eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Rozliczenia podatkowe - małżeństwo i spółka jawna


2019-06-09 22:29 autor: marys

2 420 odsłon

Rozliczenia podatkowe - małżeństwo i spółka jawna

Firma XYZ jest spółką jawną Pana Kowalskiego (50% udziałów w zyskach i stratach spółki), pana Wiśniewskiego (25% udziałów w zyskach i stratach spółki) i pani Wiśniewskiej (25% udziałów w zyskach i stratach spółki ). Spółka działa w Lublinie od czerwca 2013 roku i świadczy usługi złotnictwa - jubilerstwa. W spółce pracują wyłącznie wspólnicy. 

W 2018 r. przychody spółki wyniosły 900 000 zł, natomiast koszty 400 000 zł.
W 2019 roku spółka osiągnęła przychody 800 000 zł i poniosła koszty 400 000 zł. Każdy ze wspólników opłaca indywidualne składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 904,60 zł miesięcznie a na ubezpieczenie zdrowotne 342,32 zł miesięcznie (do odliczenia 294,78 zł miesięcznie).

Państwo Wiśniewscy są małżeństwem od sierpnia 2013 roku, mają dwóch synów w wieku 4 i 2 lata, mają rozdzielność majątkową. Ulga na dziecko (prorodzinna); 92,67 zł miesięcznie, 1112,04 zł rocznie. Z rachunku firmy została poniesiona darowizna na organizację pożytku publicznego 1000 zł.

W powyższym przypadku:

1). Ile wyniesie podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych pani Wiśniewskiej w 2019 r.?

2). Ile wyniesie podatek dochodowy od osób fizycznych ustalony metodą liniową pana Kowalskiego za rok 2019?

3). Czy kiedy zarówno pani Wiśniewska, jak i pan Wiśniewski wybiorą zasady ogólne – skalę podatkową, to państwo Wiśniewscy mogą zastosować technikę wspólnego rozliczenia małżonków? Dlaczego (tak lub nie)?

4). Czy Państwo Wiśniewscy, jeżeli rozliczają podatek na zasadach ogólnych (skala podatkowa), to czy mogą skorzystać z ulgi na dzieci? Dlaczego (nie lub tak)?

5). Czy Pan Kowalski może opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Dlaczego (nie lub tak)?

6). Czy Pan Kowalski może opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych metodą karty podatkowej? Dlaczego (tak lub nie)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-06-10 19:49 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Ad. 1 i Ad.2  - polecam tutaj zrobić "symulację podatkową". Wystarczy skorzystać z rządowych e-deklaracji (podatki.gov.pl) lub wybrać jakiś program do PIT online - jedne i drugie obliczają autmatycznie odpowiednie kwoty. Dla zasad ogólnych - należy wybrać rozliczenie na PIT-36, dla zasad liniowych - PIT-36L.Przychód i ponoszone koszty należy podzielić proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce. Choć w większości programów wystarczy podać przychód całej spółki i wysokość udziałów.

  Ad. 3 Tak, jeżeli ich małżeństwo i wspólność majątkowa trwała cały poprzedni rok podatkowy. Oraz żadne z nich nie  prowadzić działalności gospodarczej objętej ryczałtem, podatkiem liniowym lub kartą podatkową.

  Ad. 4  Mogą, jeśli dochody małżeństwa pomniejszone o składki społeczne w ubiegłym roku nie przekroczyły 112 000 zł.

  Ponadto opodatkowanie liniowe - wyklucza rozliczenie z małżonkiem, ale nie wyklucza ulgi na dzieci (gdy oprócz PIT-36L składa się PIT-37 lub PIT-36).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • maciekb100

  Dodano 2019-10-07 22:57 przez maciekb100

  Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w formie darowizny

  Chcę sprzedać dom, który otrzymałem w tym roku od żony, z którą mam rozdzielność majątkową. Żona nabyła dom w listopadzie 2015 roku a darowała mi go w maju tego roku.
  Pytanie czy jestem zwolniony przy sprzedaży z podatku dochodowego 19 procent? Różne informacje znajduję w internecie, grupa "0" zwol...

 • Kam

  Dodano 2019-05-07 12:42 przez Kam

  Ulga na dziecko

  Witam,jestem zatrudniona na pełen etat w firmie oraz jestem wspólnikiem w spółce jawnej, z mężem mamy rozdzielność majątkową. Rozliczam się na zasadach ogólnych czy mogę odliczyć ulgę na dziecko? Jaki limit dochodu mnie obowiązuje?

 • izabelll3

  Dodano 2018-04-14 10:47 przez izabelll3

  Darowizna mieszkania a współwłasność nieruchomości

  Posiadam mieszkanie własnościowe wspólnie z małżonką. Małżonka chce mi przekazać w formie darowizny swoją połowę w celu abym ja to mieszkanie podarował swojej siostrze. Następnie siostra w zamian za tą darowiznę daruje mi swój udział w naszym wspólnym domu.W związku z tymi darowiznami, czy nie powst...

 • Janinka

  Dodano 2019-08-20 18:39 przez Janinka

  Kupno domu na małżonka

  Dzień dobry, jak rozwiązać kwestię podatku w sytuacji, kiedy mąż chce kupić żonie dom lecz mają rozdzielczość majątkową? Czy konieczna jest darowizna? I podatek?Pozdrawiam

 • Sigimus

  Dodano 2018-04-19 11:03 przez Sigimus

  Czy mogę odliczyć alimenty od podatku?

  Witam,jestem w związku małżeńskim, jednak mamy z żoną ustanowioną "rozdzielność majatkową". Mamy jedno pełnoletnie dziecko (18 lat w marcu tego roku).Dziecko uczy się poza miejscem zamieszkania. Opłacam (tylko ja) jej utrzymanie i koszta związane ze szkołą z własnych środków. Chciałbym dostarczać dz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania