eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Masa spadkowa a emerytura zmarłego


2017-09-05 20:15 autor: Dominez

559 odsłon

Masa spadkowa a emerytura zmarłego

Mam pytanie.

Niedawno zmarł mój tata, otrzymał on 20 dni po śmierci emeryturę, która według ZUS-u się należała i nie trzeba jej zwracać.

Moje pytanie jest takie: czy ta emerytura wchodzi w skład masy spadkowej po tacie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-09-06 10:11 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego do spadku należą prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą śmierci przechodzą na jednego lub kilku spadkobierców. 
    Emerytura jest prawem Pani ojca, a zatem wchodzi w skład masy spadkowej.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dziki.888

    Dodano 2017-09-01 12:37 przez Dziki.888

    Emerytura w Polsce a praca w Holandii

    Witam serdecznie,
    jestem emerytowanym policjantem i otrzymuję z tego tytułu emeryturę. Rozważam wyjazd do Holandii i podjąć tam pracę. Ale mam jeszcze wątpliwości związane z poniższymi pytaniami:
    1. Do jakiej kwoty mogę miesięcznie zarobić w Holandii brutto?
    2. Jeżeli przekroczę tę kwotę czy Polska ...

  • Marzal

    Dodano 2017-08-22 16:16 przez Marzal

    Kiedy mogę przejść na emeryturę?

    Witam,jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem wiek 56 lat i 35 lat pracy. Czy mogę przejść na wcześniej na emeryture z tego tytułu?Dziękuję

  • MARUBOZU

    Dodano 2017-08-10 16:21 przez MARUBOZU

    W którym terminie warto mi przejść na emeryturę?

    W listopadzie 2017 roku osiągnę wiek emerytalny - według starej ustawy 67 lat (moja data urodzenia: 03 sierpnia 1956). PYTANIE:Czy przechodząc na emeryturę w październiku 2017 roku - według nowej ustawy - uzyskam identyczną wysokość świadczeń, jak w wieku 67 lat według starego liczenia, czy lepiej p...

  • MARUBOZU

    Dodano 2017-08-03 14:11 przez MARUBOZU

    Kiedy powinnam przejść na emeryturę?

    W listopadzie 2017 roku osiągnę wiek emerytalny według starej ustawy (moja data urodzenia: 03 sierpień 1956). PYTANIE:Czy przechodząc na emeryturę w październiku 2017 roku - według nowej ustawy, uzyskam identyczną wysokość świadczeń, czy lepiej poczekać z przejściem do listopada?

  • bambaryla1961

    Dodano 2017-08-01 17:07 przez bambaryla1961

    Górnik. Przejście na wcześniejszą emeryturę

    Mam 57 lat. Pracowałem na kopalni pod ziemią 14 lat i 9 miesięcy.Czy mogę się starać o wcześniejszą emeryturę? Obecnie pracuję.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wcześniejsza emerytura kolejowa: komu przysługuje?

    Wcześniejsza emerytura kolejowa: komu przysługuje?

    Jak wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura kolejowa przysługuje pracownikowi kolejowemu urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., który spełnia odpowiednie warunki.

  • Jakie są zasady przyznawania emerytur?

    Jakie są zasady przyznawania emerytur?

    Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowanie o przyznanie emerytury rozpoczyna się po złożeniu wniosku zainteresowanego. Ubezpieczeni ...

  • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

    Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

    Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

  • Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

    Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

    Pracownik, który w trakcie zatrudnienia przeszedł na emeryturę i rozpoczął jej pobieranie, otrzyma odprawę emerytalną w momencie rozwiązania stosunku pracy. Ponowne podjęcie pracy przez emeryta po rozwiązaniu poprzedniej umowy o pracę nie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.