eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaz mieszkania nabytego w drodze darowizny


2008-03-25 00:02 autor: alladyn26

2 275 odsłon

Sprzedaz mieszkania nabytego w drodze darowizny

Witam!

Mam następujący problem: W listopadzie 2002 roku otrzymalismy wraz z męzem od teściowej (w drodze darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego) mieszkanie spółdzielcze własnościowe wraz z garażem. Skorzystaliśmy wówczas z ulgi podatkowej tzn. mąż był zwolniony z podatku ponieważ nie posiadał żadnych innych nieruchomości. Ja, ponieważ posiadałam już udział w innej nieruchomości , zapłaciłam naliczony przez notariusza podatek.

W dniu darowizny (listopad 2002) mieszkaliśmy (i bylismy zameldowani na pobyt staly) u mojej mamy, zas niedługo po jej spisaniu przeprowadzilismy sie do otrzymanego mieszkania (ale fizycznie przemeldowalismy się do niego dopiero na pocz 2004 r.).

W chwili obecnej chcielibysmy sprzedać mieszkanie z garażem, gdyż planujemy zakup domu.

Reasumując pytanie brzmi:

- Czy sprzedając je obecnie nie "naruszylibysmy" warunków ulgi podatkowej z której skorzystalismy w momencie jego nabycia? (czy warunkiem jest 5 lat liczone od końca roku w którym nastąpiło nabycie nieruch. aktem notarialnym, 5lat od daty zamieszkania, czy od daty zameldowania? - jeśli liczyłaby się data zamieszkania to jak udowodnić fakt zamieszkania jeśli nie było się zameldowanym?)

- Czy sprzedając je obecnie musielibyśmy zapłacic jakiś podatek od sprzedazy?

- Czy liczą się przepisy sprzed 01.01.2007 czy wazne sa juz te znowelizowane?

- Czy istotny jest fakt, że osoba której ewentualnie sprzedalibyśmy mieszkanie to ta sama, która nam je wcześniej podarowała? (teściowa)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-03-26 07:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. 5 lat od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego

    2. Poza utratą prawa do ulgi - podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. wartości, ale koszt ponosi kupujący)

    3. A o które przepisy Pani dokładnie chodzi i w jakim zakresie.

    4. Chyba nie ma to znaczenia.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-26 12:37 autor odpowiedzi: alladyn26

    Dzieki za odp. Jestes pewien? Dzwonilam do US i pani dala mi inna informacje

    1. 5 lat od dnia faktycznego zamieszkania (nie musi byc zameldowania) - bo darowina byla w 2002 rokuy czyli przed nowelizacja ustawy o podatku od spadkow i darowizn ktora dodala wlasnie wymog zameldowania

    2. Tu chodzilo mi o co innego (ewentualna utrata ulgi to jedno, a podatek dochodowy od sprzedazy mieszkania niezaleznie od sposobu jego nabycia (darowizna, kupno) to drugie - tu przepis wg pani z US mowi 5lat pelnych liczonych od konca roku w którym nastapilo jego nabycie (dla mieszkan nabytych przed nowelizacja ustawy o podatku)

    4. ma znaczenie data nabycia mieszkania bo wówczas inne sa przepisy (prawo raczej nie działa wstecz na niekorzysc ) - nie moga ode mnie np. wymagac nagle zameldowania skoro w chwili darowizny nie wymagali

    To jest info od pani z US. Mam nadzieje ze to info pewne. Wówczas nie trace ulgi i moge sprzedac mieszkanie bez płacenia podatku doch.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-26 14:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    no tak - poleciałem z obecnego kształtu ustawy. Faktycznie obowiązek potwierdzonego zameldowania został dołożony 1 stycznia 2007 r. Za pomyłkę przepraszam.

    Co do starych przepisów o PIT, to przychody ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze darowizny były w całości zwolnione z podatku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania