eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › sprzedaż darowizny


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2008-11-12 15:10 autor: gumsil83

2 456 odsłon

sprzedaż darowizny

Mam Pytanie Czy Ktoś Może Udzielic Mi Porady W Sprawie :

żona Dostała W Darowiżnie Od Babci 2 Hektary Pola W Zeszłym Roku I Chcielibyśmy To Sprzedać Ale Nie Wiemy Jak Jest Z Podatkiem ? Jaki Czas Musi Minąć żeby Sprzedać To Bez Podatku ? Ile Wynosi Taki Podatek ?? Prosze O Pomoc !

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-11-13 06:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    kiedy miała miejsce darowizna?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-13 09:29 autor odpowiedzi: gumsil83

    w zeszłym roku w lipcu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-13 16:49 autor odpowiedzi: MGR1

    W roku 2013 może sprzedać bez zapłaty podatku. Wcześniej - należy zapłacić 19% podatek dochodowy płacony od dochodu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 08:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dodatkowe pytanie ;). Czy sprzedawana ziemia rolna wejdzie w skład gospodarstwa rolnego, czy ma być przeznaczona pod budownictwo?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 08:17 autor odpowiedzi: gumsil83

    wejdzie w skład gospodarstwa rolnego !!! pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 14:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zastanawiam się nad zastosowaniem tutaj zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT: Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 15:04 autor odpowiedzi: gumsil83

    czyli wynika z tego że nie musze czekać 5 lat żeby nie płacić podatku dochodowego tak ? może lepiej upewnić sie w moim urzędzie skarbowym bo wiem że każdy urząd interpretuje przepisy po swojemu ??? z góry dziękuje za podpowieć !!!

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 18:53 autor odpowiedzi: MGR1

    No tak, jest jedno wyjście, jakie przedstawiasz Krzysztofie S. Jednak bardzo ryzykowne, gdyż nigdy nie wiadomo co siedzi w głowie przyszłemu nabywcy. Często wraca do mnie ta kwestia i dochodzę do wniosku, że ten przepis nie jest wystarczająco precyzyjny.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-16 11:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zgadza się, ale w tej sytuacji jest duża szansa zastosowania tego zwolnienia. Jeżeli bowiem ziemia ta zostanie nabyta przez rolnika, który włączy ją do własnego gospodarstwa rolnego oraz będzie użytkował jako rolną, to można przyjąć, że warunki zwolnienia zostaną spełnione. Oczywiście najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym w taki kontrowersyjnej sprawie, przedstawić dokładnie sytuację i poprosić o ustosunkowanie się do niej. Oczywiście jeszcze lepszym wyjściem jest wystąpienie o interpretację pisemną, ale tu wiadomo - 3 miesiące trzeba będzie poczekać na odpowiedź.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-24 12:26 autor odpowiedzi: agagogo

    witam, mam duzy problem!

    Moj brat chce podarowac mi dom i dzialke. W domu tym mieszka moj drugi brat ( ok 8 lat) ktory nie jest w nim zameldowany. Brat, ktory daruje mi ten dom chce zastrzec w umowie abym niemogła go z tego domu eksmitowac. Czy takie zatrzezenie jest mozliwe?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-26 17:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Na nieruchomości można ustanowić służebność - zapewne o to chodzi.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-29 17:40 autor odpowiedzi: il18

    W styczniu 2011 roku ojczym przepisal na mnie dzialki rolne jako darowiznę po jakim czasie mogę je sprzedać?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-30 11:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pod jakim kątem? Podatku od darowizny, dochodowego, a może w zakresie uprawnień nabywanych przez rolników przekazujących gospodarstwa rolne? Proszę uszczegółowić pytanie.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-05-30 11:46
    Sprzedać co do zasady można od razu, ale działanie takie może wywołać niemiłe konsekwencje.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.