eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › jak rozpocząć i rozliczyć najem prywatny w 2012r?


2012-02-22 07:15 autor: groszek

3 431 odsłon

jak rozpocząć i rozliczyć najem prywatny w 2012r?

Rozliczamy się z mężem wg PIT36 bo oboje pracujemy i teraz mam zamiar oddać pomieszczenie pod wynajem prywatny. Co powinnam zgłosić do US, jakie druki wypełnić , wpłaty i inne obowiązki - i czy nadal możemy rozliczać się razem ? Z tego co czytałam wybiorę ryczałt ewid. ale do jakiej kwoty rocznie mogę stosować 8,5%?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-02-22 17:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  PIT-36 jedynie przy umowie o pracę? Czy aby czasem nie chodzi o PIT-37? Samego faktu rozpoczęcia najmu nie zgłasza się do urzędu. Jedyne co trzeba zrobić, to zgłosić formę rozliczania podatku z tego tytułu, jeżeli nie są to zasady ogólne.

  Obecnie nie ma już limitu kwotowego przy ryczałcie, do którego ma zastosowanie stawka 8,5%. Proszę jednak pamiętać, że o takim sposobie opodatkowania fiskusa trzeba zawiadomić. Stosowne oświadczenie składa się do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyskano z tego tytułu pierwszy przychód.

  Wybranie opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem nie wyłącza prawa do wspólnego rozliczenia małżonków.

  Proszę przejrzeć nasz dział podatkowy - o najmie prywatnym jest sporo artykułów.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-22 19:57 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Do dnia 20 miesiąca następnego po rozpoczęciu wynajmu powinniście zawiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze formy opodatkowania - ryczałtu ewidencjonowanego. Dodatkowo w takim oświadczeniu należy wskazać kto będzie odprowadzał zaliczki - Ty, czy Twój mąż. Później pozostaje jedynie wpłacać ryczałt w wysokości 8,5% poniesionego przychodu do dnia 20 miesiąca następnego po uzyskaniu przychodu. Z najmu składasz roczne rozliczenie na druku PIT-28 - do końca stycznia roku następnego.

  To tak bardzo w skrócie. Szersze informacje znajdziesz tutaj: 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-22 23:53 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Krzysztofie - nie wnikałem w to czy PIT 36 czy 37, bo zawsze może się trafić po drodze np. PIT-8C :)

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.