eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Spadek po rodzicach a współwłasność nieruchomości


2016-07-27 08:27 autor: konto usunięte

3 580 odsłon

Spadek po rodzicach a współwłasność nieruchomości

Mieszkam w domu, który należy do mnie w 3/4 i w 1/4 do mojej siostry. Jest to spadek po rodzicach. Siostra przez 20 lat nie interesowała się domem, mieszkała gdzie indziej. Ja z mężem wykonywaliśmy wszystkie remonty i ponosiliśmy koszty.

Teraz siostra stwierdziła, że nie ma gdzie mieszkać, więc się do nas wprowadzi, bo 1/4 jest jej (przez ten czas opłacala tylko podatek z 1/4 nieruchomości). Proponowałam jej pieniądze za tę część, ale odmówiła. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest jakiś sposób na jej powstrzymanie przed wprowadzeniem się?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-27 09:27 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności, poprzez przyznanie własności Pani ze spłatą siostry, przy uwzględnieniu ponoszonych przez Panią nakładów (które jest Pani w stanie udowodnić).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-27 13:51 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Siostra jako współwłaścicielka ma prawo do korzystania ze wspólnej nieruchomości. Nie może ona jednak, bez Pani zgody, ot tak wejść do domu. Chronią Panią przed tym przepisy o ochronie posiadania.
    Siostra może żądać przed sądem dopuszczenia do posiadania. Może też żądać wynagrodzenia za to, że korzysta Pani z nieruchomości z jej wyłączeniem.

    Można wystąpić o dział spadku - może być przeprowadzony w ten sposób, że nieruchomość przypadnie jednemu ze spadkobierców za spłatą na rzecz drugiego.
    W postępowaniu działowym siostra może żądać wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości, zwłaszcza w okresie, w którym zgłosiła chęć korzystania. Z drugiej strony Pani może żądać rozliczenia nakładów na nieruchomość.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PiotrO

    Dodano 2013-11-13 11:51 przez PiotrO

    Własne cele mieszkaniowe - co to oznacza?

    Witam,
    odziedziczyłam w tym roku w spadku z bratem i siostrą mieszkanie po zmarłych rodzicach. Chcielibyśmy jak najszybciej je sprzedać. Wszyscy troje posiadamy własne 4 kąty, ale przydałby się w nich remont. Czy wydatkując uzyskane ze sprzedaży pieniądze na remonty naszych mieszkań (domów), przysłu...

  • kaszka85

    Dodano 2015-03-22 20:25 przez kaszka85

    Spadek po ojcu

    Witam,dostałam spadek po ojcu w formie aktu notarialnego. Wszystko co dostałam zgłosiłam do urzędu skarbowego na picie SD-Z2 od spadków i darowizn, przy wypełnianiu popełniłam błąd, więc złożyłam korektę tego PIT i zdałam do urzędu.Teraz dowiedziałam się, że ojciec był współwłaścicielem działki po s...

  • zaklopotana

    Dodano 2014-09-18 20:16 przez zaklopotana

    Dziedziczenie domu po zmarłej

    Witam,
    babcia zmarła i nie zostawiła testamentu. Dom prawnie należy się jej córce. Co zrobić w przypadku, jeśli córka zmarłej ma 5 dzieci, nie ma męża ani rodzeństwa? Jedno z tych dzieci zamieszkuje od 21 lat dom po zmarłej przy czym matkę wygonili do pralni, komórki przy domu.
    Jak załatwić tę spraw...

  • moniak

    Dodano 2014-06-25 01:03 przez moniak

    Czy mogę uniknąć podatku spadkowego od nieruchomości mieszkając poza Polską?

    Odziedziczyłem razem z siostrą mieszkanie po mamie, czyli oboje po 50%. Wiem, że taki podatek w Polsce wynosi 7%, minus potrącenia. Mieszkam na stale w Szwecji, jestem obywatelem szwedzkim i polskim.
    W Szwecji podatek spadkowy jest zniesiony. Zastanawiam się czy w moim przypadku jest możliwość unikn...

  • ala1941

    Dodano 2014-03-07 11:15 przez ala1941

    Jak wypełnić deklarację SD-Z2?

    Witam,
    mamy problem z wypełnieniem deklaracji SD-Z2. Przedmiotem spadku jest mieszkanie (84 m2) stanowiące współwłasność małżonków. Mąż zmarł i aktem poświadczenia dziedziczenia ja i dzieci (3 dzieci), otrzymałyśmy po 1/4 części.
    Czy w części F2 deklaracji wpisać cały metraż lokalu czy połowę (przed...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Dziedziczenie nieruchomości - o czym należy pamiętać?

    Dziedziczenie nieruchomości - o czym należy pamiętać?

    Dziedziczenie nieruchomości – domu, mieszkania lub gruntu – wiąże się z szeregiem formalności. Aby móc swobodnie dysponować tymi dobrami, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O jakich? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski ...

  • Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

    Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

    Jak skutecznie uporządkować swoje sprawy spadkowe? Jak przekazać spadek osobie, która nie jest z nami spokrewniona? Czy taka osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadku? Co stanie się, jeśli senior nie spisze testamentu, a spadek ...

  • Dziedziczenie mieszkania: dlaczego sukcesja majatkowa jest dobrym pomysłem?

    Dziedziczenie mieszkania: dlaczego sukcesja majatkowa jest dobrym pomysłem?

    Mieszkanie lub dom to podstawowy i najważniejszy składnik majątku Polaków – wynika z najnowszego badania „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”, przygotowanego w tym roku przez NBP. Jednocześnie tylko nieliczni dbają o to, by ...

  • Dziedziczenie nieruchomości: prawa i obowiązki

    Dziedziczenie nieruchomości: prawa i obowiązki

    W przypadku śmierci właściciela nieruchomości spadkobiercy powinni jak najszybciej wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Alternatywą może być skorzystanie z usług notariusza. Korzyścią z wyboru tej drugiej drogi jest ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania