eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Środki ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku a lokata bankowa


2018-11-03 16:06 autor: broszur

763 odsłon

Środki ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku a lokata bankowa

Dzień dobry,

przed upływem 5 lat sprzedaliśmy z braćmi mieszkanie. Każdy z nas oczywiście otrzymał tę samą kwotę. Wiem, że aby nie płacić podatku, musimy przeznaczyć te środki na inne cele mieszkaniowe - w moim przypadku na wkład własny na zakup mieszkania. Mamy na to dwa lata od końca roku, w którym została sprzedana nieruchomość.

Mam jednak jeszcze inne wątpliwości: do czasu, w którym kupie mieszkanie, pieniądze chciałbym ulokować na rachunku oszczędnościowym lub na lokacie. Gdzieś usłyszałem, że w takim wypadku US sam pobierze przez bank podatek.

Czy chodziło tutaj o podatek od skapitalizowanych odsetek, czy od samej kwoty uzyskanej ze sprzedaży? Chciałbym też zapytać, czy mam obowiązek deklarowania dochodu ze sprzedaży (ok. 150 tys. złotych) w PIT-39 w kwietniu przyszłego roku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-11-06 13:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - jest obowiązek złożenia deklaracji PIT-39, w której zostaną wskazane cele mieszkaniowe i brak podatku.A skąd niby skarbówka będzie wiedziała, że wpłacone na lokatę pieniądze pochodzą ze sprzedaży nieruchomości, aby pobrać sobie podatek? :D Pomijam już fakt samowolnego poboru podatku przez urzędników ;)
  Kończąc z ironią - pieniądze można spokojnie wpłacić na lokatę i wydatkować je na cele mieszkaniowe później (byleby w terminie). podatek od nich faktycznie będzie pobierany, ale nie przez skarbówkę a bank i będzie to podatek od "zarobionych" odsetek z tytułu tej lokaty (tzw. podatek Belki).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania