eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy zapłacimy podatek od darowizny jeżeli...??


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2008-03-27 21:46 autor: Kombinator24

764 odsłon

Czy zapłacimy podatek od darowizny jeżeli...??

Planuje z żoną budowę domu na działce 5000m2 na której stoi już jeden dom, mamy załatwione już pozwolenie na budowę (włascicielami działki i domu są w 1/5 Żona, 1/5 tesciowa, 1/5 brat żony, 1/5 siostra żony, 1/5 ciotka żony - jest to spadek po zmarłym 3 lata temu ojcu żony) Czy jeżeli po wylaniu fundamentów bedziemy chcieli wydzielić działke 2500 m2 z fundamentami na żone i mnie będziemy musieli zapłacić PODATEK OD DAROWIZNY ???? czy może wydzielić działkę przed budową??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-03-31 15:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ja bym wydzielał przed budową - wtedy od razu wszystko jest uregulowane. Co do podatku, część darowana Panu będzie niestety opodatkowana - niestety ustawodawca nie zaliczył do najbliższej rodziny zięcia, szwagra itp. Część żony oczywiście korzysta ze zwolnienia.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-10 22:41 autor odpowiedzi: agatka145

    czy zaplace podtek od darowizny 3/4czesci mieszkania bedac wspolwlascicielem razem z mezem innej nieruchomosci.jestem wlascicielem w 1/4czesci darowanego mieszkania bo otrzymalam go w drodze spadku po mamie. Obecnie tata chce podarowac mi 3/4czesci tego lokalu.Czy ulga z art.16 mnie dotyczy? .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-13 20:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jak daruje Pani tata, to polecam skorzystanie z art. 4a. Art. 16 nie będzie miał u Pani zastosowania, bo jest Pani właścicielem innej nieruchomości, chyba że tą Pani sprzeda.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.