eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Co wykonać jako pierwsze przy przepisie częściowym domu z działką?


2015-11-03 05:44 autor: konto usunięte

6 843 odsłon

Co wykonać jako pierwsze przy przepisie częściowym domu z działką?

Witam,

jestem po ślubie, moi rodzice maja gospodarstwo (dom, działkę budowlaną, ziemie-ugór, las) - wszystko pod jednym nr działki.
 
Chcą nam przepisać tylko dom i obok działkę budowlaną, ziemie - ugór i las pozostałemu rodzeństwu. W związku z czym mam pytanie co trzeba najpierw zrobić, żeby przygotować się do takiego przepisu?

Czy to, że nie przepisza nam całego gosdpodarstwa, tylko częściowo zmusza ojca w pierwszej kolejności do wezwania geodetów w celu wytyczenia granic naszego domu z działką budowlaną, a dopiero później można iść do notariusza? Ile czasu trwa załatwienie przepisu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-03 08:32 autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

  Jeżeli przedmiotem darowziny ma być tylko część jednej nieruchomości, figurującej jako jedna działka ewidencyjna, najlepszym rozwiązaniem jest podział nieruchomości, na podstawie którego powstanie działka, która ma być przedmiotem przeniesienia własności. Teoretycznie można darować udziały w nieruchomości i ustalić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej wskazując z której części będą korzystać poszczególni współwłaściciele. Takie rozwiązanie jednak ma wiele wad. Dlatego zdecydowanie opowiadam się za dokonaniem podziału. 
  W razie dalszych pytań zapraszam do kontynuowania wątku

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-03 09:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

  a jakie sa koszty wytyczania przez geodete i ile czasu trwa taka procedura oraz co w dalszej czesci nalezy wykonać po wytyczeniu granic działki
  czy za działke z domem wiecej płaci sie podatku niz jakby miało sie działke z domem i lasem oraz polem?
  kiedys ktos wspominał ze najlepiej miec dom i ziemie powyzej 1ha wtedy  jest mniejszy podatek

  Piotr Drogosz KPAiN skomentował/a odpowiedź 2015-11-03 09:37

  Koszt podziału geodezyjnego jest uzależniony od wielu czynników. Dlatego trudno wskazać wiarygodny koszt podziału. W województwie pomorskim koszt podziału na dwie działki oscyluje w granicach 2000 zł. Jeżeli jednak dojdzie potrzeba ustalania granic (rozgraniczenia) koszty te mogą wzrosnąć. Najpiej w tej kwestii zwrócić się do dwóch - trzech lokalnych firm geodezyjnych. Czas podziału również jest uzależniony od wielu czynników - w szczególności sprawności urzędów. Formalnie podział nie powinien przekroczyć 2-3 miesięcy. Podatek za dom mieszkalny jest relatywnie niski. Nie ma więc dużego znaczenia czy będzie to uznane za siedlisko czy też normalny grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-03 11:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  mieszkam w województwie łodzkim na pograniczu z wielkopolskim

  chodzi mi o to czy jest podatek wiekszy od samego domu z działka budowlana niz podatek od domu z działka i lasem oraz polem

  dziękuje za dotychczasowe cenne odpowiedzi

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-04 15:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Sama darowizna z rodziców na swoje dziecko (ale nie małżonka) z podatku jest zwolniona. Pan Piotr Drogosz zapewne odniósł się do płaconego co rok podatku od nieruchomości i rolnego. Stawki tego podatku ustala odrębnie każda gmina. Ustawodawca określił tutaj jedynie wartości maksymalne. Niemniej przy nieruchomościach mieszkalnych podatek faktycznie nie jest zbyt wysoki.

  weronix-90

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2015-11-06 11:23

  w jaki sposob jakie kroki podjac aby taka darowizne przepisac?czy rodzice majac 3 dzieci musza najpierw wezwac geodetow do wytyczenia 3 działek odrebnych a potem moga zglosic do US pismo o akcie darowizny na 3 dzieci? czy jesli jestem juz po slubie to rodzice moga na mnie taka darowizne przepisac czy tylko w wypadku gdy jest sie jeszcze panna/kawalerem? jesli chce podzielic działki na 3 dzieci to czy kazdemu dziecku moze dac darowizne i wtedy bedzie to zwolnione z oplat notarialnych zwiazanych z przepisem?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 14:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Notariusza uniknąć się nie da - jako że prawo własności nieruchomości bezwzględnie należy przenieść w formie aktu notarialnego. Geodeta także jest potrzebny, jeżeli dzieci mają dostać odrębne działki (każdy pokawałku) a nie udział w całości. Darowizna na żonate (bądź zamężne) dziecko jest możliwa - także do majątku osobistego - co z uwagi na podatek od darowizny może być zalecane (zięć bądź synowa nie może bowiem skorzystać z pełnego zwolnienia przewidzianego dla dziecka).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kazimierz131

  Dodano 2017-07-10 09:33 przez kazimierz131

  Emerytura a ziemia rolna

  Witam,mam 41 lat pracy, zakład został zlikwidowany, 23 września skończę 60 lat. Chciałbym starać się o emeryturę. Dodatkowo mam z żoną 2,74 ha ziemi. Czy jeśli na nią przepiszę swoją część mogę coś otrzymać?

 • vader-19

  Dodano 2013-06-08 10:39 przez vader-19

  Kupno domu a w rozliczeniu działka

  Witam,
  Planuję kupić dom na działce od dewelopera. Dom na chwilę obecną jest w budowie. Jako formę rozliczenia, chcemy część wartości zakupu, pokryć dając inną działkę w rozliczeniu.
  Kto ponosi koszty przepisania własności mojej działki, która trafia w rozliczenie? Czy US może naliczyć podatek od ta...

 • acz77

  Dodano 2013-10-13 17:16 przez acz77

  Czy teściowa zapłaci podatek za przepisanie działki synowi?

  Witam,
  w 2010 roku mama mojego narzeczonego kupiła działkę budowlaną. Chce tę działkę przepisać na swojego syna. Jakie koszty poniesie moja przyszła teściowa?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-20 10:52 przez konto usunięte

  Przepisanie działki, a majątek małżeński

  Obca osoba (starsza Pani bez rodziny) chce na mnie przepisać swoją działkę. Czy jeżeli to zrobi, to owa działka wejdzie do majątku małżeństwa?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-22 12:29 przez konto usunięte

  Koszty kupna części własności mieszkania od partnera

  Witam,
  dwa lata temu kupiłam we współwłasności mieszkanie za 400 tys. zł. Obecnie ustaliliśmy, że musimy je w całości przepisać na mnie, ale nie na zasadzie darowizny, bo jest duży podatek.
  Jak jest w przypadku odkupienia części udziału partnera? Czy musimy brać ślub aby zrobić to bezboleśnie? Jakie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zniesienie współwłasności nieruchomości w podatku VAT

  Zniesienie współwłasności nieruchomości w podatku VAT

  W świetle art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Co istotne, jak stanowi art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać ...

 • Współwłasność nieruchomości: stawki i zwolnienia z podatku

  Współwłasność nieruchomości: stawki i zwolnienia z podatku

  Jakie stawki podatkowe obowiązują w przypadku współwłasności nieruchomości? Czym różni się solidarny obowiązek podatkowy od odpowiedzialności solidarnej? Odpowiedzi na te jak i inne pytanie znaleźć można poniżej.

 • Odpłatnie zniesienie współwłasności nieruchomości

  Odpłatnie zniesienie współwłasności nieruchomości

  Zniesienie współwłasności polegające na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli, podczas gdy drugi współwłaściciel otrzymuje spłatę, jest formą odpłatnego zbycia, bowiem podmiot przenoszący własność tj. podmiot dokonujący ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania