eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Spóźniony PIT-39


2014-03-05 16:16 autor: jagodziana2

6 202 odsłon

Spóźniony PIT-39

Witam,

źle zrozumiałem informację o terminie złożenia zeznania podatkowego PIT-39 i teraz mam problem. Byłem przekonany, że na złożenie tego zeznania mam 2 lata od daty sprzedaży mieszkania, jeżeli chcę przeznaczyć środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, niestety PIT powinienem złożyć w 2012 r. do 30 kwietnia (a złożyłem teraz 2014 r. w styczniu wraz fakturami), a sprzedaż mieszkania nastąpiła 2011 r.

Jest jeszcze do tego taki problem, że mieszkanie nabyłem w spadku po ojcu w 1/8 części w 2008 r. (obowiązywała wtedy ulga meldunkowa) a w 2009 r. przez zniesienie współwłasności i wspólności zostałem jedynym właścicielem mieszkania.

US zakwalifikował mnie do roku 2008, gdzie tylko byłem współwłaścicielem mieszkania i uważa, że nie przysługuje mi ulga na cele mieszkaniowe z 2009 r. pomimo tego, że od tego roku byłem jedynym właścicielem nieruchomości. Na domiar tego, nie złożyłem PIT-39.

Co teraz? Jak dalej muszę postępować, do jakiej ulgi powinienem przynależeć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-06 14:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Kluczowe znaczenie ma tutaj określenie daty, w którym miało miejsce nabycie nieruchomości, czy właśnie był to rok 2008 czy 2009.

    W przypadku nabycia spadku w wysokości 1/8 po śmierci ojca sytuacja jest prosta –tutaj bezwzględnie nabycie nastąpiło z chwilą śmierci, a więc w roku 2008. Co za tym idzie, do tej części mogła mieć zastosowanie tzw. ulga meldunkowa, niestety wymagała ona złożenia w określonym terminie oświadczenia o skorzystaniu z tego zwolnienia i spełnieniu jej warunków. Ponieważ to nie zostało dopełnione, podatek od tej części definitywnie trzeba będzie zapłacić.

     

    Polemizować można by natomiast w pozostałym przypadku, a więc w zakresie zniesienia współwłasności i walki o ulgę mieszkaniową (a więc wydatkowania uzyskanych na sprzedaży środków finansowych na własne cele mieszkaniowe). Pozwolę sobie tutaj przytoczyć fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16.04.2013 r. nr IPTPB2/415-76/13-2/KSM:

    „(…)Stosownie do art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. A więc, za datę nabycia nieruchomości lub prawa należy przyjąć datę ich pierwotnego nabycia. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego fakt, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat. Zatem, jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności. Wobec powyższego dla celów podatku dochodowego bieg terminu pięcioletniego dla części udziału w nieruchomości nabytego ponad udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze zniesienia współwłasności.(…)”

    www.podatki.egospodarka.pl/93987,Zniesienie-wspolwlasnosci-i-sprzedaz-nieruchomosci,1,70,1.html

     

    Kolejny przykład:

    „(…)Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

    W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

    Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem zniesienia współwłasności, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, to data zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu zniesienia współwłasności(…)”

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14.01.2011 r. nr IPPB2/415-936/10-2/MS1

    http://www.podatki.egospodarka.pl/61374,Zniesienie-wspolwlasnosci-bez-splat-a-sprzedaz-gruntu,1,65,1.html

     

    Jednakże z drugiej strony pojawia nam się pewien niekorzystny wyrok NSA o 2011-09-13 sygn. akt II FSK 500/10 (można go przeczytać na stronie: .

     

    Niemniej warto podjąć walkę z urzędem w zakresie ustalenia momentu nabycia owych 7/8 zbytej nieruchomości. Proszę zacząć od wystąpienia o interpretację prawa podatkowego w tym zakresie. Kosztuje to 40 zł, a być może spór już na etapie jej wydawania się zakończy (tym bardziej, że jak zostało to wyżej wskazane chętnie przyznają one, że jeżeli wskutek zniesienia współwłasności zwiększa się udział podatnika w majątku, datą nabycia tego zwiększenia jest data zniesienia współwłasności).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Tomek342

    Dodano 2017-01-20 12:05 przez Tomek342

    PIT-39. Kłopot z wypełnieniem

    Witam,
    mam kłopot z wypełnieniem PIT-39, nie bardzo wiem jak powinienem go wypełnić. Ale po kolei.
    W zeszłym roku sprzedałem mieszkanie, które odziedziczyłem w spadku. Podatek od spadków i darowizn uiściłem. Ponieważ nie minęło 5 lat. Muszę teraz zapłacić podatek dochodowy bądź też kupić inne mieszk...

  • romeo

    Dodano 2013-04-11 12:59 przez romeo

    Na jakim PIT rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

    Dzień dobry,
    Proszę o pomoc. Na jakim PIT i załączniku muszę rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku w roku 2008?
    Mieszkanie zostało sprzedane w 2012 roku, przysługuje mi także ulga meldunkowa, bo byłam tam zameldowana 2 lata. W ubiegłym roku nie pracowałam i nie miałam innych do...

  • urka1988

    Dodano 2014-02-03 11:16 przez urka1988

    Brak zeznania podatkowego w Polsce

    Od 2008 roku pracuję w Holandii i cały czas się tam rozliczałem. Nie wiedziałem, że w Polsce rownież muszę. W 2012 roku dowiedziałem się, że muszę się rozliczać w Polsce i się rozliczyłem. Jak mogę to wszystko wyprostować?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-11 17:18 przez konto usunięte

    Zaległe rozliczenia z dochodów zagranicznych

    Pracuję sezonowo w Holandii, dopiero w tym roku dowiedziałam się, że muszę też się rozliczać z zarobów z zagranicy także w Polsce. Tak też zrobiłam, rozliczyłam PIT za rok 2013. Natomiast co mam zrobić w kwestii poprzednich lat, tzn. 2011 i 2012?
    Dodam tylko, że rodzice rozliczali mnie w swoim rozli...

  • kasiulka86

    Dodano 2014-01-22 17:18 przez kasiulka86

    Wspólne rozliczenie a sprzedaż mieszkania

    Moja mama nie pracuje, jedynie tato. Do tej pory rozliczali się wspólnie. W tamtym roku tata dostał w spadku mieszkanie, które sprzedał wspólnie z rodzeństwem. Jak powinni się rozliczyć w tym roku? Tata miał też jakąś ulgę, którą pobierał w związku z tym, że mama nie pracuje.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania