eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zaksięgowanie faktury korygującej.


2013-01-08 10:04 autor: edysz

13 158 odsłon

Zaksięgowanie faktury korygującej.

Rozliczam się w kpir. I otrzymałam fakturę korygującą koszty 04.12.2012 r. (błędne obciążenie w październiku). Jak ją prawidłowo zaksięgować i z jaką datą czy wrócić do października czy z datą grudniową?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-08 17:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z art. 22 ust. 6b updof dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W tej sytuacji datą księgowania będzie data wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

    Co do zasady, nie ma znaczenia data otrzymania faktury korygującej. W sytuacji gdy otrzymasz fakturę korygującą już po zamknięciu miesiąca, w którym dostawca wystawił fakturę korygującą, powinieneś cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury korygującej i dokonać stosownej korekty. W tego rodzaju sytuacjach Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) informuje podatników, że mogą zaksięgować do kosztów (zakupów) fakturę w dacie jej otrzymania, dokonując jednocześnie stosownej adnotacji w kolumnie 16 księgi (kolumnie: uwagi), że przyczyną zaksięgowania kosztu nie pod datą wystawienia faktury (faktury korygującej) jest jej późniejsze otrzymanie. Postępując jednak zgodnie ze wskazówkami KIP, można spotkać się z zarzutem zawyżenia kosztów miesiąca, w którym zostały wystawione faktury korygujące, zmniejszające cenę zakupu, a nie zostały w tym miesiącu przez Ciebie zaksięgowane. Może to skutkować naliczeniem przez urząd skarbowy odsetek od zaniżonych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

    Jeżeli będziesz księgował faktury korygujące w dacie ich otrzymania, nie oznacza, że urząd skarbowy na pewno zarzuci Ci powodowanie uszczuplenia w zaliczkach na podatek dochodowy. Przedstawione stanowisko (ze wskazaniem "cofnięcia się z korektą") jest jednak bardzo bezpieczne dla podatnika, chociaż powoduje uciążliwości w księgowaniu.

    Oceń odpowiedź 12 6

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ewelina b

    Dodano 2013-07-07 23:51 przez ewelina b

    Korekta faktury za rachunek telefoniczny

    Witam,
    W czerwcu dostałam fakturę korygującą na minus za rachunek telefoniczny, data wystawienia jest też czerwcowa. Korekta dotyczy faktury z maja. Rozumiem, że VAT z tej korekty rozliczam w czerwcu, w dacie wystawienia, ale co z kosztem?
    Czy korektę księguję w dacie pierwotnej faktury i koryguję k...

  • KamaK2

    Dodano 2013-02-20 19:30 przez KamaK2

    Zaksięgować kwotę netto czy brutto?

    Znalazłam fakturę kosztową z sierpnia 2012 r. Chcę ją ująć jeszcze do grudnia. Ponieważ minął już termin kiedy mogłam odliczyć VAT to czy mogę do KPiR wpisać kwotę brutto z faktury ?

  • 1anna

    Dodano 2013-01-09 18:05 przez 1anna

    Jak prawidłowo zaksięgować - rozliczyć fakturę zakupu z poprzedniego miesiąca w PKPiR

    Mam często problem z dostarczeniem - otrzymaniem terminokoszty wo faktur zakupu w miesiącu zdarzenia podatkowego. Jak prawidłowo należy rozliczyć fakturę z poprzedniego miesiąca w PKPiR tj. jak ją wpisać, jak rozliczyć VAT-7, jak  PIT-5? Czy zakup jest w pełni kosztem? Czy są jakieś konsekwencje pra...

  • arnika

    Dodano 2013-01-03 20:37 przez arnika

    Przychód z najmu majątku firmy w KPiR

    Mam pytanie odnośnie artykułu dostępnego pod adresem: http://www.podatki.egospodarka.pl/84899,Przychod-z-najmu-majatku-firmy-w-KPiR,1,65,1.html
    Mam podobną sytuację: towary handlowe są wynajmowane lub sprzedawane - artykuł wyjaśnia sposób ujęcia przychodów z takiego wynajmu, ale prosiłabym jeszcze o...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-19 22:58 przez konto usunięte

    Czy Fundusz Pracy mogę ująć bezpośrednio w KPiR?

    Prowadzę działalność na KPiR od lutego na zasadach ogólnych. Składki ZUS odliczam sobie w zaliczce na podatek dochodowy.
    Mam takie pytanie odnośnie Funduszu Pracy: Jak go ująć? Czy bezpośrednio w kosztach?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Faktura z prognozą za energię elektryczną w kosztach podatkowych

    Faktura z prognozą za energię elektryczną w kosztach podatkowych

    Faktura dokumentująca prognozę zużywanej energii dokumentuje wydatek definitywny, który spełnia definicję kosztu uzyskania przychodu. Podatnik fakturę taką w podatkowej księdze przychodów i rozchodów winien zaksięgować na dzień ...

  • Firma w domu: rozliczenie opłat za media w księdze podatkowej

    Firma w domu: rozliczenie opłat za media w księdze podatkowej

    Podatnicy prowadzący własny biznes m.in. w domu czy mieszkaniu zaliczają w ciężar kosztów opłaty za media w części odpowiadającej potrzebom firmowym. W poprzednim roku stosownego zapisu w księdze dokonywało się na podstawie dowodu ...

  • Korygowanie zapisów w KPiR: jakie dokumenty?

    Korygowanie zapisów w KPiR: jakie dokumenty?

    Posiadane dokumenty stanowiące podstawę dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie zawsze odzwierciedlają stan rzeczywisty. Co za tym idzie, dokonane wpisy w księdze podatkowej mogą wymagać skorygowania. Operacji ...

  • Opłaty za konto i odsetki bankowe w PKPiR

    Opłaty za konto i odsetki bankowe w PKPiR

    Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą posiadają z reguły firmowe konta bankowe. Z tego tytułu banki pobierają od nich opłaty za prowadzenie konta. Z drugiej strony naliczają im odsetki od środków znajdujących się na takim ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.