eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zakup domu w Anglii na własne cele mieszkaniowe w celu uniknięcia podatku 19%, kurs waluty


2016-02-05 13:58 autor: stejsik

1 149 odsłon

Zakup domu w Anglii na własne cele mieszkaniowe w celu uniknięcia podatku 19%, kurs waluty

Witam,

planuję sprzedać mieszkanie w Polsce w okresie krótszym niż 5 lat od wejścia w jego posiadanie. Następnie składam PIT-39 i planuję kupić dom w Wielkiej Brytanii. Jak mam udokumentować przewalutowanie przychodu ze sprzedaży mieszkania?

Czy Urząd Skarbowy bierze pod uwagę kurs waluty na dany dzień czy też całość przychodu ze sprzedaży trzeba przesłać przelewem na konto angielskie i mieć potwierdzenie przelewu?

Przyznam, że bardzo mnie to nurtuje, gdyż kursy w bankach nie są zbyt korzystne..
i kolejne pytanie: jeśli dom w UK zostanie już kupiony, jaki dokument wystarczy dla US w celu potwierdzenia wydania ów kwoty na cele mieszkaniowe?

Przychód ze sprzedaży będzie najprawdopodobniej wydany na wymagany depozyt przy kredycie w UK. Czy ów dokument mogę wysłać pocztą, czy muszę pojawić się w Urzędzie osobiście? Czy musi on być przetłumaczony? Wystarczy kopia czy musi być oryginał?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-02-09 18:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Organ podatkowy zapewne będzie wymagał tłumaczenia dokumentów przedstawionych w języku obcym. Co do kursu. Hmm - zapewne będzie tutaj stosowany art. 11a ustawy
    1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. 2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. 3. Kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.
    Co do dokumentów potwierdzających wydatkowanie pieniędzy, zapewne będzie to akt własności (czyli odpowiednik naszego aktu notarialnego) oraz przelew potwierdzający zapłatę (gdy w taki sposób pieniądze zostaną przekazane). Często tutaj w akcie notarialnym zaznacza się, że taka a taka kwota pochodzi z tego źródła - co sporo upraszcza w dokumentowaniu wydatków przed urzędem.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Doris123

    Dodano 2015-07-29 10:48 przez Doris123

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat i kupno domu. Ile wyniesie podatek?

    Witam,kupiliśmy z mężem w 2011 roku mieszkanie od dewelopera za 275 000 zł. Obecnie chcemy sprzedać mieszkanie za 390 000 zł, kupić dom za 310 000 zł i wydać na wykończenie ok. 40 000 zł.Barszo proszę o informację, w jakiej wysokości musimy zapłacić podatek?

  • archim

    Dodano 2015-02-20 22:05 przez archim

    Jak wypełnić PIT-39?

    Witam,w 2012 roku kupiłam mieszkanie za 233 000 zł. Sprzedałam je w 2014 r. za 284 000 zł.  Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyłam na zakup domu w 2015 r. za 300 000 zł.Jak to wpisać w PIT-39 i do kiedy złożyć w US? Czy musimy deklarację składać oboje z mężem, czy wystarczy jedno z nas? Pozdrawiam i p...

  • filiprosl

    Dodano 2015-01-20 23:52 przez filiprosl

    Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

    Witam,w październiku 2013 sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat. W kwietniu 2014 złożyłem PIT-39 z informacją, że chcę to przeznaczyć na cele mieszkaniowe.Doczytałem się, że mam 2 lata na kupno mieszkania itd., ale te 2 lata liczyć mam od daty zbycia mieszkania, czy od końca roku? Czy jeżeli w t...

  • apiaa

    Dodano 2017-01-25 05:55 przez apiaa

    Zaległości podatkowe. Jak policzyć?

    Jak liczy się zaległości podatkowe zakładając następujący przebieg zdarzeń:sprzedaż mieszkania 30 sierpnia 2016 roku przed upływem 5 lat za 200000 zł. Mieszkanie kupione za 130000 w 2014.Kupno nowej nieruchomości - domu  miesiąc później we wrześniu - przeznaczenie na ten cel 160000 zł z z pieniędzy ...

  • homerker

    Dodano 2016-10-12 19:34 przez homerker

    Wątpliwości PIT-39 dotyczące ulgi mieszkaniowej

    Dzień dobry,mam do Państwa kilka pytań dotyczących deklaracji PIT-39. Sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od jego zakupu, całość kwoty ze sprzedaży przeznaczyłem na "cele mieszkaniowe". Za część kwoty kupiłem dom, resztę przeznaczyłem na jego remont. Wydaje mi się że, źle wypełniłem deklarację...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.