eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy musimy opiekować się wujem?


2014-06-28 15:56 autor: xpgg1

2 547 odsłon

Czy musimy opiekować się wujem?

Witam,

moja teściowa dożywotnio opiekuje się bratem, który jest młodszy, zdrowy ale przepisał dom na teściów NIGDY NIE ŻYLI ZE SOBĄ W ZGODZIE. Teraz teść zmarł, jeszcze nie minęło pół roku i teściowa chce przepisywać to na mojego męża i jego siostrę. Zarówno mąż i jego siostra mieszkamy blisko siebie, ale bardzo daleko od teściowej, która bardzo naciska na męża żeby przyjechał i podpisał dokumenty do spadku.

My nie chcemy, bo obawiamy się, że nas też będzie obowiązywała dożywotnia opieka nad wujem, a my ani siostra męża tam nie wyjedziemy. Raz, że wujek dużo teściów kosztował a nas na to nie stać, a po drugie tam nie ma pracy, bo to wieś a opodal małe miasteczko z dużym bezrobociem. Teściowa ma dom i to wszystko, bo ziemię sprzedali.

Czy dziedzicząc to dziedziczymy również tą dożywotnią opiekę nad wujem, który jest w konflikcie z teściową ale nie akceptuje również nas?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • dora

    Dodano 2014-02-13 18:25 przez dora

    Dziedziczenie po wujku ojca

    Czy dziecko dziedziczy po zmarłym wujku swojego ojca? Tzn. wujek zmarł pozostawiając długi - syn wujka odrzucił spadek, rodzice wujka nie żyją, brat wujka, czyli dziadek mojego dziecka odrzuca spadek. Dalej zatem ojciec mojego dziecka również odrzuca spadek. Zatem czy moje dziecko też musi odrzucić ...

  • Annak555

    Dodano 2016-01-27 14:21 przez Annak555

    Czy można zrezygnować ze spadku po rodzicach na rzecz swoich dzieci?

    Dzień dobry,moi rodzice mieli dom własnościowy i dwoje dzieci: mnie i brata. Najpierw zmarła mama i nie zostawiła testamentu, więc jej mąż, mój brat i ja dziedziczymy po 1/3 z jej połowy. Dobrze rozumiem? Później zmarł tata i w testamencie zapisał wszystko mojemu bratu. Od śmierci rodziców minęło ju...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-11-16 20:21 przez konto usunięte

    Odrzucenie spadku. Czy muszę być osobiście w sądzie?

    Witam,dowiedziałam się miesiąc temu, że zmarł mój dziadek. Okazało się, że zostawił po sobie jakiś majątek, który dziedziczę z rodzeństwem, ponieważ mój tata nie żyje. Chciałabym odrzucić spadek, ponieważ nie utrzymywałam kontaktu.Zostałam poinformowana przez rodzinę, że muszę dostarczyć do sądu akt...

  • zmartwiona

    Dodano 2014-03-07 12:06 przez zmartwiona

    Spadek, brat i jego zrzeczenie się spadku

    Witam,
    chciałam wiedzieć czy jeśli brat pójdzie do sądu, to sąd pozwoli mu na zrzeczenie się spadku i nakaże nam spłacić go z jego części, czy mogą dziedziczyć po nim jego dzieci?

  • joana2504

    Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504

    Spadek po rodzicach a długi siostry

    Witam,
    bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
    Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

  • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

  • Dziedziczenie: istotne zmiany

    Dziedziczenie: istotne zmiany

    Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

  • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania