eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › sprzedaż samochodu poleasingowego


2010-11-18 11:00 autor: marekrog

3 689 odsłon

sprzedaż samochodu poleasingowego

Bardzo proszę o udzielenie informacji w następujacej sytuacji.Prowadzę działalność jednoosobową.Wykupuję samochód na firmę po leasingu operacyjnym po 3 latach uzytkowania z myślą o jego dalszej sprzedazy przed upływem pól roku.Jakie sa konsekwencje podatkowe z tego tytułu.Czy sprzedaż spowoduje przychod z działalności i czy wykazuję ją w pkpir w pozycji pozostałe przychody??.Czy sprzedaż osobie prywatnej muszę opodatkować podatkiem Vat( jestem vatowcem)Spotkałem sie z opinią że (tu; wklejam informacje znalezione na innych portalach)

;Przychodem zaś z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących składnikami majątku, o wartości początkowej nie przekraczającej 3.500 zł, z wyłączeniem składników

, których wartość początkowa nie przekracza 1.500 zł.

Urząd skarbowy uważ ze sprzedaż samochodu bez względu na to czy go wykupupię na siebie czy na firme powoduje przychód z działalności.Jest to mój pierwszy samochód leasingowy stąd brak wiedzy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-11-19 09:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przychód ze sprzedaży należy wykazać jako przychód z działalności gospodarczej. Nie wiem, czy firma leasingowa zgodzi się na wykup "prywatny" w przypadku gdy sam leasing był na firmę. Organy podatkowe jednak uważają w takiej sytuacji nie można takiego samochodu sprzedać poza działalnością, jako że wcześniej cały czas tej działalności on służył.

  Co do podatku VAT istotne jest, jakie to auto (ciężarowe, czy osobowe)?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-11-19 23:18 autor odpowiedzi: marekrog

  Dzieki za odp.Sporo wyszukałem artykułów na temat wykupu, niestety informacje miedzy sobą diametralnie sie różnią .skłaniam sie jednak ku opcji wykupu na firmę i wprowadzenia go do ewid .śr.trwałych.Czy lepiej byłoby ze względów podatkowych wykupić na firmę a potem wycofać go z ewidencji i użytkować tylko dla celów osobistych i po jakimś czasie go sprzedać jako osoba prywatna czy też lepiej sprzedać go jako firma osobie fizycznej.?. Jak prawidłowo ująć w KPiR wykup i sprzedaż tego samochodu i co z VAT przy sprzedaży?

  Leasinguję samochód osobowy(wkrótce się kończy) (leasing operacyjny). Proszę o wykazanie skutków podatkowych działania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-11-25 17:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  ze swojej strony radziłbym Panu odczekać ze sprzedażą pół roku. W takiej sytuacji co prawda będzie Pan musiał zwrócić VAT wynikający z faktury wykupu jednak z drugiej strony sprzeda Pan ten pojazd jako zwolniony z tego podatku, co w przypadku sprzedaży dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności ma istotne znaczenie.

  Jak już wspominałem wyżej, zbycie tego pojazdu organy podatkowe raczej i tak zakwalifikują jako przychód z dg. Gdyby chciał go Pan sprzedać poza firmą, konieczne byłoby wycofanie go z DG oraz odczekanie ze sprzedażą aż 6 lat. Także podatku dochodowego tutaj nie unikniemy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.