eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Nagroda finansowa zagraniczna, a podatek PIT


2018-07-11 13:55 autor: monteb

433 odsłon

Nagroda finansowa zagraniczna, a podatek PIT

Dzień dobry, 

Jestem pracownikiem polskiej firmy, z którą posiadam umowę o pracę. Udziałowcem firmy jest między innymi pewna firma z siedzibą w USA. Firmie z USA bardzo zależy, abym do końca tego roku był pracownikiem w firmie polskiej. W związku z tym, firma z USA podpisała ze mną porozumienie na mocy którego, jeśli sam nie opuszczę firmy do końca tego roku, to wypłaci mi odpowiednią "nagrodę finansową".

W porozumieniu jest informacja, że kwota ta nie jest wypłacona z tytułów umowy o pracę, zlecenie, dzieła itp. Jest ewidentnie napisane "NAGRODA". Firma z USA zaznacza, że wszelkie podatki związane z wypłatą nagrody powinienem osobiście pokryć. Nie będę posiadał żadnych dokumentów związanych z wypłatą tej kwoty, jedynie jest porozumienie podpisane.

Pytanie jest następujące:
- Czy kwota podlega opodatkowaniu PIT? 
- Jaki PIT powinienem wypełnić, jeżeli posiadam przychody tylko z tytułu umowy o pracę? 
- W jakiej rubryce powinienem wpisać ten przychód/dochód?
- Czy z tego tytułu mogą być odliczone jakieś koszty uzyskania przychodów? (np. ponoszę ogromne koszty związane z dojazdem do obecnej firmy w Polsce)

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • adamdi

    Dodano 2017-02-21 16:58 przez adamdi

    Rozliczenie odpłatnego zbycia nagrody w PIT-36

    Otrzymałem od banku nagrodę w postaci telefonu komórkowego o wartości 550 zł brutto. Zgodnie z regulaminem promocji nagroda była zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie krótszym niż pół roku sprzedałem ...

  • pyjasiek

    Dodano 2017-04-03 09:11 przez pyjasiek

    Zeznanie podatkowe emerytów i PIT-8C

    Jeśli do tej pory rodzicom rozliczał z podatku ZUS (otrzymują emerytury), a w ubiegłym roku mama otrzymała nagrodę rzeczową wartości 290 zł, to mają złożyć wspólnie zeznanie podatkowe wykazując oprócz emerytury ten przychód?Proszę o pomoc.

  • Acanel

    Dodano 2017-02-27 19:23 przez Acanel

    PIT-8C w związku z nagrodą pieniężną

    Witam,w 2016 roku otrzymałem nagrodę pieniężną w związku z piłkarską akcją w Media Markt. Dostałem PIT-8C i w rubryce D24 mam wpisane: nagroda pieniężna przekazana w ramach akcji marketingowej i kwotę.Z pracy dostałem PIT-11 i rozliczyłem go wcześniej jako PIT-37. W związku z dostaniem PIT-8C powini...

  • gplay

    Dodano 2017-01-26 14:28 przez gplay

    Pomoc w wypełnieniu PIT-u

    Witam,sprzedałem swoje przedmioty do gry, ponieważ już w nią nie gram i podczas sprzedaży zauważyłem, że można na tym zarobić na zasadzie: kup taniej - sprzedaj drożej, więc tak zacząłem robić, kupowane przedmioty miałem maks do miesiąca czasu, czyli teraz od tego pewnie muszę odprowadzić podatek.Te...

  • rafels3

    Dodano 2016-11-18 11:20 przez rafels3

    Rozliczenie umowy o dzieło - fotograf amator

    Zrobiłem zdjęcia na np. komunii u znajomej. Dostałem za swoją pracę 450 zł. Nie prowadzę działalności gospodarczej, więc spisałem z nią "umowę o dzieło" i chciałbym rozliczyć się z fiskusem:- wynagrodzenie brutto 450 zł- koszty uzyskania przychodu 50%, czyli 225 zł- podstawa opodatkowania 225 zł- po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rozliczenie podatku od wydania własnej książki

    Rozliczenie podatku od wydania własnej książki

    Przychody ze sprzedaży własnej książki stanowią dla podatnika przychody z praw majątkowych. Przy liczeniu podatku może on uwzględnić rzeczywiście poniesione na ten cel koszty uzyskania przychodu (np. wydania książki) - uznał Dyrektor ...

  • Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Artysta- malarz, który sprzedaje własne obrazy, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Może tutaj skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nabywcą jest firma, powinna się ona wywiązać z obowiązków płatnika. Jeżeli ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Nie wszystkie dochody zagraniczne wykazujemy w zeznaniu podatkowym

    Nie wszystkie dochody zagraniczne wykazujemy w zeznaniu podatkowym

    Podatnik, którego centrum interesów życiowych przez 8 miesięcy znajdowało się w Szwajcarii nie musi zarobionych tam pieniędzy rozliczać w polskim zeznaniu podatkowym - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.