eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna się mieszkania na rzecz siostry lub siostrzeńca. Jak wysoki i kto zapłaci podatek?


2016-02-17 19:56 autor: qqqq

4 560 odsłon

Darowizna się mieszkania na rzecz siostry lub siostrzeńca. Jak wysoki i kto zapłaci podatek?

Od chwili nabycia połowy mieszkania nie minęło 5 lat (właścicielką drugiej połowy jest moja siostra). Mieszkanie zostało odziedziczone po naszych rodzicach, a testamentu nie było.

Chciałabym się pozbyć możliwie jak najszybciej swojej własności. Wiem, że jeżeli sprzedam swoją połowę przed upływem 5 lat, to zapłacę podatek. A jak będzie w przypadku darowizny na rzecz siostry lub siostrzeńca? Czy w takim przypadku ominie mnie podatek? Jakie ewentualne opłaty poniosę z tego tytułu a jakie moja siostra lub siostrzeniec?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-02-17 22:49 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Jeżeli przekaże Pan swoją część mieszkania w darowiźnie siostrze, darowizna taka będzie korzystała ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, poniosą Państwo koszty notariusza, natomiast zgłoszenia do us dokona notariusz. Tak więc siostra nie będzie płacić podatku od takiej darowizny. Jeśli zdecyduje się Pan podarować mieszkanie siostrzeńcowi, zalicza się On do tzw II grupy podatkowej, nie wiem ile warta jest część mieszkania, którą chce Pan podarować, zakładając, że ponad 20 556 zł, podatek wyniesie 1644,50 zł plus 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Jeżeli chciałby Pan przekazać mieszkanie siostrzeńcowi, to niech Pan podaruje je siostrze, która skorzysta ze zwolnienia z art. 4a, a następnie Ona może podarować mieszkanie swojemu synowi, w tym wypadku także będzie miało zastosowanie zwolnienia z art. 4a, ponieważ będzie to darowizna od matki dla syna.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-10 12:14 autor odpowiedzi: Majuna

    Dzień dobry,
    chciałam spytać o podobną sytuację.
    Razem z siostrą odziedziczyłyśmy mieszkanie po tacie - nie było testamentu.
    Teraz moja siostra mieszkająca w USA chce na mnie przepisać swoją część mieszkania.
    Czy dobrze rozumiem, że żeby nie zapłacić podatku od darowizny musiałabym nie sprzedawać tego mieszkania przez okres 5 lat oraz w nim mieszkać przez ten okres? 
    Wiem, że nie mogę sprzedać tego mieszkania przez okres 5 lat, ale czy mogę wziąć pod to mieszkanie kredyt hipoteczny? 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-10 13:26 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Podatek od darowizny nie wystąpi, ponieważ darowizna mieszkania od siostry korzysta ze zwolnienia na podstawie art 4a o podatku od spadków i darowizn. Podatku od tej darowizny nie wystąpi nawet, jeśli sprzedałaby Pani to mieszkanie bezpośrednio po jego nabyciu.

    Natomias, bez względu na to, czy nabędzie Pani mieszkanie w darowiźnie czy kupi, opodatkowane, podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest zycie nieruchomości jeśli nastąpi w okresie 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

    Tak więc może Pani wziąść kredyt, wynająć te mieszkanie, albo inaczej nim dysponować, nie musi Pani w nim mieszkać, ani się meldować. Natomiast, jeśli będzie je Pani chciała sprzedać w okresie tych ponad 5 lat, to taka sprzedaż będzie się wiązała z opodatkowaniem podatkiem dochodowym.

    Jeśli otrzyma Pani darowiznę w 2017 roku, to dopiero w 2023 może je Pani sprzedać bez podatku.

    7Bartek skomentował/a odpowiedź 2017-05-26 15:58

    Witam. Rowniez mam podobna sytuacje. W maju tego roku odziedziczylem na podstawie testamentu w spadku mieszkanie po przyrodzonej babci, ktora zmarla w kwietniu 2016 roku. Czy obowiazuje mnie opodatkowanie podaktiem dochodowym? Jesli tak to jaki procent wartosci mieszkania? Drugie pytanie: jezeli chcialbym przepisac mieszkanie dla siostry na stale mieszajacej w USA jakie wiaza sie oplaty z tego tytulu? Rozumiem, ze bylaby to darowizna? Jaki bylby procent wartosci mieszkania, jezeli chcialbym zrobic to przed uplywem 5 lat podatkowych oraz po uplywie 5 lat podatkowych? Dziekuje za informacje.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • nataliia1

    Dodano 2017-03-20 21:37 przez nataliia1

    Sprzedaż mieszkania kupionego z pieniędzy otrzymanych w wyniku sprzedaży darowizny

    Witam serdecznie, w grudniu 2015 ja i moja siostra dostałyśmy równo po 50% w darowiźnie od naszej mamy mieszkanie, które sprzedałyśmy w kwietniu 2016 za sumę 100 000 zł. Swoją część pieniędzy zainwestowałam w mieszkanie, które kupiłam za 100 000 zł we wrześniu 2016. W 2017 sprzedałam połowę tego mie...

  • piotrz70

    Dodano 2014-11-15 19:52 przez piotrz70

    Czy zapłacę podatek od darowanego mieszkania gdy kupię nowe?

    Jestem od ponad 10 lat współwłaścicielem mieszkania (wraz z moją byłą żoną). Chcę podarować połowę udziałów w nieruchomości (mieszkanie spółdzielcze z KW) dzieciom. Moja była żona (właścicielka 50 udziałów mieszkania), zechce sprzedać je przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny przez dzieci. Mies...

  • mieczyslaw53

    Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

    Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

    W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
    Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

  • kul

    Dodano 2016-01-24 18:30 przez kul

    Czy mogę kupić za mieszkanie ze spadku dwa mieszkania?

    19 stycznia sprzedałam mieszkanie ze spadku po mojej mamie przed uływem 5 lat. Czy mogę w ciągu 2 lat kupić dwa mieszkania, a  następnie darować je dzieciom i w ten sposób uniknąć podatku?

  • PiotrI

    Dodano 2016-01-25 11:26 przez PiotrI

    Podatek dochodowy, a sprzedaż darowanego mieszkania

    Czy jeżeli dostanę mieszkanie na podstawie umowy darowizny od siostrzeńca i sprzedam mieszkanie od razu po podpisaniu tejże darowizny, po czym kupię inne droższe mieszkanie, to czy będę musiał płacić podatek dochodowy w wysokości 19%?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak rozliczyć podatek od sprzedaży kilku nieruchomości?

    Jak rozliczyć podatek od sprzedaży kilku nieruchomości?

    Z fiskusem trzeba się podzielić, gdy sprzedamy nieruchomość (mieszkanie, lokal użytkowy, budynek, czy nawet sam grunt) w ciągu 5 lat od jej nabycia. Skarbówka chce z tego tytułu dostać 19% od uzyskanego dochodu - definiowanego w ustawie ...

  • Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

    Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

    Aby zwolnić pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości z podatku dochodowego, muszą one zostać wydatkowane w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe, czyli np. budowę własnego budynku mieszkalnego. Jeżeli tytuł prawny do budynku ...

  • Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nietrafiony podarunek może być kłopotliwy. Ale może okazać się również kosztowny, jeśli daruje się nieruchomość, a w grę wchodzą podatki. Przekonało się o tym małżeństwo, które oddało potomstwu dom, tyle że dzieci postanowiły ...

  • Darowane mieszkanie: sprzedaż a podatek od darowizny

    Darowane mieszkanie: sprzedaż a podatek od darowizny

    Musi nastąpić uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, aby zachować prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn określonej w art. 16 ustawy. Przez powyższe nie można natomiast rozumieć zwykłej potrzeby zmiany warunków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.