eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Dziedziczenie spadku z długami po zmarłym ojcu


2016-01-01 19:35 autor: zbychol7304

2 621 odsłon

Dziedziczenie spadku z długami po zmarłym ojcu

Witam,

mój problem polega na tym, że zostałem spadkobiercą długu po zmarłym ojcu. Ojciec zmarł 13.04.2013 r., nie wiedziałem, że posiadał jakieś zobowiązania do spłacenia, m.in. kredyt w banku na kwotę 10000 tysięcy zł. Nie wiedziałem również o możliwości odrzucenia spadku, dopiero w 2014 r. dostaliśmy pismo z kancelarii prawnej, że zostało wszczęte postępowanie upominawcze o spłacie kredytu wraz z odsetkami umownymi i kwota wzrosła 13686,48 zł.

Razem ze mną w skład spadkobierców wchodzi jeszcze dwóch moich braci. Jestem osobą pracującą dorywczo, mam na utrzymaniu żonę, która obecnie nie pracuje i trójkę dzieci. Nie jestem w stanie spłacić tego zobowiązania. Bracia także nie posiadają środków na spłatę tego zobowiązania. Rozprawa co do tego kredytu ma się odbyć 5 lutego.

Moje pytanie polega na tym, czy bank umorzy to postępowanie egzekucyjne, czy jeszcze mogę zrobić w tej sprawie, bo po prostu nie mam możliwości spłacenia tego długu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-01-25 00:04 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Powinien Pan odrzucić spadek, ale problem w tym, że upłynął juz termin na odrzucenie spadku - ten termin wynosi pół roku od dnia, w którym dowiedział się Pan o tytule swojego powołania - czyli o tym, że jest spadkobiercą. Można wnosić o przywrócenie terminu do odrzycenia spadku, ale w tym przypadku upłynęło naprawdę sporo czasu, więc będzie bardzo trudno. W każdym razie warto spróbować złożyć w sądzie wniosek o uchylenie sie od skutków prawnych braku oświadczenia woli pod wpływem błędu - jest orzeczenie Sądu Najwyższego że w sytuacji, kiedy ktoś nie wiedział o długach spadkowych, sąd powinien przychylić się do takiego wniosku. Jednak zaznaczam, że w tym przypadku upłynęło naprawdę dużo czasu, więc trudno przewidzieć decyzję sądu.

    zbychol7304 skomentował/a odpowiedź 2016-01-27 10:05

    Witam dziękuję bardzo za odpowiedz.a mam jeszcze pytanie czy ten wniosek to złożyć przed sprawą czy w czasie rozprawy? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    zbychol7304 skomentował/a odpowiedź 2016-04-05 15:44

    Witam złożyłem do sądu wniosek O ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU.Tak jak mi tu doradzono na forum,wniosek złożyłem 27.01.2016r.Oczekuję na sprawę co do tego wniosku już 3 miesiąc.Mam 3 małoletnich dzieci i oczywiście po mnie oni wchodzą w skład spadkobierców Moje pytanie polega na tym jaki mam termin aby odrzucić spadek w ciągu sześciu miesięcy w ich imieniu czy od daty złożenia wniosku tj.27.01.2016 czy od sprawy której nie mam jeszcze terminu.Proszę o szybką odpowiedz bo nie wiem co mam robić a nie chcę żeby moje dzieci ponosiły odpowiedzialność za długi dziadka...Z góry dziękuję za odpowiedz.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-04-05 19:05 autor odpowiedzi: zbychol7304

    Witam złożyłem do sądu wniosek O ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU.Tak jak mi tu doradzono na forum,wniosek złożyłem 27.01.2016r.Oczekuję na sprawę co do tego wniosku już 3 miesiąc.Mam 3 małoletnich dzieci i oczywiście po mnie oni wchodzą w skład spadkobierców Moje pytanie polega na tym jaki mam termin aby odrzucić spadek w ciągu sześciu miesięcy w ich imieniu czy od daty złożenia wniosku tj.27.01.2016 czy od sprawy której nie mam jeszcze terminu.Proszę o szybką odpowiedz bo nie wiem co mam robić a nie chcę żeby moje dzieci ponosiły odpowiedzialność za długi dziadka...Z góry dziękuję za odpowiedz.
    zbychol7304 zaktualizował/a odpowiedź 2016-05-29 21:29
    Witam znów mam kolejny problem ponieważ odbyła się sprawa z wniosku o ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU po zmarłym ojcu dodam że we wniosku napisałem że o długu nie wiedziałem i był on ukrywany  przez moją matkę.Oraz że mam trudną sytuację materialną i nie mam pieniędzy na spłatę tego zobowiązania. Sprawa odbyła się 20 maja i została odroczona na 31 sierpień ,ponieważ sąd wymaga dowodów z tej firmy windykacyjnej i powołania świadków mam pytanie czy moja żona może być świadkiem w tej sprawie,czy powoływać kogoś innego.Czego mogę się spodziewać po kolejnej sprawie???
    zbychol7304 zaktualizował/a odpowiedź 2016-05-29 21:30
    Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedż

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kluku13

    Dodano 2015-11-17 23:05 przez kluku13

    Jak nie płacić długu agencji rolnej, która podała sprawę do sądu po zmarłym 2 lata temu bracie?

    Dług brata za niepłacony KRUS to lata od 2007 do 2014. Teraz dostałem pismo z sądu  jako spadkobierca o spłacie długu chociaż nie było postępowania spadkowego.Nie zrzekłem się spadku po bracie. Jak się bronić w sądzie? Brat zmarł w czerwcu 2014 r. Jak nie spłacać długu? Jestem na zasiłku i po operac...

  • janek25

    Dodano 2015-11-05 19:51 przez janek25

    Czy siostra będzie spłacać długi za brata?

    Witam!brat nabrał pożyczek z banku, prowidentów i telefony z różnych sieci. Matka wymeldowała brata, ale ja tam mam stały meldunek. Czy będziemy musiały spłacać długi brata?Pozdrawiam

  • ciechan

    Dodano 2014-09-09 15:46 przez ciechan

    Dług po bracie 3 lata po jego śmierci

    Witam,
    brat zmarł ponad 3 lata temu i teraz właśnie całe rodzeństwo dostało pismo o spłacie zadłużenia. Żona zmarłego z dziećmi odrzuciła spadek po zmarłym i przed notariuszem zataiła, że miał on rodzeństwo.
    Co można zrobić w tej sytuacji? Czy to możliwe żeby bank żądał spłaty po takim czasie?

  • justi63

    Dodano 2014-03-05 21:56 przez justi63

    Długi teścia i ich dziedziczenie

    Teście mają po 75 lat. Mieszkanie spółdzielczo-własnościowe. Z mężem wyprowadziliśmy się od nich 25 lat temu. Alkohol teścia i krzyki teściowej. Ale od początku im pomagaliśmy, bo ciągle się zadłużali. Trzy razy spłacaliśmy mieszkanie, jeszcze wtedy lokatorskie. W końcu powiedzieliśmy dość! Zamienil...

  • Rejsa

    Dodano 2017-12-15 22:25 przez Rejsa

    Kredyt po zmarłym dziadku. Kto musi go spłacić?

    Witam,chciałabym się dowiedzieć, co zrobić w stytuacji gdy zmarł mój dziadek i miał zaciągnięty kredyt, który był nieubezpieczony? Dodam, że dziadek miał dwie córki, które mają dzieci oraz wnuki. Czy kredyt przejdzie teraz na córki, potem wnuki i prawnuki? Jeśli tak, to jaką sprawę trzeba założyć w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Nabycie spadku: a co z długami?

    Nabycie spadku: a co z długami?

    W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...

  • Odpowiedzialność za zobowiązania w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa

    Odpowiedzialność za zobowiązania w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa

    Od decyzji, w jaki sposób zostanie sprzedany biznes, zależeć będzie bardzo wiele - począwszy od kwestii podatkowych, a skończywszy na odpowiedzialności za długi. "Odpowiedzialność za zobowiązania jest niezwykle istotna w przypadku ...

  • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

  • Jak odzyskać należność po wykreśleniu spółki z rejestru?

    Jak odzyskać należność po wykreśleniu spółki z rejestru?

    Wykreślenie spółki z rejestru powoduje, że nie można już tej spółki pozwać, zaś wszczęte postępowanie sądowe przeciwko wykreślonej spółce powinno zostać umorzone. Bez wątpienia sytuacja wierzycieli pogarsza się w sytuacji, gdy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania