eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › umorzenie podatku od środków transportowych


2008-07-13 14:27 autor: pasterz

7 882 odsłon

umorzenie podatku od środków transportowych

Pytanie jak w temacie czy pisaliście kiedyś takie pismo? Co napisać przykładowo w uzasadnieniu? Prosze o pomoc bo nie mam pojęcia mój tata który prowadzi firmę ciężko zachorował i czeka go operacja a chcę mu troche pomóc i odciążyć od pewnych spraw.

Z góry dzieki

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-11-19 13:04 autor odpowiedzi: Lytomania

    najpierw przeczytaj art. 67 ordynacji podatkowej.

    Art. 67a. § 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

    1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

    2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;

    3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

    § 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

    Umorzenie może nastąpić w przypadkach uzasadnionych "ważnym interesem podatnika" lub "interesem publicznym".

    Ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych. Będzie to utrata możliwości zarobkowania- ze względu np. na pogorszenie stanu zdrowia, sytuacje losowe, utrata losowa majątku.

    Interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowych spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych".

    Organ może ale nie musi umorzyć podatek.. bowiem nie można z instytucji umorzenia podatku czynić środka prowadzącego generalnie do zwolnienia od zapłaty podatku.

    Generalnie trzeba by było wykazać że nie ma się żadnej kasy, żadnego majątku (nieruchomości, rzeczy ruchomych np. samochodów) a ponadto nastąpiło zdarzenie losowe (choroba, śmierć bliskiej osoby - stan nadzwyczajny).

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania