eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Zmiana stanowiska pracy bez aneksu, mobbing, wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony


2013-11-28 17:48 autor: konto usunięte

6 591 odsłon

Zmiana stanowiska pracy bez aneksu, mobbing, wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Witam,

mam problem z pracodawcą, a konkretnie z kierownikiem, który ewidentnie mnie nie lubi. Na co dzień faworyzuje innych pracowników, których lubi (ciągle ich wychwala, a mnie poniża, układa mi grafik na złość, inni dostają wolne, kiedy potrzebują, a mi zawsze ustala, tak abym np. nie mogła pojechać na weekend na studia, weekendy zjazdowe pracuję zawsze, dostaję najgorsze zmiany np. w andrzejki, w większość świąt, w sylwestra, itp.).

Ostatnio powiedział do innego pracownika, że ja "nie myślę", a przy mnie się wypierał. Wiem, że mobbing ciężko udowodnić, ale jak wygląda sprawa w przypadku oskarżenia o naruszenie dóbr osobistych? Czy wtedy wytaczam pozew cywilny przeciwko konkretnej osobie, czy przeciwko pracodawcy? Co potrzebuję aby wygrać? Jakich dowodów?

Ponadto w pracy mam nielegalnie zamontowane podsłuchy (nie poinformowano nas o tym, jednak bardzo często są cytowane nasze słowa). W jaki sposób to udowodnić? Nie będę miała świadków, gdyż wszyscy boją się zwolnienia. Dostałam grafik na grudzień, w którym niektóre zmiany mam przypisane na inne stanowisko, w restauracji, a ja pracuję w hotelu na recepcji. Ewidentnie jest to zrobione na złość, gdyż jako jedyna mam daleko do pracy. Będe musiała wydać więcej na paliwo (około 200zł więcej!), za które nikt mi nie zapłaci. W dodatku mam tam pracować bez żadnego aneksu, szkolenia, uprawnień czy dodatkowego wynagrodzenia (mam być zarówno recepcjonistą, kasjerem i sprzątaczką). Czy pracodawca ma prawo mnie do tego zmusić?

I ostatnie pytanie: z jakich powodów pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony - 3 lata, pracuję już 5. miesiąc, jednak ciągle kierownik mi grozi, że mnie zwolni. Wykonuję wszystkie obowiązki, a nawet więcej, gdyż często muszę wykonywać obowiązki kierownika, bo np. pije kawe i nie ma czasu.

Proszę o pomoc!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-28 17:56 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Pani Moniko, już sama kwestia zamontowania podsłuchu nadaje się do interwencji PIP. Tak jak Pani sama wspomina, mobbing cięzko udowodnić, niestety potrzeba świadków. Kwestia grafiku też nie jest mocnym argumentem. Proponuję pierw porozmawiać z przełożonym wyższego stopnia, nawet jeśli nic nie zaradzi, będzie ślad, że Pani interweniowała. 

    Umowę na czas określony można wypowiedzieć z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, przy czym żadna ze stron nie musi podawać przyczyn zwolnienia.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-28 18:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję za odpowiedź. Czy gdybym nagrała jedną z rozmów i to w jaki sposób zwraca się do mnie kierownik (krzyczy, potrafi powiedzieć "tutaj pracują sami debile, idioci"itp.) czy to wystarczy jako dowód?
    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-28 18:11
    I wciąż pozostaje pytanie, czy pracodawca ma prawo zmienić mi stanowisko pracy bez jakiego kolwiek aneksu, bo ma takie widzimisię?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-28 18:21 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Oczywiście, zmiana stanowiska czy innych warunków pracy/płacy bez podpisania uprzednio aneksu jest bezprawiem! 

    Nagranie jest dowodem - czy dostatecznym - rozstrzygnie Inspekcja Pracy. Dodam, że PIP jako mobbing uznaje średnio 10% wniosków, ale sama kwestia pracy na stanowisku innym niż w umowie jest powodem do zaskarżenia.

    Powodzenia!

    karolina.maciag zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-28 18:22
    Ps. Na pewno obecni pracownicy nie zechcą zeznawać, ale może uda się znaleźć dojście do byłych pracowników, którzy mają podobne zdanie?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-28 18:40 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Niestety, wątpie aby ktokolwiek zgodził się zeznawać gdyż pracujemy w bardzo dużej firmie, której prezez jest milionerem, z tego co się orientuję lubi przekupywać policję, sędziów. Niestety nikt nie jest w stanie tego udowodnić dlatego też duża część ludzi się boi, żyjemy w chorym kraju, w którym ludzie boją się walczyć o swoje prawa. W zeszłym roku jednen z pracowników wewał pip, rzekomo żadnych uchybień nie znaleziono a chłopak niedługo później został pobity (a dodam, że nie miał żadnych wrogów...). Dlatego też myślę raczej o pozwaniu samego kierownika, mam większą szansę na wygraną. 

    Jutro mam się zgłosić "na dywanik" gdyż kierownik kazał mi wystawiać rachunek dla osób fizycznych nie posiadających nip, co jest sprzeczne z prawem, firma jest płatnikiem VAT więc muszę wystawić fakturę. Powiedziano mi, że zostanę zwolniona jeśli będę wystawiała faktury a przecież to wykroczenie i za to grozi grzywna...  Kompletnie bez mojej zgody i wiedzy został ułożony grafik ze mną na 3 stanowiskach, bez jakiegokolwiek dokumentu. Powiem jutro że się nie zgadzam bez podpisania aneksu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Podejrzewam, że zostanę niemal zakrzyczana (w taki sposób mnie kierownik traktuje) ale się nie poddam...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-28 21:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Szanowna Pani, jeżeli chodzi nielegalny podsłuch to powinna Pani zawiadomić prokuraturę a nie PIP. Szef ma prawo na  3 miesiące oddelegować Panią do innej pracy. Do tego nie potrzebuje wręczać umowy zmieniającej. Musi zachować obecne wynagrodzenie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-28 21:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dodam jeszcze, ze Inspekcja Pracy niczego nie rozstrzyga. W wyniku przeprowadzonej kontroli może nałozyć karę i nakazać pracodawcy usunięcie nieprawidłowości. Oczywiście pracodawca może się do tego nie zastosować. W takim wypadku PIP kieruje sprawę do sądu i to sąd orzeka ostateczną decyzję do której pracodawca musi się zastosować po uprawomocnieniu wyroku.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-29 12:13 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Niemniej uważam, że PIP powinien zostać powiadomiony, Inspekcja przecież zadecyduje, czy kierować sprawę dalej. Nie można zastraszać pracowników i pozwalać na to, żeby firmy trzęsące całą okolicą (choćby z braku alternatywnych pracodawców) mogli sobie pozwalać na rzeczy jw. Być może i tym razem PIP nie zakwestionuje zwyczajów tu panujących, ale może pracodawca nie 'rozpasie' się do granic niemożliwości, jeśli kilka razem nawiedzi go inspektor.

    Pani Monice nie radzę iść na wojnę totalną, bo sprawa jest bardzo trudna i co gorsza ma szerszy kontekst ekonomiczno-społeczny. Natomiast skorzystałabym z pierwszej nadarzającej się okazji, by zmienić pracę.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-21 14:20 przez konto usunięte

    Nierówne traktowanie pracowników

    Witam,
    pracuję w hotelu przy autostradzie na stanowisku recepcjonisty. Ostatnim czasem pracodawca zwolnił wielu pracowników gdyż ruch drastycznie się zmniejszył po wakacjach. Mamy teraz za mało pracowników. W związku z tym, iż na recepcji "jest nas za dużo" już 2 miesiąc jestem wysyłana do pracy na ...

  • Anita

    Dodano 2013-10-09 13:03 przez Anita

    Konsekwencje skargi do PIP

    Czy za poinformowanie PIP pracownik może ponieść jakieś konsekwencje przez pracodawcę?

  • katerina187

    Dodano 2014-02-10 16:27 przez katerina187

    Zmiana sposobu rozwiązania umowy o pracę

    30 września podpisałam rozwiązanie umowy za porozumieniem, które zostało na mnie wymuszone szantażem. Po długotrwałym mobbingu, który wywołał zespół depresyjno-nerwicowy pozostawałam 6 miesięcy na zwolnieniu. Po powrocie byłam bardzo intensywnie dyskryminowana i dręczona, a więc podjęłam decyzję o w...

  • liwunia17

    Dodano 2014-01-08 19:33 przez liwunia17

    L4, ciąża a podwyżka dla wszystkich oprócz mnie. Czy tak można?

    Witam,
    krótko przedstawię sytuację w moim zakładzie pracy. Otóż od 3 grudnia 2013 roku jestem na zwolnieniu L4 z tytułu ciąży. 27 grudnia zapadła decyzja, że wszyscy pracownicy dostają podwyżkę i otrzymali aneksy do umów (każdy pracownik na moim dziale), z małym wyjątkiem dotyczącym mnie.
    Proszę mi ...

  • wiesia13

    Dodano 2013-07-11 08:05 przez wiesia13

    Pomówienia w pracy. Czy w tej sprawie mogę wnieść wniosek do sądu?

    Kierownik rozpowiada nieprawdziwe informacje na mój temat co wpływa na moją reputację. Czy mogę go pozwać do sądu o pomówienie? Jak tak, to jak mam to napisać? Dyrektor bazując na tych informacjach przeniósł mnie z referenta do spraw techniczno-ekonomicznych na portiernię. Jestem młodą osobą, to moj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Mobbing w pracy: jakie masz prawa?

    Mobbing w pracy: jakie masz prawa?

    Pracodawca lub współpracownik się na Ciebie uwziął? Czujesz się zastraszany i osaczony? Masz wrażenie, że jesteś firmowym kozłem ofiarnym? Możesz nie wiedzieć, że padłeś ofiarą mobbingu. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń ...

  • Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?

    Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?

    Rozważmy następujący przypadek: pracownica od kilku tygodni jest uporczywie szykanowana i poniżana przez przełożonego. Czy biorąc pod uwagę definicję mobbingu można uznać, że zatrudniona padła jego ofiarą? Czy też okres nękania jest ...

  • Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji ...

  • Jak reagować na mobbing w pracy?

    Jak reagować na mobbing w pracy?

    Atmosfera w pracy stała się nie do zniesienia ... Współpracownicy za Twoimi plecami plotkują na temat Twojej osoby... Szef ciągle na Ciebie krzyczy i grozi zwolnieniem... Jeśli wydaje Ci się, że padłeś ofiarą mobbingu przeczytaj ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania