eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek z przychodu ze sprzedaży nieruchomości a małżeńska rozdzielność majątkowa


2007-12-05 12:24 autor: E.Siemienska

3 477 odsłon

Podatek z przychodu ze sprzedaży nieruchomości a małżeńska rozdzielność majątkowa

Jesteśmy małżeństwem z ustawowa wspolnota majotkowa. W 2003 r, za trwania małżeństwa zakupiliśmy mieszkanie. Teraz chcemy je srzedać (przed upływem 5 lat od nabycia). Jednocześnie planujemy rozdzielność majątkową i przychod ze sprzedazy mieszkania podzielić na nas oboje (na dwa odrebne konta). Jedno z nas nie planuje przeznaczenia kwoty ze sprzedazy mieszkania na cele mieszkaniowe, a drugie - tak. Czy do obliczenia ew. podatku dochodowego po upływie 2 lat od spredazy mieszkania bedziemy traktowani jako malzenstwo ze wspolnota majotkwa, czy oddzielnie (wg otrzymanej kwoty ze sprzzedazy mieszkania). Czy do celów podatkowych ma znaczenie kiedy podpiszemy akt notarialny dot. rzodzielnosci majątkowej (czy musi byc przed aktem sprzedaży mieszkania), tak aby z podatku po 2 latach rozliczać się już oddzielnie i oddzielnie złożyć oswiadczenie w sprawie przekazania przychodu ze sprzedaży mieszkania. Czy do oswiadczenia takiego wystarczyłby akt sprzedaży mieszkania, gdzie bedzie wykazane jaki dochód ze sprzedaży każde z małżonków otrzymało?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-12-06 13:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W pierwszej kolejności może wyjaśnię kwestię zapłaty podatku, bo widzę małe rozbieżności.

    Otóż zgodnie ze starymi zasadami w zakresie podatku od sprzedaży nieruchomości, podatek ten jest płatny w wysokości 10 proc. w terminie 14 dni od daty dokonania sprzedaży, a nie po dwóch latach. Jest tutaj pewny wyjątek o którym Pani pisze a mianowicie zwolnienie w związku z przeznaczeniem przychodu z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Wtedy to w terminie 14 dni od sprzedaży składa się stosowne oświadczenie i pieniądze trzeba wydać w ciągu dwóch lat. Jeżeli jednak nie zostaną one wydane, to podatek trzeba zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym odsetki oblicza się jako połowę należnych odsetek od upływu terminu płatności (czyli po tych 14-tu dniach) do upływu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości, a po tym okresie w pełnej wysokości aż do chwili zapłaty.

    Jeżeli natomiast z góry Pani wie, że nie przeznaczy Pani tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe - podatek jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży.

    Co do kwestii rozdzielności majątkowej.

    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie tej rozdzielności przed sprzedażą przedmiotowej nieruchomości. Otóż analizując przepisy podatkowe nasuwają mi się kolejne wątpliwości związane z rozliczeniem tej sprzedaży, jeżeli rozdzielność będzie miała miejsce później. Proszę bowiem zauważyć, iż jeżeli rozdzielności takiej nie będzie, to sprzedajecie Państwo swoją wspólną nieruchomość, a co za tym idzie uzyskujecie wspólny przychód. W tej chwili nie ma znaczenia, że zapłata nastąpi na dwa różne konta, gdyż przychód ten i tak będzie stanowił wspólność majątkową. Teraz jeżeli część tego przychodu przeznaczycie na cele mieszkaniowe, to będą one wydatkowane znowu na wspólność majątkową (mimo faktu, że np. będą one dokonywane tylko z konta męża).

    Ponieważ ustawodawca nie przewidział wszelkich możliwości, jakie mogą wystąpić przy podatku od sprzedaży takich nieruchomości, przepisy te mogą być różnie traktowane przez organy podatkowe.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-07 14:52 autor odpowiedzi: E.Siemienska

    Dziekuję bardzo za odpowiedź, też mi się wydawało że najpierw trzeba znieść ustawową wspólnotę majątkową. Tyle, że w oświadczeniu w sprawie przekazania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie ma żadnego odniesienia czy mieszkanie było sprzedane w ramach wspólnoty majatkowej czy po jej zniesieniu, stąd moje wątpliwości. Rozumiem, że ostatecznej odpowiedzi należy oczekiwać w Urzedzie Skarbowym.

    Pozdrawiam

    E.Siemienska

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-07 15:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym. Wtedy wiadomo jak oni do tematu podchodzą, a co za tym idzie - można w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania