eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż mieszkania. Ile wyniesie podatek dochodowy?


2017-02-02 14:28 autor: Justyna

712 odsłon

Sprzedaż mieszkania. Ile wyniesie podatek dochodowy?

Witam,

mam pytanie odnośnie sprzedaży mieszkania. Czy mogę sprzedać mieszkanie, na które w zeszłym roku spłaciłam całkowicie kredyt? Ile załaciłabym podatku dochodowego za tą sprzedaż?

Pytanie zaktualizowano 2017-02-02 14:54

DADAM ZE WARTOSC MIESZKANIA Z DNIEM ZAWARCIA UMOWY KREDYTOWEJ WYNOSIŁA 60 TYS ZŁ TERAZ WARTOSC MIESZKANIA WYNOSI 120 TYS  CHCEMY ZAKUPIC WIEKSZE MIESZKANIE O WART 150 TYS PROSZE MI WYTŁUMACZYC JAK SPRAWA BEDZIE WYGLĄDAC Z ZAPŁATA PODATKU POZDRAWIAM

Pytanie zaktualizowano 2017-02-02 17:46

JESZCZE JEDNO ZAPYTANIE JESLI WCZESNIEJ KUPIŁABYM MIESZKANIE NIZ SPRZEDAŁA CO Z PODATKIEM

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-03 09:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim - proszę nie pisać wielkimi literami - źle się to czyta i jest traktowane jako krzyk.
  Zakup nastąpił za 60, sprzedano za 120 tys. zł, a więc zarobiono 60 tys. zł
  I tyle wyniesie dochód do opodatkowania (stawka podatku 19%).
  Można go zwolnić z podatku, jeżeli pieniądze przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe (mamy na to 2 lata licząc od końca roku, w którym miała miejsce sprzedaż). Ile trzeba wydać na ten cel, aby podatku w ogóle nie zapłacić? - 120 tys. zł (a więc cały przychód).
  Jeżeli najpiew kupimy a potem sprzedamy - ulgi nie będzie
  Chyba że na to kupione mieszkanie został zaciągnięty kredyt, a pieniądze ze sprzedaży w podanym wyżej terminie przeznaczymy na jego spłatę (to też jest cel mieszkaniowy). Ważna jest kolejność poszczególnych kroków.

  Teraz drobna uwaga. Raz pisze pani w osobie pierwszej liczby pojedyńczej, raz w liczbie mnogiej (my). Dlatego może wymagać dodatkowego wyjaśnienia kwestia kto dokładnie sprzeda i kto dokładnie kupi (oraz na jakich zasadach).

  Justyna skomentował/a odpowiedź 2017-02-03 11:06

  Przepraszam za pisanie wielkimi literami ,jesli chodzi opisywnie raz w l pojedyńczej raz w l mnogiej to sprzedajemy i kupujemy mieszkanie razem z mężem. Podatek 19 % myślałam ze podatek bedzie naliczany od róznicy czyli od tych 60 tys .A jednak jest od całośći .Rozumiem ze najlepiej najpierw sprzedać mieszkanie a nastepnie kupić wtedy bedzie mozna uniknac płacenia podatku dochodowego 19% .

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-03 13:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  no jest liczony od różnicy.
  Mamy przychód 120, koszty 60, czyli dochód (różnica) 60 000 zł. I od tej kwoty będzie liczony podatek. Aby jednak cały ten dochód zwolnić od podatku (czyli nie zapłacić go w ogóle), na własne cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć uzyskany z tego tytułu przychód. Jeżeli przeznaczymy na zakup jedynie 60 000 zł, podatek zapłacimy od 30 000 zł.
  Można to sobie łatwo policzyć w naszym kalkulatorze: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci

  Tak - najpierw sprzedaż a później zakup kolejnego mieszkania zwolni te pieniądze z podatku. Niemniej zakup nie może być na kredyt (przynajmniej w tej części, w której zamierzamy skorzystać z ulgi). Jeżeli zatem przykładowo kupujemy mieszkanie za 180 000 zł, to aby nie było podatku od sprzedaży poprzedniego, na zakup musimy wydać 120 000 zł uzyskanych ze sprzedaży. Brakujących 60 tys. z kredytu może już pochodzić.

  Justyna skomentował/a odpowiedź 2017-02-03 13:52

  Dziekuje za informacje

  Justyna skomentował/a odpowiedź 2017-02-03 17:29

  Jeszcze jedno pytanko mnie męczy czy miedzy sprzdażą a kupnem mieszkania musi upłynąc jakis określony czas czy można sprzedać i kupic w tym samym miesiącu aby nie płacić tego podatku .

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-09 06:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wszystko może odbyć się w jednym miesiącu. Ważne aby pokazać, że pieniądze wykorzystano w taki a nie inny sposób. Czyli najpierw otrzymujemy je ze sprzedaży i następnie przekazujemy na zakup nowej nieruchomości.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.