eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Umowa o dzieło a faktura lub rachunek ...


2012-10-23 19:08 autor: mropel20

11 115 odsłon

Umowa o dzieło a faktura lub rachunek ...

Witam, chciałbym wykonać sesję zdjęciową oraz projekty lub materiały reklamowe na umowę o dzieło. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić fakturę VAT? Czy wystawiam rachunek uproszczony za dzieło??? I co dalej, jak rozliczać podatek??? Czy jest zgodne z prawem wykonywanie takich usług na podstawie umowy o dzieło? Chodzi oczywiście by nie płacić ZUSu. Proszę o odpowiedź i dziękuję za poświęcony czas.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-05 17:04 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam serdecznie

  Każda usługa może zostać uznana za dzieło, pod warunkiem, że w zawartej umowie o dzieło wskazano konkretny efekt jaki powinno się osiągnąć poprzez jej realizację. W Pańskim przypadku mogą to być:  zdjęcia, ulotki reklamowe, broszury reklamowe, plakaty itp.; w zależności od tego co chce Pan otrzymać. Jeżeli umowa nie określa konkretnego efektu działań wykonawcy może ona zostać uznana za umowę o świadczenie usług, co rodzić będzie po stronie zleceniodawcy np. obowiązek odprowadzenia składek ubezpieczeniowych, z czego zwalnia umowa o dzieło.

  W przypadku wystawiania faktur - mogą je wystawiać tylko osoby bądź podmioty, które są zgłoszone jako podatnicy VAT i prowadzą własną działalność gospodarczą. Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wystawia rachunek do umowy o dzieło. Przykładowy wzór takiego rachunku może Pan zobaczyć na:

  .

  W Polsce istnieje swoboda zawierania umów.  Osoby decydujące się wejść w relację zatrudniający i zatrudniany mogą wybrać jaki typ umowy im najbardziej odpowiada. Żadne przepisy nie wykluczają możliwości zawarcia umowy o dzieło między osobami fizycznymi, także jak najbardziej może Pan taki typ zobowiązania wybrać. Nie istnieją przeszkody, aby na podstawie umowy o dzieło powierzyć innej osobie fizycznej wykonanie określonej umową czynności.

  Umowa o dzieło jest oczywiście źródłem przychodów, od których należy odprowadzić podatek. Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy o dzieło uzyskiwane mogą być wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność, a także osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Koszty uzyskania przychodów określa się z tytułu wykonywania umowy o dzieło w wysokości 20% uzyskiwanego przychodu. W przypadku kiedy stronami są osoby fizycznie nie prowadzące działalności gospodarczej, uzyskane korzyści majątkowe na podstawie umowy o dzieło nie są kwantyfikowalne jako przychody. Podlegają jednak opodatkowaniu, tylko na innych zasadach. W umowach zawartych pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, osoba zlecająca dzieło nie jest płatnikiem, a osoba podejmująca się wykonania dzieła ma obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatki. Dochód z tego tytułu należy wykazać dopiero w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 w części D „Inne źródła” razem z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali podatkowej za dany rok. Zeznanie takie składa się do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. W tym terminie należy także wpłacić należny podatek (o ile z zeznania będzie wynikać kwota do zapłaty).

  Pozdrawiam

  Klaudia Kłębek

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.