eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy można zrezygnować ze spadku po rodzicach na rzecz swoich dzieci?


2016-01-27 14:21 autor: Annak555

2 484 odsłon

Czy można zrezygnować ze spadku po rodzicach na rzecz swoich dzieci?

Dzień dobry,

moi rodzice mieli dom własnościowy i dwoje dzieci: mnie i brata. Najpierw zmarła mama i nie zostawiła testamentu, więc jej mąż, mój brat i ja dziedziczymy po 1/3 z jej połowy. Dobrze rozumiem?

Później zmarł tata i w testamencie zapisał wszystko mojemu bratu. Od śmierci rodziców minęło już 10 lat, a postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze przeprowadzone. Ani bratu, ani mnie nie zależy na tym, żeby je przeprowadzić.

Czy jest jakiś sposób, aby ten dom został przekazany moim i brata dzieciom, czyli wnukom zmarłych właścicieli, z pominięciem nas? Może pominąć testament, jakby go nie było, albo w inny sposób?

Bardzo proszę o radę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-13 19:34 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Gdybyście odrzucili spadek, wówczas Waszą część dziedziczyłyby Wasze dzieci. Niestety, upłynął już termin na odrzucenie spadku, który wynosi 6 miesięcy od daty śmierci.

    Ukrywać testamentu nie radzę, ponieważ to jest karalne.

    W obecnej sytuacji możecie jedynie darować swoim dzieciom udziały w spadku.

    W postępowaniu sądowym o stwierdzenie nabycia spadku Sąd określa tylko kto dziedziczy i jaką część. Odrębną sprawą jest dział spadku.

    Jeżeli chcecie podzielić spadek na równe części, mozecie tego dokonać w drodze działu spadku. Jeżeli będzie to zgodny podział, to sąd nie będzie wnikał, czy to jet po równo, czy nie.  

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • joana2504

    Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504

    Spadek po rodzicach a długi siostry

    Witam,
    bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
    Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-11-16 20:21 przez konto usunięte

    Odrzucenie spadku. Czy muszę być osobiście w sądzie?

    Witam,dowiedziałam się miesiąc temu, że zmarł mój dziadek. Okazało się, że zostawił po sobie jakiś majątek, który dziedziczę z rodzeństwem, ponieważ mój tata nie żyje. Chciałabym odrzucić spadek, ponieważ nie utrzymywałam kontaktu.Zostałam poinformowana przez rodzinę, że muszę dostarczyć do sądu akt...

  • xpgg1

    Dodano 2014-06-28 15:56 przez xpgg1

    Czy musimy opiekować się wujem?

    Witam,
    moja teściowa dożywotnio opiekuje się bratem, który jest młodszy, zdrowy ale przepisał dom na teściów NIGDY NIE ŻYLI ZE SOBĄ W ZGODZIE. Teraz teść zmarł, jeszcze nie minęło pół roku i teściowa chce przepisywać to na mojego męża i jego siostrę. Zarówno mąż i jego siostra mieszkamy blisko siebi...

  • konto usunięte

    Dodano 2019-10-13 20:17 przez konto usunięte

    Dziedziczenie po rodzicach

    Witam,po śmierci rodziców zostało mieszkanie. Mam brata i według mnie mieszkanie dziedziczymy po połowie, natomiast brat chce 70% wartości, bo uważa, że jemu tyle się należy, bo mnie rodzice bardziej pomagali. Jak rozstrzygnąć ta sytuację?

  • konto usunięte

    Dodano 2020-11-09 19:37 przez konto usunięte

    Odrzucenie spadku

    Dzień dobry,
    W zeszłym roku zmarł mój wujek. Miał trochę długów. Jego najbliższa rodzina tj. małżonek, dzieci i wnuki odrzuciły spadek u notariusza (gdzie podały kolejną osobę do dziedziczenia - mojego ojca). Rodzice wuja nie żyją od wielu lat, ojciec nie ma rodzeństwa.
    Po odrzuceniu spadku przez ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

  • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

  • Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

    Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

    Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem woli. Kwestię oświadczeń woli reguluje kodeks cywilny. Definicje i zasady generalne dotyczące oświadczeń woli znajdziemy w części ogólnej kodeksu cywilnego. Dodatkowo w ...

  • Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

    Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

    Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania