wydaje się oczywista – tyle, ile zapłacił za nią nabywca albo tyle, ile wynika z wyceny na podstawie cen rynkowych w okolicy. A ile warta jest nieruchomość, obciążona kredytem hipotecznym?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania