eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna pieniędzy dla syna


2017-11-13 18:46 autor: czarna kama

1 020 odsłon

Darowizna pieniędzy dla syna

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia. Czy otrzymane środki ze sprzedaży można przekazać jako darowiznę dla syna, który chce kupić nowe mieszkanie?

Pytanie zaktualizowano 2017-11-13 18:50

Jaki podatek trzeba zaplacic.Czy tylko od darowizny .

Pytanie zaktualizowano 2017-11-14 15:21

Czyli jeżeli dobrze zrozumialem będę musiał zapłacić podatek dochodowy

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-11-13 21:10 autor odpowiedzi: Maciej Piechota

    podatek od darowizny Pana syn będzie musiał zapłacić ale od kupna i sprzedaży mieszkania już nie koniecznie
    Maciej Piechota zaktualizował/a odpowiedź 2017-11-13 21:40
    Ale wracając najpierw do podatku od darowizny to pana syn jest zaliczony do 1 grupy podatkowej (jako wstępny) . W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 9637.  I więć jeśli kwota tej darowizny z tytułu sprzedaży mieszkania wynosi np. 120000 to podatek wynosi( 822,20 i 7% od nadwyżki ponad 2055)= 822,20+ 6961,08= 7783.28 gr

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-11-14 13:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    ale to może od początku.
    Sprzedaż nieruchomości przed pięcioma laty od jej nabycia skutkuje rozliczeniem od niej podatku dochodowego. Przekazanie pieniędzy synowi (rozumiem, że nieruchomość należy do Pana i Pan dokona jej sprzedaży) nie jest celem mieszkaniowym. W takim przypadku nie będzie można skorzystać z ulgi mieszkaniowej (podatek wynosi 19% od uzyskanego dochodu, czyli przychodu po odjęciu kosztów jego uzyskania)

    Co do podatku od darowizny
    Syn to najbliższa rodzina. W efekcie może skorzystać z pełnego zwolnienia dla takiej darowizny, określonego w art. 4a ustawy. Warunki: przelew darowizny na konto bankowe i jej zgłoszenie fiskusowi w ciągu 6 miesięcy (razem z potwierdzeniem przelewu).

    Zakup mieszkania za pieniądze z darowizny nie skutkuje powstaniem jakiegoś dodatkowego podatku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • michalek13

    Dodano 2017-05-13 13:08 przez michalek13

    Darowizna a podatek

    Witam,w 09.2015 r. dostałem w darowiźnie mieszkanie od rodziców, za które nie naliczono mi podatku. Następnie również pół mieszkania przekazałem żonie. Obie czynności w formie aktu notarialnego. Od początku jestem zameldowany w ww mieszkaniu, natomiast żona u swoich rodziców.Czy aby po 5 latach sprz...

  • Alik4

    Dodano 2015-03-16 08:27 przez Alik4

    Mieszkanie - darowizna i podatek

    Witam,w roku 2010 otrzymałem jako darowizna od mamy (rodziców) mieszkanie w bloku o powierzchni 80 m2, zameldowany byłem tam w latach 1992-2011 (w 2001 osiągnąłem pełnoletność). Rodzice w dalszym ciągu tam zamieszkują. Od roku 2011 jestem zameldowany na stale w mieszkaniu swojej żony (darowizna od j...

  • Manawo

    Dodano 2018-10-07 19:40 przez Manawo

    Mieszkanie nabyte w wyniku sprzedaży mieszkania darowanego po spadku

    Dzień dobry,następująca sytuacja: stałam się właścicielem mieszkania X w wyniku spadku/darowizny. Przed upływem 5 lat sprzedaje mieszkanie na rzecz kupna mieszkania Y (w przeciągu 2 lat). W tym momencie unikam podatku od darowizny, ALE jaki okres czasu muszę mieszkać w mieszkaniu Y? Po jakim czasie ...

  • MonMaj3

    Dodano 2017-11-12 09:38 przez MonMaj3

    Podatek od darowizny. Ile wyniesie?

    Witam,dwa lata temu dostałam od babci i taty udziały nieruchomości w formie darowizny, która wynosiła 200 000 zł. Niewielki udział miała również ciotka, od której na drodze sądowej, a w ostateczności podpisania ugody, kupiłam jej udział za kwotę 30 000, teraz dom sprzedaje za kwotę 220 tys. zł z cze...

  • mbzielinsk

    Dodano 2017-05-26 10:12 przez mbzielinsk

    Sprzedaż nieruchomości a późniejsza darowizna pieniężna. Czy występuje obowiązek podatkowy?

    Opis sytuacji: Ojciec jest w posiadaniu ziemi, nabytej przed 15 laty w ramach spadku/darowizny. Chce sprzedać ziemię, a następnie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazać córce w ramach darowizny.Czy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy lub konieczność przeznaczenia darowanych środków pie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zbycie mieszkania z podatkiem dochodowym i od darowizny?

    Zbycie mieszkania z podatkiem dochodowym i od darowizny?

    Ta sama izba skarbowa i ta sama transakcja, ale dwie interpretacje podatkowe. Według jednej, operacja zrzeczenia się współwłasności mieszkania w zamian za uwolnienie od spłaty kredytu podlega podatkowi od spadków i darowizn, według drugiej ...

  • Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

    Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

    Aby zwolnić pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości z podatku dochodowego, muszą one zostać wydatkowane w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe, czyli np. budowę własnego budynku mieszkalnego. Jeżeli tytuł prawny do budynku ...

  • Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nietrafiony podarunek może być kłopotliwy. Ale może okazać się również kosztowny, jeśli daruje się nieruchomość, a w grę wchodzą podatki. Przekonało się o tym małżeństwo, które oddało potomstwu dom, tyle że dzieci postanowiły ...

  • Spłata kredytu nie jest darowizną i nie podlega podatkowi

    Spłata kredytu nie jest darowizną i nie podlega podatkowi

    Spłata przez rodziców (dłużników solidarnych) całości lub części rat kredytu zaciągniętego wspólnie z córką, nie możne być postrzegana w kategorii darowizny. W związku z powyższym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.