eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Jaki podatek z przeniesienia praw do działki ROD?


2015-09-24 16:04 autor: msw

10 000 odsłon

Jaki podatek z przeniesienia praw do działki ROD?

Jaki podatek z przeniesienia praw do działki ROD? Notariusz mówi 1%, US nie jest pewny ale chyba 2%.

Pytanie zaktualizowano 2015-09-24 16:14

jaki % podatku muszę zapłacić w rzędzie skarbowym ,notariusz twierdz, ze zgodnie z nową ustawą 1%, natomiast U.Skarbowy twierdzi że chyba 2%  Mam umowe przeniesienia praw do działki,jako nabywca zapłaciłam zbywcy 20..000 tys. zł. Proszę o odpowiedz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-09-25 09:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W sumie ogrody działkowe to ciekawy i zagmatwany temat. Bo co tak właściwie kupujemy? Jeżeli płacimy jedynie za prawo do działki, to faktycznie właściwą wydaje się być stawka 1%. Jednakże za przeniesienie własności altany i nasadzeń nabywca  musi zapłacić już 2% PCC.
    Sama ustawa o ROD wskazuje, że Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność (art. 30 ustawy).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-16 19:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Czy jeśli działka przenoszona jest z żyjącej matki na syna czy muszę odprowadzać podatek jeśli działkę dostaję od niej za darmo ?

    Oceń odpowiedź 7 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-24 07:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    umowa przyjmie formę aktu notarialnego?

    Anubis76

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-05-24 11:32

    Tak tzn. notarialne poręczenie złożonych podpisów na umowie przeniesienia praw do działki. Druczek można pobrać z strony: http://pzd.pl/artykuly/12312/92/Umowa-przeniesienia-praw-do-dzialki.html Wartość działki jest zero bo dostaję ją za darmo od mojej mamy która była właścicielką. Z tego co się dowiedziałem to muszę złożyć akt darowizny do urzędu skarbowego tylko nie wiem dokładnie jak to wygląda i jak ten druk wygląda w tym przypadku. Z góry dziękuję.

    Oceń odpowiedź 4 10

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Beatta100

    Dodano 2014-06-15 18:38 przez Beatta100

    Jak obniżyć 19% podatku?

    W drodze spadku po ojcu 2 lata temu nabyłyśmyz siostrą małą działkę, którą chcemy sprzedać. Musimy wobec tego zapłacić 19% podatku.
    Jak można obniżyć owy podatek?
    Proszę o odpowiedź.

  • aileen379

    Dodano 2017-03-25 15:34 przez aileen379

    Podatek od darowanej działki przed upływem pięciu lat, a umowa przedwstępna sprzedaży

    30.10.2013 roku dostałam aktem darowizny działkę od matki. Chcę ją sprzedać w tym roku. Chciałabym się dowiedzieć czy zawierając umowę przedwstępną na sprzedaż działki z zadatkiem 80% wartości działki będę płaciła podatek. Nadmieniam, że umowa kupna będzie 2.01.2019 roku. Czy uzyskane pieniądze 80% ...

  • pawel1977a

    Dodano 2015-10-27 10:59 przez pawel1977a

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

    Moja żona zamieniła działkę (którą otrzymała w spadku przed zawarciem naszego małżeństwa), przed upływem 5 lat. Oczywiście US się upomniał o podatek. Mam faktury na budowę nowego domu, które mogłyby obniżyć kwotę bazową do naliczenia podatku, jednak US nie chce ich uznać, ponieważ są wystawione na m...

  • elusia_s15

    Dodano 2015-09-17 16:21 przez elusia_s15

    Sprzedaż mieszkania a podatek 19%

    Czy mogę uniknąć podatku 19% od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku po mojej mamie przed upływem 5 lat przeznaczając je na remont w własnym mieszkaniu? Jakie prace remontowe ewentualnie są uwzględniane?

  • Agabartko

    Dodano 2015-07-30 11:45 przez Agabartko

    Jaki podatek zapłacę?

    Dzień dobry,
    chciałabym zapytać o obliczenie podatku. Mam rozpoczętą budowę domu, którą chcę sprzedać przed upływem 5 lat od daty zakupu. Działkę kupiłam w 2012 r. za 100 tys. zł a koszt budowy wyniósł 150 tys zł.
    Budowę zamierzam sprzedać za 370 tys. zł, a na cele mieszkaniowe planuję wydać w ciąg...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania