eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizny a utrzymanie na studiach


27 dni temu, 18:08 autor: pawel93

326 odsłon

Podatek od darowizny a utrzymanie na studiach

Witam,

przez okres 3 lat studiów otrzymywałem od mamy w formie przelewu środki na utrzymanie (wynajem mieszkania, życie). Kwota ta przez 3 lata przekroczyła 9,6 tys. zł. Na 4. roku studiów podjąłem pracę pozwalającą mi się samodzielnie utrzymać, ale wciąż otrzymywałem pieniądze od mojej mamy. Łącznie 9 tys. zł.

Niestety dopiero teraz dowiedziałem się, że takie przekazywanie środków od rodziców obciążane jest podatkiem. W internecie znalazłem sprzeczne stanowiska co do traktowania i opodatkowania tych wpływów.

Czy okres pierwszych 3 lat studiów, kiedy nie pracowałem, a mama przelewała mi pieniądze nie jest traktowany jako darowizna, a obowiązek rodzicielski dla utrzymania dziecka w związku z czym nie muszę odprowadzać od tych wpływów podatku?

Obecnie gdy pracuję, rozumiem, że wszelkie wpływy są już traktowane jako darowizna, ponieważ zarabiam wystarczająco aby samodzielnie się utrzymać.
Czy mogę liczyć, że 9 tys. zł, które otrzymałem podczas 4. roku studiów to całkowita darowizna od mojej mamy w okresie 5 lat (a więc nie muszę jej zgłaszać do urzędu)?

Czy od każdej pojedynczej darowizny (comiesięczny wpływ), muszę składać pojedynczy wniosek SD-Z2? Czy liczba zwolnień od podatku uzyskanych przez kolejne wnioski jest nieograniczona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 25 dni temu, 10:21 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  Witam, zalicza się do darowizn, nawet od osób obciążonych obowiązkiem alimentacyjnym, świadczenia, jeżeli ich wartość i charakter nie mają na celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, dostarczenia środków utrzymania czy też wychowania. Dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie (uchwała SN III CZ 91/86). Skoro w obowiązku alimentacyjnym mieści się obowiązek zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych, to można do niego zaliczyć także utrzymanie w trakcie studiów, jeśli wynajmowanie mieszkania wynikało z odległości uczelni od domu, to wydaje się uzasadnione traktowanie opłacania przez rodziców najmu, jako spełniania obowiązku alimentacyjnego.

  Tak więc, może Pan nie zgłaszać pieniędzy utrzymywanych na utrzymanie od rodziców, jeśli potrafi Pan racjonalnie uzasadnić, że pokrywały one wydatki, które były objęte obowiązkiem alimentacyjnym.

  Co do składania sd-z2, może Pan to robić po każdej otrzymanej wpłacie, albo zawrzeć umowę darowizny przed notariuszem, gdzie rodzice zobowiążą się do comiesięcznych świadczeń.

  doradca podatkowy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bbob89

  Dodano 2015-02-10 12:17 przez bbob89

  Podatek od darowizny. Czy można go uniknąć?

  Witam serdecznie,chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia podatku od darowizny.Wczoraj na konto otrzymałam darowiznę od taty, jest to dość duża suma. Konto jest moje, przy czym po ślubie nazwisko zostało zmienione. Czy istnieje jakaś możliwość aby uniknąć płacenia podatku?

 • Szukający odpowiedzi

  Dodano 2015-11-01 11:30 przez Szukający odpowiedzi

  Darowizna od mamy. Jak nie zapłacić podatku?

  Witam serdecznie,od mojej mamy dostanę darowiznę przelewem na konto na cele mieszkaniowe (zakup mieszkania). Z tego co się orientuję darowizna pomiędzy rodzicami, a dziećmi jest zwolniona z opodatkowania. Czy wystarczy, że złożę w terminie do 6 miesięcy od otrzymania przelewu odpowiedni formularz do...

 • pawlo1156

  Dodano 2017-08-26 19:15 przez pawlo1156

  Czy powinienem rozliczać się z pracy za granicą?

  Otrzymałem z Urzędu Skarbowego pismo, że nie ująłem w swoim zeznaniu podatkowym za rok 2014 zarobków, które uzyskałem za granicą. Byłem wtedy studentem i wyjechałem sezonowo do pracy w Wielkiej Brytanii.
  Czy trzeba składać zeznanie podatkowe, gdy się pracowało za granicą? Mój dochód wyniósł wtedy 9...

 • Mikaelo

  Dodano 2016-02-22 22:15 przez Mikaelo

  Darowizna od rodziców a podatek

  Witam,otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale wymaga zgłoszenia do US.1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten d...

 • zbmac

  Dodano 2017-09-04 11:17 przez zbmac

  Darowizna od zamężnej siostry dla siostry

  Siostra, która posiada nieruchomość stanowiącą wspólny majątek z mężem (w KW są wpisani oboje małżonkowie), zamierza mi tą nieruchomość podarować na podstawie art. 36 §2 i art. 37 §1 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy.Czy w tej sytuacji możliwy jest akt notarialny tej darowizny, w której stronami b...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

 • Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

  Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

  W najbliższej rodzinie darowany może być majątek albo środki pieniężne o sporej wartości i to bez konieczności płacenia z tego tytułu podatku. Aby jednak zwolnienie przysługiwało, darowizna musi zostać zgłoszona fiskusowi. Niekiedy z ...

 • Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego w podatku od darowizny

  Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego w podatku od darowizny

  Spłata wspólnie zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości, która będzie stanowić własność tylko innej osoby, nie jest darowizną. Stanowi ona regulację własnych zobowiązań. Dlatego też nie podlega opodatkowaniu podatkiem od ...

 • Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

  Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

  Podatkiem od spadków i darowizn objęte są jedynie czynność enumeratywnie wymienione w tej ustawie. Skoro zatem zabrakło wśród nich odwołania darowizny, czynność taka podatkiem objęta nie jest - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.