eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Etat w Holandii i działalność gospodarcza w Polsce


2017-05-16 01:05 autor: Pejotha

4 799 odsłon

Etat w Holandii i działalność gospodarcza w Polsce

Witam,

pracuję na umowie o pracę w Holandii jako pracownik tymczasowy (jestem zameldowany w Polsce) nie pracowałem w tym roku w Polsce. Poza pracą w Holandii planuję otworzyć działalność gospodarczą w Polsce, i dorywczo świadczyć usługi transportowe i handlowe na terenie Holandii i Polski.

Czy będąc ubezpieczony w Holandii będę zmuszony płacić ją również w Polsce, czy w ogóle będę musiał płacić coś poza minimalnym ZUS-em? Jak będzie wyglądało rozliczenie z polskim fiskusem, jaka będzie kwota podlegająca opodatkowaniu w Polsce? Czy dochody z etatu w Holandii będą doliczane do dochodów firmowych? Gdzie będę płacił VAT z usług za granicą? Który PIT będę musiał wypełniać i czy jest jakiś sposób aby uniknąć podwójnego opodatkowania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-22 06:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Sposób na uniknięnie podwójnego opodatkowania jest podany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Holandią. Który kraj to pństwo rezydencji podatkowej? - to podstawowa kwestia.
    Jeżeli rezydencja jest w Polsce, to dochody z działalności będą łączyć się z tymi z pracy, gdy dla działalności wybierzemy opodatkowanie skalą podatkową. VAT to odrębny temat i trochę skomplikowany w przypadku świadczenia usług zarówno w kraju jak i za granicą. Polecam na początek skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • marta99

    Dodano 2021-02-18 16:46 przez marta99

    Czy mogę pracować w Polsce i za granicą i uniknąć podwójnego opodatkowania?

    Chcę popracować w Polsce 2-3 (maksymalnie do końca maja) miesiące. Przykładowo zarobię 2800 zł brutto za miesiąc. Później wyjadę do Holandii (zarobki min 2 tys. € brutto miesięcznie), gdzie osiągnę 90% rocznych zarobków i będę mieć status rezydenta podatkowego. 26 lat skończę w grudniu. Jestem zamel...

  • Malakatara

    Dodano 2019-01-10 22:08 przez Malakatara

    Praca na etat i zamieszkanie w Niemczech, a firma w Polsce

    Witam, mam nietypowy problem. Mieszkam w Niemczech, gdzie też pracuję na etacie. Ostatnio założyłem firmę w Polsce, bo tam mam dużo zleceń. I mam problem, bo nie wiem gdzie płacić podatki i jakie. Z racji, że firma ma siedzibę za granicą to muszę płacić VAT w Polsce, ale nie wiem co z dochodowym. W ...

  • kolkach

    Dodano 2017-12-16 16:47 przez kolkach

    Diety dla właściciela działalności gospodarczej

    Dzień dobry,mam wątpliwości co do ilości diet możliwych do rozliczenia za pracę za granicą. Sytuacja: prowadzona jest działalność gospodarcza w Polsce, podatki w Polsce są opłacane, wykonuję kontrakt dla firmy holenderskiej i wystawiam jej faktury za pracę co miesiąca.Praca wymaga ode mnie częstych ...

  • Vesta96

    Dodano 2017-02-21 22:26 przez Vesta96

    Rozliczenie z pracy w Holandii za 2016 rok

    Witam, w 2016 roku pracowałam 3,5 miesiąca w Holandii. Nie podjęłam pracy w Polsce. Postanowiłam rozliczyć się przez biuro rachunkowe. Tam powiedzieli mi, że powinnam ujawnić swoje dochody w polskim urzędzie skarbowym i złożyć PIT-36.  Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda cały proces i jak rozliczy...

  • m.martaa

    Dodano 2017-02-09 10:57 przez m.martaa

    Praca w Holandii na wakacje

    Witam,pracowałam w Holandii przez okres wakacyjny. Teraz muszę się rozliczyć, ale czy mogę tylko w Polsce za te 2 miesiące? Czy muszę także w Holandii? Wchodzi także w to zwrot podatku.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania