eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura sprzedażowa wystawiona na koniec miesiąca


2013-05-28 17:55 autor: macze44

2 986 odsłon

Faktura sprzedażowa wystawiona na koniec miesiąca

Witam,

Stawiam pierwsze kroki w swojej małej działalności. Wystawiam fakturę - sprzedaż usług - na koniec miesiąca tj. 31.05.2013. Płatność nastąpi w terminie 7 dni od wystawienia czyli już w czerwcu. Czy fakturę sprzedażową ujmuję w KPiR po stronie przychodów w miesiącu maju (miesiąc wystawienia), czy w czerwcu (wówczas, gdy zostanie ona zapłacona)? Nie jestem vatowcem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-28 18:06 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jeśli nie zgłosiłeś, że będziesz się rozliczać kasowo, to faktura będzie zaliczona do maja.

    VAT tu nie ma znaczenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-28 18:13 autor odpowiedzi: macze44

    ale co to znaczy "rozliczac kasowo"?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-28 18:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Oznacza, że do przychodów będziesz zaliczać wtedy, gdy nastąpi zapłata, a nie wtedy gdy wystawiasz dokument sprzedaży.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-29 08:15 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Według mnie nie ma obowiązku zgłaszania metody rozliczania przychodów, taki obowiązek istnieje w przypadku wyboru metody kasowej w podatku vat. W związku z tym, w opisanym przypadku można podjąc decyzję we własnym zakresie co do metody ujmowania przychodów i zaewidencjonować wspomnianą fakturę w maju lub czerwcu.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-29 08:32 autor odpowiedzi: macze44

    serdecznie dziekuje za odpowiedz

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-03 13:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    hmm - moim zdaniem wykazać należy przychód w maju. Z tego co zrozumiałem, mamy do czynienia z usługą ciągłą rozliczaną w okresach rozliczeniowych. art. 14 ust. 1e updof mówi natomiast, że  jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ANNADOBRZYNSKA

    Dodano 2013-05-26 22:35 przez ANNADOBRZYNSKA

    Książka KPiR bez VAT. Jakie są zasady prowadzenia?

    Witam,
    Jak w tytule: posiadam działalność gospodarczą, gdzie jest sprzedaż za pomocą allegro itp.
    1. W jaki sposób mam wydać klientowi dowód sprzedaży?2. Czy książka KPiR jest wystarczajaca do takiej działalności gospodarczej?3. Czy jak zakupię towar, który będę chciała sprzedać, to wystarczy ze spr...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-29 14:36 przez konto usunięte

    Jak zaksięgować fakturę za telefonię komórkową?

    Faktura wystawiona 27 marca, termin płatności do 10 kwietnia, ale zapłacona została w dniu 11 kwietnia. Czy jest to koszt marcowy czy kwietniowy? Jestem na KPiR, bez VAT.
    Faktura została ujęta w marcu. Nie wiem czy to jest poprawnie?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-28 13:10 przez konto usunięte

    Kiedy można odliczyć VAT i zaliczyć w koszty?

    Witam,
    Kiedy poprawnie powinienem zaliczyć w koszty jak i odliczyć VAT, gdy faktura została wystawiona do paragonu miesiąc po zakupie apteczki itp?
    Dziękuję za odpowiedź.

  • waldi11

    Dodano 2013-02-19 17:09 przez waldi11

    Jak zaksięgować fakturę?

    Fakturę za firmowy telefon otrzymuję pod koniec miesiąca, a termin płatności mija w miesiącu następnym, w którym też dokonuję płatności.
    Proszę mi napisać czy ową fakturę księguję i wliczam w koszty uzyskania przychodu za miesiąc jej wystawienia, czy dopiero z datą dokonania płatności.
    Dziękuję i po...

  • Kalite

    Dodano 2013-06-20 11:20 przez Kalite

    Refaktury. Jak je opisać, co do nich dołączyć?

    Refakturujemy raz w miesiącu koszty wysyłek i transportów na drugą firmę. Czy wystarczy w tytule napisać refaktura wysyłek lub usług transportowych w okresie np. 01.01-31.01.2013, czy muszą być jeszcze jakieś załączniki lub inne wykazy do tego typu faktur? Czy do KPiR wpisuję to w kolumnę 7 (sprzeda...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.