eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Sprzedaż zamortyzowanego auta. Czy trzeba wystawić fakturę z VAT?


2013-05-20 09:58 autor: XYZ243

28 503 odsłon

Sprzedaż zamortyzowanego auta. Czy trzeba wystawić fakturę z VAT?

Chciałbym sprzedać samochód firmowy, który jest zamortyzowany, osobie fizycznej. Był użytkowany 10 lat. Czy mam wystawić fakturę z VAT-em?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-20 10:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli odliczałeś VAT przy zakupie w pełnej wysokości, to TAK.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-24 18:02 autor odpowiedzi: johan2

  Ja może nie do odpowiedzi się wyrywam,ale:

  czy przy odliczeniu przy zakupie 60% wartości VAT też trzeba wystawiać FV z vatem ? Auto się już zamortyzowało. Jak ja moge sprzedawać samochód skoro nie należy to do przedmiotu mojej dziłalności gospodarczej ???

  Dzięki za ewentualne info w tej sprawie !

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-25 01:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nawet gdyby samochód był jeszcze w firmie, to wystawiłbyś fakturę VAT z VAT "zw".

  Obecnie sprzedajesz na umowę.

  Ale to nie wszystko.

  1) Po ilu latach użytkowania wycofałeś samochód z działalności gospodarczej?

  2) Po ilu latach od wycofania sprzedajesz go?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-27 23:53 autor odpowiedzi: johan2

  1) auto było amortyzowane jako używane wsp. 40% czyli 30 m-cy

  2) od tamtego momentu minęło ok. półtora roku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-28 06:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Od momentu wycofania go z firmy minęło pół roku? Moim sprzedaż auta wycofanego z firmy obecnie jest poza podatkiem VAT. Niemniej proszę pamiętać, że czynnością podlegającą opodatkowaniu było przekazanie tego składnika majątku na cele prywatne, gdy przy jego nabyciu odliczono podatek naliczony (co za tym idzie, ewentualne opodatkowanie VAT-em należało rozpoznać na etapie wycofania samochodu z firmy).

  Obecna sprzedaż samochodu (już prywatnego a nie firmowego), nie wywoła skutków w podatku VAT, jednakże będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej. W tej sytuacji nie wystawiałbym faktury a sporządził umowę kupna sprzedaży.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-28 08:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli jesteś VAT-owcem i jesli przekazałeś samochód na cele prywatne w okresie krótszym niż 5 lat to miałeś obowiązek skorygowac stosowną deklarację o "niewykorzystany" VAT.

  Szczegóły tutaj (ostatni punkt):

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-28 09:27 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Dkładnie tak jak pisze Pan Krzysztof i na podstawie umowy zwiekszamy przychody z działalności do ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-28 12:03 autor odpowiedzi: johan2

  Vat został już skorygowany pótora roku temu. Szukałem w sieci i generalnie potwierdza się zasada, że jak pisze Pan Krzysztof wystąpi w takim przypadku tylko i wyłącznie przychód PIT. Do opdatkowania rzecz jasna. No i tutaj jest problem - czy jest jakaś metoda poza leasingiem, żeby ten podatek "zjeść" ? Leasing operacyjny daje taką możliwość (gdzieś czytałem) ale mnie nie leży. Ktoś jeszcze pisał, że zakup auta osobowego tzw."ciężarowego" pozwala na jednorazowy odpis i wtedy podatek by sie zniwelował.

  Dowiedziałem sie też, że zakup nowego samochodu i sprzedaż starego w tym samym miesiącu nie spowoduje jakby "zbilansowania" podatku dochodowego, bo zgodnie z jakimś tam paragrafem nowe auto może być rozliczone dopiero w następnym miesiącu.

  A jakbym np. najpierw kupił nowe auto a nastepnego miesiąca sprzedał stare - wtedy w jednym miesiącu można byłoby to zrównać  ?

  A już na koniec, jakbym kupił auto z kratką na FV to rzecz jasna też musiałbym już je sprzedawać (kiedyś) z FV vat. Czy dla takiego pojazdu, podobnie jak dla osobowego, jest zwolnienie z podatku PIT po upływie bodajże 6 lat ?

  Uff... w głowie mi łupie od tych różnych niuansów, sporo się naczytałem... przecież mogłoby to być prostsze...

  Dziękuję za pociągnięcie tematu.

  johan2 zaktualizował/a odpowiedź 2013-05-28 12:06
  No i jeszcze ze sprzedażą - pisano gdzieś, że musiałbym sprzedawać na FV ZW, czyli wartość na fakturze tylko netto bez vatu a tutaj piszecie, że może być zwykła umowa sprzedaży (na 100% auto kupi osoba prywatna i pewnie będzie wolała umowę) ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-03 13:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Gdyby auto nie zostało wcześniej przekazane na cele prywatne, sprzedaż nastąpiłaby na podstawie faktury VAT. Ponieważ jednak z firmy samochód został wycofany i teraz następuje jego sprzedaż, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży.

  Co do "bilansowania" przychodów i kosztów. Proszę pamiętać, że samochodu osobowego nie mozna zamortyzować jednorazowo (nie mozna dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego) - konieczna jest amortyzacja w czasie. Uwaga na samochody z tzw. kratką - sama kratka i tzw. homologacja auta ciężarowego bowiem nie zawsze wystarczają do uznania samochodu za "ciężarowy" z punktu widzenia podatków. Jeżeli dopuszczalna masa całkowita takiego pojazdu nie będzie przekraczać 3,5 tony, konieczne będzie zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów, że spełnia on warunki nieuznania go za samochód osobowy na potrzeby podatków (ten przegląd za 50 zł). Proszę przeczytać:

  http://www.podatki.egospodarka.pl/93851,Samochod-ciezarowy-homologacja-a-podatki,1,69,1.html

  powinno się trochę rozjaśnić.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-17 10:32 autor odpowiedzi: Elominek

  Witam, wznawiam temat, przy czym mnie interesuje jak wygądała by sprzedaż samochodu osobowego, poleasingowego osobie prywatnej do innego kraju np. (Niemcy).
  Czy moge wystawić tej osobie fakture 0% VAT?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-18 11:59 przez konto usunięte

  Sprzedaż samochodu ze stawką VAT "zw"

  Kupiłam w 2011 r. samochód na firmę jako środek trwały. Jego wartość była nieduża, bo 11 tys zł. Odliczyłam VAT w przysługującej części. Teraz po 1,5 roku, chcę sprzedać auto i skorzystać z prawa do stawki „zw”.
  Słyszałam, że w takim wypadku będę musiała też skorygować odliczony wcześniej VAT. Czy t...

 • Janusz

  Dodano 2013-04-28 12:43 przez Janusz

  Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak sprzedać zamortyzowany samochód?

  Sprzedaję samochód po 30 miesięcznej zakończonej w grudniu amortyzacji (czyli jest już 4 miesiące po amortyzacji)
  Prowadzę jednoosobową działalność, samochód mam wciągnięty jako środek trwały,  co mam teraz zrobić żeby go sprzedać?
  Czy wystawić fakturę, następnie wciągnąć ją do książki przychodów i ...

 • dvdrip

  Dodano 2013-03-20 21:49 przez dvdrip

  Sprzedaż auta kupionego na firmę a VAT

  Witam,
  Kupiłem auto za 100 000 zł brutto w roku 2012. Odliczyłem 6000 zł VAT'u. Samochód został zakupiony na firmę i jest w niej jako środek trwały.
  Teraz chcę sprzedać to auto za około 86 000 zł brutto, z czego myślałem że 6000 zł VAT pójdzie do państwa, a 80 000 zł do mojej kieszeni (nie licząc po...

 • Mateusz_2000

  Dodano 2013-06-12 13:28 przez Mateusz_2000

  Sprzedaż samochodu wniesionego aportem do spółki

  Witam,
  Planujemy sprzedać samochód będący środkiem trwałym wniesiony do spółki aportem jako zorganizowana cześć przedsiębiorstwa. Samochód jest całkowicie zamortyzowany podatkowo. Okres użytkowania od momentu wykupu z leasingu wynosi 6 miesięcy. W spółce samochód jest niecałe 2 lata. Rozumiem, że p...

 • maciek_88

  Dodano 2014-02-25 13:33 przez maciek_88

  Z jaką stawką mogę sprzedać samochód?

  Witam,
  z jaką stawką mogę sprzedać samochód osobowy (zw, procedura marży) kupiony na umowę sprzedaży i wciągnięty w środki trwałe (auto kupione 3 lata temu, na ewidencji od pół roku)? A może wycofać z ewidencji i sprzedać też na umowę?
  Proszę o odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.