eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › odpowiedzialność głownego księgowego


2012-03-12 20:28 autor: konto usunięte

8 994 odsłon

odpowiedzialność głownego księgowego

jestem głownym księgowym w małej instytucji publicznej i zatwierdzam faktury do zapłaty. pracownicy dokonują różnych zakupów materiałów, usług itp. to oni oczywiśnie merytorycznie podpisują faktury i dokładnie opisują czego dotyczył zakup. ja mam wątpliwości co do niektórych faktur np.pracownik zakupuje środki czystości, faktura dociera do mnie po dłuższym okresie czasu np po 30 dniach, proszę pracownika o wyjaśnienia czy wszystkie środki są na stanie, a on twierdzi, że częściowo już ich nie ma bo się zużyły.według mnie to nie prawda, ale przecież nie chodziłam za pracownikiem i nie sprawdzałam ile razy zmywa podłogę itp

 moje pytanie brzmi: czy merytorycznie ja też odpowiadam za dokonane zakupy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-13 08:00 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, z mojej wiedzy wynika, iż główny księgowy jest odpowiedzialny za prawidłowe księgowanie faktur, a nie za prowadzenie ewidencji środków czystości, to jest już obowiazek w zakresie osoby, która dysponuje tymi środkami. Jeśli ma Pani dodatkowy zakres obowiązków tzn. nadzór nad stanami magazynowymi to jest Pani odpowiedzialna za ich rozchód i powinna miec Pani podpisaną umowę o odpowiedzialności materialnej magazynu X czy Y, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-13 11:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

    mój zakres obowiązków mówi: "...sprawowanie kontroli formalnej, rachunkowej, merytorycznej wszystkich dowodów księgowych oraz dokumentów powodujących skutki finansowe..." czy z tego zapisu wynika, że muszę sprawdzać dokładnie czy ilość zakupionego towaru zgadza się z ilością na fakturze? czy chodzi o to, że mogę (ale nie muszę) sprawdzić na własne żądanie pracownika, który merytorycznie podpisuje się pod zakupem?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-13 12:04 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, zapis powyżej nie jest tożsamym z zapisem mówiącym o np. współodpowiedzialności materialnej np. 

    1.    Pracownicy wyrażają zgodę na zawarcie niniejszej umowy i podejmują się łącznie pieczy nad powierzonym im mieniem określonym w § 1, z obowiązkiem wyliczenia się z tego mienia i przejmują wspólną odpowiedzialność materialną za szkodę spowodowaną powstaniem niedoboru w powierzonym im łącznie mieniu Pracodawcy.

    2. Łączne powierzenie mienia dotyczy także mienia Pracodawcy przekazanego pracownikowi po dniu zawarcia niniejszej umowy na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego lub za pokwitowaniem

     

    czyli Pani nie przyjęła odpowiedzialności za towar, który jest eksploatowany w firmie,  a jedynie za fakturę czyli dokument finansowy. Pani ma za zadanie sprawdzić dokument pod względem: merytorycznym, formalnym oraz rachunkowym, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-13 12:06 autor odpowiedzi: mia70

    pozwolę sobie wkleić trochę teorii:

     

    Aby dowody księgowe spełniały w sposób właściwy swoje funkcje, konieczne jest, by były one rzetelne, kompletne oraz wolne od błędów rachunkowych.

    Dowód księgowy jest rzetelny wtedy, gdy jest zgodny z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentuje.

    Natomiast kompletność dowodu księgowego zachowana jest wówczas, gdy dowód zawiera wszystkie niezbędne elementy określone w art. 21 uor, tj.:

    • określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,

    • określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,

    • opis operacji oraz jej wartość, a jeżeli jest to możliwe, to określoną także w jednostkach naturalnych,

    • datę dokonania operacji, a jeżeli dowód został sporządzony pod inną datą, to również datę sporządzenia dowodu,

    • podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano (lub od której przyjęto) składniki aktywów, a także stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu jego ujęcia w księgach rachunkowych (dekretacja) wraz z podpisem osoby odpowiedzialnej za te wskazania, przy czym zamieszczania na dowodzie tych danych można zaniechać, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub z techniki dokumentowania zapisów księgowych.

    Przed wprowadzeniem do ksiąg rachunkowych każdy dowód księgowy powinien zostać sprawdzony - odpowiednio pod względem: merytorycznym, formalnym oraz rachunkowym.

    Kontrola merytoryczna polega na sprawdzeniu, czy dowód księgowy dokumentuje faktyczny przebieg i zakres dokonanej operacji gospodarczej (np. dostawę towarów w określonej ilości i w określonym czasie, wykonanie usług w określonym zakresie i określonym czasie oraz określonej jakości itp.) oraz zasadność przeprowadzenia tej operacji.

    Kontrolę merytoryczną może przeprowadzić tylko osoba posiadającą odpowiednią wiedzę, na ogół wykraczającą poza kompetencje zawodowe i zasób informacji, posiadane przez personel księgowy. Najczęściej kontroli tej dokonuje kierownik komórki organizacyjnej, odpowiedzialnej za dokonanie danej operacji gospodarczej, lub osoba przez niego wyznaczona. Osoba dokonująca kontroli merytorycznej powinna zamieścić na dokumencie na tyle wyczerpujący opis zdarzenia gospodarczego, aby opis ten umożliwiał późniejsze zadekretowanie i zaksięgowanie danego dowodu przez księgowego.

    Kontrola formalna polega na ustaleniu, czy dany dowód księgowy - w świetle obowiązujących przepisów - posiada wszystkie cechy formalne.

    W trakcie kontroli formalnej sprawdzeniu podlega zwłaszcza:

    • prawidłowe (zgodne z przeznaczeniem) wypełnienie w dokumencie odpowiednich rubryk i pól,

    • poprawność nazewnictwa i numeracji dokumentów,

    • kompletność danych,

    • czytelność treści dowodów księgowych,

    • brak w dokumentach śladów wymazywania i przeróbek,

    • obecność w odpowiednich miejscach pieczęci, dat i podpisów upoważnionych osób,

    • zgodność dokumentu z innymi, poza rachunkowością, przepisami prawa.

    Oceń odpowiedź 3 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania