eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od ekwiwalentu za część spadku


2012-12-23 16:52 autor: konto usunięte

4 022 odsłon

Podatek od ekwiwalentu za część spadku

W najbliższych dniach, wyrokiem sądu, otrzymujemy wraz z siostrą mieszkanie w spadku po matce. Ja mam przejąć całe mieszkanie warte ok. 180 000 zł w zamian za ekwiwalent pieniężny 90 000 zł dla siostry. Pytanie: czy siostra zapłaci podatek i jaki? I ile?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-28 11:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień dobry,

    Zgodnie z art. 4a. ust. 1 Ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

    z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku  od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768 j.t.).

      1)   zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

      2)   udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

    2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

    3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

    Uwaga! Powyższe zwolnienie dotyczy spadków otwartych po 1 stycznia 2007 roku, czyli gdy spadkodawca zmarł po tej dacie. Do spadków otwartych przed tą datą zastosowanie mają inne przepisy.

    z wyrazami szacunku,

    Anna Wylag

    Kancelaria Radcy Prawnego Tarnowskie Góry

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • babcia12

    Dodano 2012-11-14 22:10 przez babcia12

    Od jakiej części domu zapłacę podatek?

    Polowa domu należała do ojca który zmarł w 1993 r. Miał drugą żonę, która jest ze mną i bratem spadkobierca w 1/3 a my 2/3 tej polowy, chciałam się dowiedzieć od jakiej części zapłacimy z bratem podatek? Uzgodniliśmy, że jego żona zrzeka się tej swojej części dla nas. Czy podatek zapłacimy tylko od ...

  • babcia12

    Dodano 2012-11-14 01:10 przez babcia12

    Jaki podatek zapłacę w US za spadek po mężu przez zasiedzenie?

    Po zmarłym mężu jest spadek 1/2 M2 i 1/2 jego domu. Spadkobiercy to ja i dwoje jego dzieci z pierwszego małżeństwa, dogadaliśmy się ze ONI biorą moją 1/3 polowe z tego domu, a ja mieszkanie. Moje GŁÓWNE pytanie, czy ONI zapłacą podatek w US tylko od tej części nabytego spadku należnego mnie, czy od ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-07 11:13 przez konto usunięte

    Od jakiej części zapłacę podatek?

    Witam,
    Moja żona w spadku po mamie otrzymała 1/4 mieszkania. Wartość całej nieruchomości (jest to mieszkanie własnościowe w bloku), to 120 tysięcy zł. Żona nie zgłosiła na czas nabycia spadku do US - więc z całą pewnością będą naliczone odsetki. Mam jednak pytanie: od jakiej kwoty naliczony będzię p...

  • Janina951

    Dodano 2013-01-28 14:40 przez Janina951

    Spadek a podatek?

    Zmarł mój ojciec. Współwłaścicielem prawie całego jego majątku jest moja mama, ale samochód był tylko własnością taty. Mama oraz mój brat chcą, abym ja został teraz właścicielem samochodu po ojcu. Czy w tym przypadku będę musiał zapłacić podatek z tego tytułu oraz w jaki sposób sformalizować przejęc...

  • babcia12

    Dodano 2013-02-06 03:03 przez babcia12

    Nieruchomości w spadku. Czy wszyscy spadkobiercy zapłacą podatek?

    Witam,
    Do spadku wchodzi 1/2 M-2 i 1/2 domu do remontu z 1979 r., który wyceniamy na 130 tysięcy zł cały, czyli polowa 65 tysięcy na 3 osoby [żona i 2 dzieci] i 30 tysięcy zł połowa mieszkania.
    Pytanie brzmi: czy każdy z nas zapłaci podatek od spadku od kwoty 32 tysiące zł minus 9637, czyli od 22363...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Podatek od spadku: długi spadkowe

    Podatek od spadku: długi spadkowe

    Tylko wypłacony zachowek może stanowić dług spadkowy. W deklaracji nie można wykazywać jako długu spadkowego zasądzonego zachowku, który jednak nie został spłacony – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

  • Mieszkanie z hipoteką w podatku od spadku

    Mieszkanie z hipoteką w podatku od spadku

    Obciążenie hipoteką - nabytego w drodze zapisu windykacyjnego lokalu mieszkalnego - stanowi ciężar w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wartość nabytego lokalu na potrzeby obliczenia podatku ustala się w związku z tym po od ...

  • Zwolnienie spadku z podatku: data złożenia druku SD-Z2

    Zwolnienie spadku z podatku: data złożenia druku SD-Z2

    Przy określaniu terminu złożenia zawiadomienia o nabyciu spadku w celu skorzystania z prawa do zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn istotny jest moment, w którym spadkobierca o spadku się dowiedział. Wnioski ...

  • Gospodarstwo rolne: podatek od spadku a dzierżawa

    Gospodarstwo rolne: podatek od spadku a dzierżawa

    Podatnik, który otrzymał w spadku gospodarstwo rolne, może korzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn określonego w art. 4 ust. 1 pkt 1, jeżeli będzie je prowadził przez okres co najmniej 5 lat. W pojęciu prowadzenia nie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania