eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy mam obowiązek wystawienia faktury do paragonu osobie prywatnej?


2013-05-17 08:32 autor: olenka456

6 791 odsłon

Czy mam obowiązek wystawienia faktury do paragonu osobie prywatnej?

Mam pytanko dotyczące wystawienia faktury do paragonu.

Prowadzę działalność na KPiR i mam kasę fiskalną. Zgłosił się do mnie klient, który chce żeby mu wystawić fakturę. On jest osobą prywatną, a zakup był dokonany miesiąc temu.

Czy mam obowiązek wystawić mu fakturę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-17 08:35 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Jak wynika z art. 106 ust. 4 ustawy o VAT podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, na jej żądanie.

    Natomiast gdy żądanie to zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, podatnik nie ma obowiązku wystawiania rachunku/faktury (Art. 87. § 4 Ordynacji podatkowej).

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-17 08:39 autor odpowiedzi: olenka456

    Dziękuję za informacje. Czyli jak rozumiem do 3 miesięcy wystawienie faktury dla osoby prywatnej będzie moim obowiązkiem, a potem to już zależy ode mnie?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-17 08:43 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Zgadza się- do 3 miesięcy wystawienie faktury do otrzymanego paragonu będzie obowiązkiem, natomiast później to już Pani dobra wola.

    Dodam jeszcze, że otrzymany paragon należy podpiąć pod kopię faktury (lub egzemplarz znajdujący się u Pani, jeśli nie ma wyszczególnionego opisu "kopia") i przechowywać wraz z dokumentacją księgową.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-17 09:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Warunek jest jeden. Musisz być VAT-owcem. Jesli nie jesteś, to faktur VAT nie wystawiasz.

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wystawienie faktury dla osoby prywatnej. Czy wymagany numer PESEL?

    Wystawienie faktury dla osoby prywatnej. Czy wymagany numer PESEL?

    Sprzedaż dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej co do zasady jest ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej, a na jej potwierdzenie wystawiane są paragony. Nabywca taki może jednak żądać wystawienia faktury. Jakie wówczas ...

  • Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

    Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

    Sprzedaż rzeczy prywatnych nie jest co do zasady objęta podatkami. Zbyt częste zawieranie transakcji może jednak doprowadzić do uznania takiego działania przez fiskusa jako działalności gospodarczej. Szczególnie na baczności muszą mieć ...

  • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

  • Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

    Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

    Okres wakacyjny to czas podróży oraz zwiększonych obrotów w branży gastronomicznej. Wielu restauratorów ulega tutaj pokusi zaniżania swoich przychodów aby nie dzielić się z fiskusem. Zamiast paragonów fiskalnych wydawane są inne ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.