eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od przelewu


2017-06-23 17:36 autor: Tomasz3214

939 odsłon

Podatek od przelewu

Witam,

gram na ruletce online (Panda Royal). Wygraną przelewam na konto bankowe (oszczędnościowe) w Banku Pocztowym. Czy muszę od tych przelewów odprowadzać podatek i czy gorozi mi coś za to?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-06-27 11:09 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Witam,
    wygrane do kwoty 2280 zł są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych, czyli związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

    Wyższe wygrane opodatkowane są 10% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej, ani składać stosownej deklaracji do organu skarbowego. Płatnikiem podatku, czyli osobą która nalicza i odprowadza podatek, jest organizator

    Jeśli organizator jest z poza Unii Europejskiej lub z innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wygraną należy wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł.

    Samo zrobienie przelewu własnych pieniędzy na własne konto nie jest opodatkowane.

    Za ukrywanie dochodów grozi, poza koniecznością zapłaty podatku z odsetkami, odpowiedzialność karnoskarbowa.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-27 12:48 autor odpowiedzi: Tomasz3214

    Czyli rozumiem że moge robić przelewy na np. 200 zł co kilka dni i nie musze sie z tego rozliczać ze skarbówką ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-27 12:59 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Tak, z samego tytułu robienia przelewu nie ma żadnego podatku, opodatkowane mogą być natomiast środki, ze względu na źródło ich pochodzenia.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-27 14:23 autor odpowiedzi: Tomasz3214

    Czyli mogę spodziewać sie jakiegoś pisma z tym związanego ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-27 14:43 autor odpowiedzi: Tomasz3214

    Zleceniodawca : Entercash LTD Sliema Road 54
    00000 GZR 1637 Gzira

    Tytuł operacji :
    SEPA EUR:47,17 Kurs:4,08250000 Ente
    rcash-53512503

    Tak miałem opisany przelew więc chyba jest znanego pochodzenia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ryba1990ryba

    Dodano 2016-03-10 20:57 przez ryba1990ryba

    Czy można uniknąć płacenia podatku od darowizny?

    Witam serdecznie,w mojej rodzinie mam dwie działki: jedna należy do mojej mamy, jest ona o powierzchni 60 arów (która jest podzielona po 20 arów, na mnie i dwóch braci, aczkolwiek na chwilę obecną jest ta działka zapisana na mamę), oraz działka o powierzchni 22 ary należąca do mojej babci.Z działki ...

  • Salinea

    Dodano 2016-07-08 12:12 przez Salinea

    Użyczenie konta przez mamę

    Witam, właśnie razem z mężem przelaliśmy z zagranicy większa sumę na konto bankowe mojej mamy. Ja jestem upoważniona do tego konta. Mama nie bedzie rozporządzała tymi pieniędzmi. Zresztą chodzi jedynie o krótki okres czasu. Za miesiąc jadę do kraju i zakładam konto. Oboje z mężem pracujemy legalnie ...

  • mumka

    Dodano 2016-05-28 13:33 przez mumka

    Ryczałt a konto bankowe

    Dzień dobry,proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź. Mam ryczałt ewidencjonowany i nie jestem płatnikiem VAT. Założyłam firmowe konto bankowe i chciałabym zapytać co w związku z tym muszę księgować.1). Czy mogę swobodnie płacić kartą za wszystko, czy tylko za rzeczy związane z firmą (sprzęt, w...

  • Zielony w temacie

    Dodano 2016-04-16 00:29 przez Zielony w temacie

    Prośba o pomoc w wyliczeniu należnego podatku

    Witam, postaram się w miarę zwięźle przedstawić problem...11 czy 12 stycznia założyłem jednoosobową działalność - niestety takie czasy. We wniosku CEIDG wskazałem, że będę płacił kwartalnie 8,5% ryczałt. 22.01 otrzymałem przelew 6220 zł 9.02 przelałem na ubezpieczenia społeczne 119,45 zł 9.02 prze...

  • marco305

    Dodano 2015-01-18 16:03 przez marco305

    Ryczałt 8,5% a wynajem

    Witam,czy przy poniższym założeniu:"Podatek od najmu w ramach najmu prywatnego rozliczanego ryczałtem (8,5% od czynszu najmu, ponieważ opłaty eksploatacyjne i opłaty za media uiszczane są przez najemcę)."można otrzymywać od najemcy przelewy za opłaty eksploatacyjne na swoje konto (wstawiając do umow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kiedy zbiórka pieniędzy dla chorego dziecka zwolniona od podatku?

    Kiedy zbiórka pieniędzy dla chorego dziecka zwolniona od podatku?

    Zbiórka publiczna z założenia wyklucza identyfikowanie ofiarodawców. Jej forma przesądza jednak, że jako regułę przyjąć można, iż przekazane ofiary przez poszczególnych darczyńców mieszczą się w kwotach wolnych od podatku - uznał ...

  • Zwolnienia w stosowaniu kas fiskalnych od kwietnia 2018 r.

    Zwolnienia w stosowaniu kas fiskalnych od kwietnia 2018 r.

    Ustawodawca systematycznie zawęża krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Zmiany takie ostatnimi czasy następują z początkiem każdego roku. Ostatnie z nich, które obowiązują od ...

  • NIP na paragonie i kasy fiskalne online

    NIP na paragonie i kasy fiskalne online

    Zakup udokumentowany paragonem, a potem powrót po fakturę? Tak, ale tylko pod warunkiem, że będzie on spersonalizowany. Jeśli po dokonaniu transakcji nabywca zapomni poprosić o dopisanie na paragonie NIP-u, nie będzie mógł go później ...

  • Co z tymi kasami fiskalnymi w 2018 r.?

    Co z tymi kasami fiskalnymi w 2018 r.?

    Ustawodawca obecnie majstruje przy przepisach regulujących zasady posiadania oraz używania kas fiskalnych. Póki co projekt zmian znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji. Nie dotarł zatem jeszcze do sejmu. Niemniej zgodnie z planami ustawa ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.