eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Kupno mieszkania. Co będzie z podatkiem?


8 dni temu, 20:09 autor: bikobiko

148 odsłon

Kupno mieszkania. Co będzie z podatkiem?

Witam,

kupiliśmy z żoną mieszkanie z dopłatą MDM (wniosek składany na rynek wtórny) za 250 000 zł. Mieszkanie jest w fazie wykończenia. W umowie przedwstępnej jest zapis:

"kwota zawiera naliczony w stawce wynoszącej osiem (8%) procent podatek od towarów i usług".

Kupujemy mieszkanie od firmy budownalej, która nie jest deweloperem. Stąd moje pytanie. Czy będę musiał płacić podatek 2%? Umowa jest zawarta pomiędzy nami, a "Panem X prowadzącą działalność gospodarczą Y".

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 3 dni temu, 09:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jak jest naliczony VAT (tutaj 8%) to nie ma PCC(2%)

    bikobiko skomentował/a odpowiedź 3 dni temu, 10:00

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeśli mimo to, notariusz upiera się, że musi pobrać taki podatek to jak mu udowodnić, że nie trzeba?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 3 dni temu, 10:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dziwny to byłby notariusz, bo powinien znać przepisy ustawy, na mocy której jest płatnikiem PCC.
    Art. 2 ustawy o PCC
    Nie podlegają podatkowi:
    4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • raeste

    Dodano 2015-02-15 11:06 przez raeste

    Podatek za 2014 rok - sprzedaż mieszkania

    Witam, w 2009 roku, mąż aktem notarialnym podarował mi połowę mieszkania, druga należała do mnie. Sprzedaliśmy je w 2014 roku za 200000 zł. W 2014 roku kupiliśmy jako małżeństwo inną nieruchomość za 153000 zł. Jaki podatek zapłacę? Pozdrawiam

  • ArkadiuszJ79

    Dodano 2017-01-30 11:18 przez ArkadiuszJ79

    Zakup mieszkania od dewelopera. Zapis w umowie o ruchomym podatku VAT

    Witam serdecznie,zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera, które jest budowane i czas jego zakończenia to IV kwartał 2017 r. W umowie przedwstępnej jest napisane coś takiego:"1. Łączna cena sprzedaży lokalu M2 z miejscami postojowymi wynosi:304 000 zł z 8% VAT.2. STRONY zgodnie oświadczają, iż w pr...

  • aap1

    Dodano 2015-07-13 12:32 przez aap1

    Sprzedaż i zakup mieszkania w tym samym roku

    W kwietniu minionego roku kupiłam z mężem. Mieszkanie za 155 000 zł (z tego 115 000 zł kredyt). Teraz w lipcu sprzedajemy swoje za 120 000 zł. Z tej kwoty spłacamy kredyt 70 000 zł zaciągniety na "stare" mieszkanie, a z reszty chcemy również spłacić kredyt z nowego mieszkania.Sprzedaliśmy przez pośr...

  • adrian82

    Dodano 2017-08-19 18:44 przez adrian82

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat. Jak uniknąć podatku?

    Witam, kupiłem mieszkanie w 2016 r. za 190 tys. zł (90 tys. zł, własne środki 100 tys. zł, kredyt hipoteczny). Remont wyniósł ok. 20 tys. zł, 5 tys. zł notariusz i biuro nieruchomości.Teraz chcę sprzedać mieszkanie za 220 tys. zł i kupić większe. Ze sprzedaży chcę spłacić kredyt i resztę przeznaczyć...

  • wiki760

    Dodano 2017-06-08 15:01 przez wiki760

    Jak obliczyć dochód osiągnięty w Niemczech?

    Za rok 2016 złożyłem zeznanie o wysokości dochodu, ale nie ująłem dochodu osiągniętego w Niemczech. Teraz muszę złożyć korektę PIT-36 i PIT/ZG, ale nie wiem jak obliczyć podatek z zastosowaniem stopy procentowej i czy mam dodać swoje źródło dochodu do uzyskanego wraz z małżonką dochodu w Polsce i ob...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.