eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku


2013-06-19 14:54 autor: sztabela

22 582 odsłon

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W tej chwili mama wraz z rodzeństwem noszą się z zamiarem sprzedaży gospodarstwa rolnikowi z tej samej wsi, w której znajduje się gospodarstwo rolne.

Z racji iż nie upłynęło 5 lat od daty nabycia spadku mam pytanie: czy sprzedaż gospodarstwa już teraz (przed upływem 5 lat) będzie skutkowała nałożeniem przez US podatku 19% , czy będzie zwolniona z tego podatku z uwagi na to, iż po sprzedaży rolnikowi owe gospodarstwo nie straci swego przeznaczenia (będzie to zapisane w akcie notarialnym). Jeden ze spadkobierców - brat mamy - był w Urzędzie Skarbowym w mieście, w którym mieszka - tam otrzymał informację iż o żadnym zwolnieniu nie ma mowy i trzeba będzie zapłacić podatek.

Ja w imieniu mamy dzwoniłem do Urzędu Skarbowego, do którego terytorialnie przynależy odziedziczone gospodarstwo i tam uzyskałem informację, iż zwolnieniu będą podlegać tylko grunty rolne i pastwiska (czyli ok. 6 ha), zaś podatek zostanie nałożony na las i dom. Dwa urzędy - dwie różne interpretacje...

Mamę znów "straszyli" sąsiedzi, że jak sprzeda gospodarstwo rolne przed upływem 5 lat, to zostanie odwieszone zwolnienie z podatku od spadku. Niestety tak się złożyło, że nie mamy w rodzinie, ani radcy prawnego, ani specjalisty podatkowego (myślałem też żeby złożyć wniosek o wydanie interpretacji do Izby Skarbowej, ale nie wiem czy to dobry pomysł). Stąd moja prośba do Państwa o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-25 19:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W zakresie podatku od spadków i darowizn istotne jest to, z jakiego zwolnienia skorzystano. Proszę to sprawdzić i tutaj napisać.

  Co do podatku dochodowego, art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy zwalnia z tego podatku  przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

  Ze zwolnienia nie korzystają tutaj lasy. Natomiast co do domu istotne jest to, czy stoi on na gruncie rolnym. Zachęcam do zapoznania się chociażby z interpretacją nr IBPBII/2/415-655/11/JG

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-26 21:24 autor odpowiedzi: sztabela

  Panie Krzysztofie dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeżeli chodzi o sprawę podatku od spadku moja mama wraz z rodzeństwem skorzystała z tego zwolnienia iż zmarły był rodzonym bratem i jako najbliższa rodzina złożyli w US specjalny druk- „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” - SD-Z2 w wymaganym terminie do 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądowego o nabyciu spadku.

  Jeżeli chodzi o to czy dom stoi na gruncie rolnym - to muszę to sprawdzic w Urzędzie Gminy w wypisie gruntów

  sztabela zaktualizował/a odpowiedź 2013-06-26 21:32
  W uzupełnieniu mojej wypowiedzi - parę lat temu miałem w swoich rękach wypis z rejestru gruntów i działka na której znajdował się dom byłą oznaczona jako B-R albo B-Ł czyli grunt rolny zabudowany , ale jak wcześniej pisałem sprawdzę to

  Oceń odpowiedź 6 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.