eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy koszty uzyskania przychodu się sumują?


2014-02-18 18:56 autor: Roger

2 374 odsłon

Czy koszty uzyskania przychodu się sumują?

Mój pracodawca nie chce naliczać podwyższonych kosztów z tytułu praw autorskich, zamierzam, więc te koszty wyliczyć sam.

Jestem zatrudniony na pełny etat, i w jego ramach mam w obowiązkach tworzyć oprogramowanie. Wyliczyłem już koszty wynikające z przewłaszczenia praw autorskich. Czy oprócz tego powinienem dodać koszty wynikające ze stosunku pracy?

Wydaje mi się, że tak, bo są to całkiem dwa różne tytuły, a nigdzie nie znalazłem zapisu że się wykluczają. Czy mógłby to ktoś potwierdzić (albo zanegować)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-18 20:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak, do części twórczej mają zastosowanie koszty 50%, zaś do pozostałej części wynagrodzenia zwykłe koszty pracownicze.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • anika1233

    Dodano 2016-06-08 13:06 przez anika1233

    PIT-36 a prawa autorskie

    Witam, osoba fizyczna uzyskuje przychody z praw autorskich, do których mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu na podst. art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o PDoF.  Czy w sytuacji, gdy:- zamiast kosztów 50% os. zastosuje koszty faktycznie poniesione (udokumentowane), to czy w PIT-36 przychód, ko...

  • Mateusz K.

    Dodano 2016-03-18 14:53 przez Mateusz K.

    Koszty uzyskania w przypadku przekazania praw autorskich (fotograf) - 20% czy 50%?

    W 2015 pracowałem jako fotograf zatrudniony na umowę zlecenie. W PIT-11 koszty uzyskania przychodu są na poziomie 20%, jednak z tego co wiem, w przypadku przekazania autorskich praw majątkowych można korzystać z 50% kosztów. Dodatkowo od stycznia do sierpnia pracowałem zatrudniony w oparciu umowę o ...

  • Roger

    Dodano 2013-12-28 18:19 przez Roger

    Czy powiększony koszt uzyskania przychodu podatnik może wykazać inaczej niż płatnik?

    Mam taki problem: pracuję w instytucji finansowej na etacie jako specjalista IT. W ramach obowiązków pracowniczych piszę programy i specyfikacje. Uważam, że mam więc prawo do powiększonych odpisów z tytułu przewłaszczenia majątkowych praw autorskich.
    Dla uproszczenia można przyjąć, że jest to 100% m...

  • nutka73

    Dodano 2013-11-20 14:51 przez nutka73

    Program Mała Księgowość

    Zakupiłam program Mała Księgowość. Posiadam działalność gospodarczą. Czy ten zakup mogę ująć w kosztach w pozycji 13?

  • zdzinek

    Dodano 2014-08-25 21:11 przez zdzinek

    Koszty uzyskania przychodu dla artystów

    Czy muzycy orkiestrowi mają prawo do 50% kosztów uzysku przez cały rok, czy w urlopie nie? Czy niebranie udziału w koncertach, w których nie wszyscy zatrudnieni w orkiestrze muzycy mogą brać udział ze względu na obszadę wynikającą z partytury, czy wówczas 50% koszty uzysku nie przysługują?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

    Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

    Nie ma przeszkód, aby pracodawca, wypełniając ciążące na nim obowiązki płatnika, przesłał swoim pracownikom informację PIT-11 elektronicznie, gdy wiadomość ta zostanie opatrzona podpisem elektronicznym i przesłana na adres mail-owy ...

  • Użyczenie lokalu związkom zawodowym w podatku CIT

    Użyczenie lokalu związkom zawodowym w podatku CIT

    Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 marca 2013 roku potwierdził, że nieodpłatne udostępnianie związkom zawodowym pomieszczeń nie ma związku z przychodem przedsiębiorstwa, a tym samym nie może być uwzględnione jako ...

  • Podróże zagraniczne: rozliczenie VAT od zakupu paliwa i autostrad

    Podróże zagraniczne: rozliczenie VAT od zakupu paliwa i autostrad

    Przedsiębiorca, który odbywa zagraniczne podróże służbowe, często tankuje tam swój samochód czy też korzysta z płatnych autostrad. Wydatki takie z reguły są dokumentowane fakturami (bądź niekiedy paragonami), na podstawie których ...

  • Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

    Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

    Licząc dochód ze sprzedaży części nieruchomości, podatnik powinien uwzględnić odpowiadające tej części koszty uzyskania przychodu. Nie przeszkadza temu fakt, iż koszty te wcześniej zostały uznane za cele mieszkaniowe, dzięki którym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.