eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Jakie podatki od sprzedaży nieruchomości komercyjnej?


SPONSOR KATEGORII:

Zwrot podatku

2016-01-05 13:15 autor: konto usunięte

2 879 odsłon

Jakie podatki od sprzedaży nieruchomości komercyjnej?

W 2003 roku dostałem od ojca darowiznę w postaci lokalu handlowego (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu). W tym lokalu założyłem działalności gospodarczą jako osoba fizyczna. Przez jakieś dwa lata zajmowałem się drobnym handlem w tym pomieszczeniu, a 99% powierzchni wynajmowałem innemu pomiotowi gospodarczemu i dalej wynajmuję, tylko 100% powierzchni. Jestem VAT-owcem. W tym momencie chciałbym sprzedać lokal.

Jakie podatki są związane ze sprzedażą takiej nieruchomości? Podatek dochodowy, w jakiej wysokości? Z jaką stawkę będzie podatek VAT? Jak je obniżyć?

Pytanie zaktualizowano 2016-01-12 13:21

Lokal jest wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, wystawiam fakturę vat. Jaka jest różnica czy jest w ewidencji czy nie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-05 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych? Najem następuje w ramach działalności gospodarczej, czy w ramach tzw. najmu prywatnego?

  Pete36

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-01-11 14:51

  Lokal jest wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, wystawiam fakturę vat. Jaka jest różnica czy jest w ewidencji czy nie?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-27 20:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ano taka, że sprzedaż tego lokalu będzie skutkowało powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, który będzie opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Ponieważ wybrał Pan rozliczanie najmu w ramach firmy, zapewne podatek jest płacony wg skali podatkowej bądź stawki liniowej. Do kosztów zaliczy Pan tutaj niezamortyzowaną część wartości początkowej.

  W przypadku VAT występują dodatkowe pytania. Czy lokal był modernizowany, zaś wydatki na ten cel przekroczyły 30% jego wartości początkowej?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dan737

  Dodano 2016-10-19 17:28 przez dan737

  Sprzedaż gruntu - darowizny po 5 latach. Czy uwzględniać w PIT?

  Witam,po ok. 8 latach zbywam działki, które otzymałem w darowiźnie. Wystąpiłem o interpretacje indywidualną według, której nie muszę płacić podatku z tego tytułu. Czy pieniądze otrzymane w ten spósób muszę uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym? Dodam, że prowadzę działalność gospodarczą VAT.Po...

 • nilnel

  Dodano 2018-08-31 19:58 przez nilnel

  Faktura ryczałtowa dla osoby fizycznej

  Dzień dobry,
  będę zatrudniała ekipę remontowa. Jestem osobą fizyczną, ale będę potrzebowała fakturę. Ekipa zaproponowała mi wystawienie faktury ryczałtowej 5,5%.
  Ja fakturę będę potrzebowała żeby przestawić ją do US aby skorzystać z ulgi nie płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Wydaję pienią...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-29 23:32 przez konto usunięte

  Czy sprzedaż biura przez osobę fizyczną podlega opłacie VAT?

  Biuro kupione przez małżeństwo w 2001 r. od dewelopera i wynajmowane do końca b.r.

 • Kasia693

  Dodano 2013-10-10 15:16 przez Kasia693

  Zwrot odliczonego podatku VAT w związku z budową budynku produkcyjnego

  Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W związku z brakiem zamówień zamierzam zakończyć działalność. 8 lat temu poniosłam wydatki inwestycyjne na budowę i wykończenie budynku zakładu, w którym prowadziłam działalność gospodarczą.
  Dokonałam odliczenia VAT-u związanego z tymi wydatk...

 • lalka27

  Dodano 2013-10-03 13:57 przez lalka27

  Podatek od sprzedaży domu a darowizna

  Witam,
  wybudowałam dom na sprzedaż jako osoba fizyczna i go sprzedałam za te pieniądze. Rozpoczęłam budowę nowego domu, który chcę w darowiźnie przekazać mojej siostrze. Czy będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży pierwszego domu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania