eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Współwłasność nieruchomości a księga wieczysta


2015-03-27 16:04 autor: Deny

2 803 odsłon

Współwłasność nieruchomości a księga wieczysta

Witam,

proszę o poradę: czy można ustanowić współwłasność dla jednej działki z dwóch opisanych w księdze wieczystej? Chodzi o to, aby nie odłączać żadnej części nieruchomości z KW (tj. dwóch obrębów ewidencyjnych), ale ustanowić współwłasność tylko na jednej działce (budowlanej, pierwsza jest rolna).

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-30 23:01 autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

  Witam, nie rozumiem do końca pytania. Proszę jaśniej opisać stan faktyczny.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 08:33 autor odpowiedzi: Deny

  Pod jednym numerem KW są dwie działki. Jedna rolna i jedna rolna ale z MPZP. Razem tworzy to gospodarstwo rolne. Chciałbym kupić udziały w działce z MPZP, ale nie wiem, czy wiązałoby się to z wyłączeniem tej działki z istniejącej KW i założeniem nowej aby ujawnić nowego współwłaściciela. Czy Księgi Wieczyste pozwalają na wpis współwłaściciela tylko do jednej działki? Jeśli coś jest jeszcze niejasne to proszę o informację. Spróbuję jeszcze dokładniej opisać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 08:43 autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

  Witam, teraz wszystko jasne. Odpowiadając na pytanie informuję, że nie jest możliwe, aby w jednej księdze wieczystej znajdowały się działki o różnej strukturze własności. Dlaczego jest to ważne? Może będę w stanie pomóc w inny sposób.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:29 autor odpowiedzi: Deny

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Jest to istotne ze względu na rozliczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od nabycia. Zdaje się, że muszą być wydatkowane na cele mieszkaniowe, czyli m.in. działka budowlana (w tym wypadku rolna z MPZP). Ale skoro jest to całość gospodarstwa rolnego to co możnaby w tym momencie zrobić? Gospodarstwa jako całości zdaje się nie mogę kupić ani stać się współwłaścicielem. Czy kupno udziałów w działce budowlanej ze środków ze sprzedaży mieszkania można połączyć z kupnem udziałów w działce rolnej z osobnych pieniędzy, jeśli są pod jedna KW?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:53 autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

  Przede wszystkim zastanawiam się co stoi na przeszkodzie żeby jednak odłączyć działkę objętą MPZP Z aktualnej KW i założyć dla niej osobną KW. Niezależnie od tego, przyjmując, że tak musi być, nie widzę przeszkód, żeby nabycie udziału w nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową razem z udziałem w nieruchomości rolną uznać za spełnienie przesłanki świadczącej o wydatkowaniu środków na cele mieszkaniowe. Należy jednak w akcie notarialnym wskazać jaką wartość ma część nieruchomości pod zabudowę, a jaką część bez MPZP. 
  Wracając do pierwszego zdania chciałbym zaznaczyć, że nabycie udziałów w nieruchomości może być połączone (w jednym akcie) z odłączeniem działki przeznaczonej pod zabudowę do innej KW.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:59 autor odpowiedzi: Deny

  Właśnie chodzi o to aby nie odłączać tej działki z KW. Może nie sprecyzowałem się wcześniej. Chodzi o to, aby rozliczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania, kupując działkę budowlaną, ale problemem jest to, że pod jednym numerem KW jest też działka typowo rolna bez MPZP, której to kupić za te pieniądze nie mogę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 18:35 autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

  Ok, tak tylko się zastanawiałem dlaczego. Niezależnie od tego aktualne pozostają moje wskazania co do skuteczności wydatkowania środków na część nieruchomości przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową. Niezależnie od tego czy transakcją będzie objęta część nieruchomości z przeznacznieniem rolnicznym.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Opróżnione miejsce hipoteczne, czyli wierzyciel zabezpieczony

  Opróżnione miejsce hipoteczne, czyli wierzyciel zabezpieczony

  Wierzyciel hipoteczny może domagać się od właściciela nieruchomości zobowiązania do przeniesienia jego hipoteki na miejsce opróżnione przez inną hipotekę.

 • Wpis do księgi wieczystej krok po kroku. Cz.1

  Wpis do księgi wieczystej krok po kroku. Cz.1

  Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej krok po kroku, czyli kto może dokonać wpisu, jakie formalności będą obowiązywać, jakie dokumenty należy przygotować oraz jaką opłatę należy uiścić z tego tytułu?

 • Wpis do księgi wieczystej krok po kroku. Cz. 2

  Wpis do księgi wieczystej krok po kroku. Cz. 2

  W poprzedniej części poradnika wyjaśnione zostało, jakie informacje zawiera każdy z poszczególnych działów księgi wieczystej. Omówiona została także kwestia kto i w jakich okolicznościach powinien dokonywać wpisów w księdze ...

 • 10 kroków gwarantujących bezpieczne kupno mieszkania

  10 kroków gwarantujących bezpieczne kupno mieszkania

  Decyzja o zakupie mieszkania najczęściej niesie za sobą niemało stresu i poważne zobowiązania finansowe. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które ograniczą ryzyko związane z taką transakcją, co ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania